You are currently viewing Egipt – 10 ciekawostek

Kiedy usłyszymy o takim państwie jak Egipt, to od razu w naszej wyobraźni pojawia się starożytna cywilizacja faraonów złożona z piramid, mumii, hieroglifów albo sfinksa.

Są to dosyć powierzchowne stereotypy, natomiast historia Egiptu składa się z ogromnej liczby ciekawych szczegółów, które nadal kształtują tamtejsze społeczeństwo. Przedstawiamy 10 mniej znanych informacji o tym kraju.

1. BOGOWIE

Jednym z fundamentów starożytnego Egiptu była religia. Mieszkańcy oddawali cześć ponad 1000 bogom, w tym najważniejszemu – Ra, który był bogiem słońca.

2. RUDE WŁOSY

Osoby o rudych włosach były zazwyczaj ofiarami dla bogów. Najczęściej palono je na stosie lub zakopywano żywcem.

3. SŁABNIĘCIE POTĘGI

Przyłączenie Egiptu do Imperium Rzymskiego 30 lat p. n. e. nastąpiło po śmierci Kleopatry. Po podziale Imperium kraj znalazł się w jego wschodniej części, czyli był uzależniony od Bizancjum. W tym okresie rozwijało się prężnie chrześcijaństwo, które osłabiło dawną kulturę Egiptu i zdominowało inne religie.

4. NAJAZD ARABÓW

VII wiek to czas powstania islamu. Ekspansja arabów na kraje Afryki Północnej spowodowała narzucanie tej religii i wypieranie chrześcijaństwa. Egipt skutecznie zasymilował się z kulturą muzułmańską, co widać po oficjalnej nazwie państwa – Arabska Republika Egiptu.

5. KOPTOWIE

Koptowie są chrześcijanami ortodoksyjnego obrządku koptyjskiego, a ich siedziba mieści się w Kairze. Współcześni wyznawcy, to potomkowie rdzennych mieszkańców Egiptu, którzy przyjęli chrześcijaństwo. Szacuje się, że w samym Egipcie przebywa ich około 10 milionów.

6. BITWA POD PIRAMIDAMI

W 1798 roku, armia francuska dowodzona przez Napoleona stoczyła zwycięską bitwę z Imperium Osmańskim. Miejscem starcia była wioska Embabeh, obecnie dzielnica Gizy.

7. KOLONIA BRYTYJSKA I NIEPODLEGŁOŚĆ

Egipt stał się zależny od Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku. Był kolonią do końca I wojny światowej, kiedy to zaczęto ustalać reguły uznania niepodległości. Ogłoszenie całkowitej niepodległości Egiptu nastąpiło w 1922 roku.

8. KONSTYTUCJA

Egipt posiada konstytucję uchwaloną w 2014 roku, jest to wynikiem arabskiej wiosny jaka rozpoczęła się w 2011 roku.

9. RELIGIA

Obecnie większość mieszkańców wyznaje islam, jest to blisko 90%, natomiast chrześcijaństwo różnych obrządków sięga 10%.

10. RELIGIA A PRAWA OBYWALETSKIE

Konstytucja Egiptu mówi, że islam jest religią państwową. Dowody osobiste obywateli zawierają informację o przynależności wyznaniowej, można wybrać jedną spośród islamu, chrześcijaństwa albo judaizmu. Wyznawcy innych religii nie mają możliwości otrzymania dowodu, dotyczy to również muzułmanów nawróconych na chrześcijaństwo.