Częstochowa to miasto, tłumnie odwiedzane nie tylko przez pielgrzymów. Choć trzeba przyznać, że jej duchowy wymiar sprawia, że to właśnie z wielu wydarzeń religijnych, które się odbywają w Sanktuarium na Jasnej Górze jest najbardziej znana. Jednym z najważniejszych jest uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, przypadająca na 15 sierpnia.
Wydarzenie to, każdego roku sprowadza do Częstochowy piesze pielgrzymki z całego kraju. Warto, jednak poznać ją także od innej strony. Miasto położne jest w województwie śląskim nad Wartą. Posiada bogatą historię i całkiem sporo obiektów kulturalnych. Z całą pewnością każdy turysta może znaleźć coś ciekawego dla siebie w Częstochowie. O to kilka najważniejszych atrakcji Częstochowy.
1. Jasna Góra
Jasna Góra – jest zdecydowanie numerem jeden wśród częstochowskich atrakcji. To właśnie na nią skierowana jest uwaga większości turystów odwiedzających Częstochowę. Na wzniesieniu tym znajduje się Sanktuarium i kompleks klasztorny zakonu paulinów. Miejsce to kryje w sobie wiele dzieł sztuki szczególnie sakralnej, ale przede wszystkim słynie z cudownego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem. Jasna Góra jest sercem Częstochowy i duchowym ośrodkiem Polski. Przyciąga pielgrzymów z całego kraju i świata. Niemniej jednak jest też odwiedzana bez pobudek duchowych, przez turystów zainteresowanych historią i monumentalnością obiektu. Mieści się przy ul. Ks Kordeckiego.
2. Stary Rynek
Dość świeżo odrestaurowany, bo w 2021 roku, zyskał nowy urok i zaczął przyciągać mieszkańców i turystów. Dziś jest miejscem łączącym nowoczesność z historią. Znajdujące się w tej części miasta zabytki, z nową mocą prezentują przykład dawnej architektury. Ważnymi elementami miejsca stały się ponadto: schody przy pawilonie, które mogą pełnić funkcję amfiteatru oraz oryginalne rzeźby Jerzego Kędziory, tworzące „teatr” balansujących postaci, które skutecznie przyciągają uwagę przechodniów. Częstochowski Stary Rynek niewątpliwie jest ważnym punktem spotkań mieszkańców i obowiązkowym przystankiem dla zwiedzających miasto turystów.
3. Ratusz Miejski
Ratusz Miejski, to niewątpliwie ważny, kulturowy punkt miasta, który dodatkowo zachwyca piękną architekturą. Reprezentuje styl późno klasycystyczny. Zaprojektowany został na planie kwadratu z jedną niewysoką wieżą. Zdecydowanie wyróżnia się w mieście. Przez długie lata stanowił siedzibę władz miejskich. Teraz natomiast ma funkcję muzealną, a dodatkowo pełni rolę centrum kulturalnego. Oznacza to, że możemy tu zapoznać się z ciekawą ekspozycją obrazów i fotografii nawiązujących do miasta, czy też posłuchać koncertu lub trafić na inne interesujące wydarzenie kulturalne. Znajduje się na Placu Biegańskiego.
4. Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie jest najlepszym miejscem, przybliżającym historię miasta, jak również ciekawostki z regionu. Posiada bogate i różnorodne zbiory dotyczące historii, sztuki i rzemiosła. Prezentuje także bogatą kolekcję numizmatyków, a także perełki archeologiczne. Warto dodać, że muzeum to prowadzi intensywną działalność edukacyjną, oferuje różnego rodzaju warsztaty i wykłady, organizuje wystawy czasowe, koncerty i różnorodne festiwale. Zlokalizowane jest przy al. NMP 47!
5. Kościół św. Zygmunta
To miejsce godne uwagi przez pryzmat długoletniej historii oraz ciekawej architektury. O tuż początki istnienia tej świątyni przypadają na XV wiek. Prezentuje ona styl barokowy, wyróżnia się dwiema frontowymi wieżami. Kościół ten stanowi jeden z najstarszych zabytków Częstochowy i zdążył już nieco ewoluować. Niegdyś był bardziej surowym gotyckim gmachem. Dziś to piękna barokowa bazylika z zachowanymi elementami gotyckimi. Znajduje się przy ul. Krakowskiej 1.
6. Archikatedra Świętej Rodziny
Archikatedra Świętej Rodziny, jest jedną z największych katedr w Polsce, jak i Europie. Dodatkowo znajdują się w niej największe w Polsce w pełni pneumatyczne organy. Ta monumentalna budowla wyróżnia się stylem neogotyckim. Charakteryzuje się strzelistymi wieżami i bogato zdobionymi sklepieniami. Zachwyca swą architekturą z zewnątrz, ale warto zajrzeć również do jej środka. Wnętrze kościoła z bogato zdobionymi ołtarzami, witrażami i malowidłami jest naprawdę imponujące. Znajduje się przy ul. Krakowskiej 15.
7. Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny, która łączy Stare Miasto z dzielnicą Podjasnogórską. Jest bardzo charakterystyczna przez pryzmat swojej szerokości i estetyki otaczającej ją architektury. Przede wszystkim wzdłuż tej przestronnej alei ciągnął się neoklasycystyczne kamienice, które nadają jej szyku. To ulica pełna życia, gdzie toczy się handel i odbywają miejskie wydarzenia. Niewątpliwie sławę zapewnia jej także fakt, że to właśnie tą aleją przemieszcza się tysiące pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę.
8. Miejska Galeria Sztuki
Podążając słynną i wspomnianą już Aleją Najświętszej Maryi Panny, nie sposób jej nie zauważyć. Galeria Sztuki w Częstochowie wyróżnia się unikalnym designem. Kolorowo i bogato zdobiona bryła, zachęca do odwiedzenia jej i zapoznania się z wystawami artystycznymi. Posiada zbiory reprezentujące róże formy sztuki: malarstwo, grafikę, rzeźbę, ceramikę, czy też fotografię. Bestsellerami Galerii Sztuki w Częstochowie są kolekcje dzieł Zdzisława Beksińskiego raz Anny i Piotra Dmowskich. Ponadto ważny filar tego miejsca stanowi Ośrodek Kultury Filmowej z kinem studyjnym.
9. Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II
Miejsce celebrujące pamięć o wybitnym Papieżu Polaku, to kolejna topowa atrakcja Częstochowy. Muzeum to jest naprawdę wyjątkowe i jedyne takie w naszym kraju. Przede wszystkim w swoich zbiorach posiada bogatą kolekcję monet i medali poświęconych pontyfikatowi Karola Wojtyły, ale to nie wszystko. Przedstawia także różnorodne pamiątki i dokumenty związane z życiem i działalnością Papieża Jana Pawła II. Celem funkcjonowania tego muzeum jest zachowanie pamięci o wybitnym Polaku, jakim był Karol Wojtyła, jak również skłonienie do refleksji nad jego dziedzictwem i wpływem na współczesny świat. Placówka ta organizuje także, czasowe wystawy tematyczne i prowadzi działalność edukacyjną. Zlokalizowana jest przy ul. Jagiellońskiej 67/71.
10. Muzeum Zapałek
Nie doceni ich kunsztu i atrakcyjności nikt, kto nie odwiedzi chociaż raz właśnie tego muzeum. Powstało ono z inicjatywy zbieracza i pasjonata, co odzwierciedla się w osobistym charakterze i unikalności prezentowanej w tym miejscu kolekcji. Jest między innymi cennym źródłem wiedzy o historii przemysłu zapałczanego. Ukazuje, jak zmieniała się technologia produkcji zapałek, a także ich opakowania, etykiety i reklamy. Jeden z najciekawszych elementów ekspozycji stanowią Zapałki Artystyczne. Do muzeum tego zapraszamy na Ogrodową 68.
11. Muzeum Górnictwa Rud Żelaza
Zlokalizowane jest w urokliwym miejscu, mianowicie w parku im. Stanisława Staszica. Muzeum to funkcjonuje od 1989 roku i jest jedyną placówką w kraju, ukazującą dzieje i rozwój górnictwa rudnego w Polsce. Wystawa muzeum prezentuje między innymi oryginalne maszyny, narzędzia i środki transportu niezbędne w pracy górników. Przede wszystkim miejsce to odnosi się do tradycji leżących u podstaw rozwoju gospodarczego regionu śląskiego. Z pewnością wywiera spore wrażenia na odwiedzających.
12. Szlak Orlich Gniazd
Typując najlepsze atrakcje Częstochowy należy dodać szlak łączący ją z Krakowem. To trasa turystyczna licząca niespełna 164 kilometry, przepełniona interesującymi obiektami historycznymi, atrakcjami i piękną przyrodą. Orle Gniazda stanowiły system średniowiecznych zamków, które dawniej strzegły granic Królestwa Polskiego. Pokonanie szlaku, obejmującego większość ze wspomnianych zamków bądź ich pozostałości, jest niezwykłą lekcją historii. Na trasie ponadto można podziwiać zabytkowe budowle sakralne i fascynujące dzieła natury. Gwarantowane są piękne widoki i niezapomniane wrażenia. Z pewnością odwiedzając Częstochowę warto pokusić się o nieco dalszą podróż, właśnie Szlakiem Orlich Gniazd.