You are currently viewing Gliwice 2025 – atrakcje turystyczne. 20 miejsc, które warto zwiedzić

Gliwice to jedno z najbardziej znanych oraz najciekawszych miast Górnego Śląska. Znane jest, jak cały region, z nieoczywistej historii oraz przemysłowych tradycji. Gliwice mają jednak również i drugą twarz – istniały bowiem jeszcze długo przed tym, gdy na Śląsku ruszyła gorączka węgla kamiennego. W mieście zachował się średniowieczny układ urbanistyczny wraz z Rynkiem oraz licznymi, wąskimi uliczkami. Jeżeli zatem chodzi o atrakcje Gliwice mają sporo do zaoferowania. Poznaj 14 miejsc, które konieczne musisz zobaczyć w tym śląskim mieście!

1. Radiostacja Gliwicka (ul. Tarnogórska 25)

Najpopularniejszym zabytkiem gliwickim, umieszczanym w wielu szkolnych podręcznikach jest tamtejsza radiostacja. To tam bowiem, niedługo przed wybuchem II wojny światowej Niemcy dokonali słynnej prowokacji. Miała ona jeden cel: pokazać światu, że to rzekomo Polacy dybią na niemieckie interesy i sami wywołali konflikt zbrojny. W prowokację oczywiście zarówno wówczas, jak i teraz nikt nie wierzy. Radiostacja jedak jak stała, tak stoi nadal i w dalszym ciągu posłużyć może jako prawdziwy przykład historii, pomnik minionych, strasznych czasów. Istnieje możliwość zwiedzania radiostacji z przewodnikiem oraz podziwiania z tarasu widokowego panoramy na całe miasto.

2. Palmiarnia Miejska (ul. Parkowa 10)

Kolejną z ciekawych atrakcji Gliwic jest tamtejsza Palmiarnia, stanowiąca gratkę szczególnie dla pasjonatów biologii – a konkretniej botaniki. Palmiarnia zawiera bowiem bogatą kolekcję roślin egzotycznych, pochodzących z klimatów znacznie cieplejszych niż ten, w którym żyjemy. Obiekt jest zadaszony, toteż jest to doskonałe miejsce spacerowe przez cały rok. Panuje w nim, z oczywistych względów, wysoka temperatura. Pozwala to jednak jeszcze lepiej „poczuć” klimat tropików w śląskim mieście. W Palmiarni organizowane są także liczne wydarzenia, koncerty oraz wystawy.

3. Teatr Miejski w Gliwicach (pl. Teatralny 1)

Gliwicki teatr miejski jest jednym z najbardziej prestiżowych oraz jednym z najstarszych teatrów na Górnym Śląsku. Został założony w 1887 roku i od tego czasu stale urzeka bywalców profesjonalizmem aktorów, dobrze dobraną scenografią oraz interesującym repertuarem. Na deskach teatru wystawiane są rozmaite sztuki: zarówno dramaty, jak i komedie; dla młodszych i starszych widzów; czy też wreszcie prawdziwe klasyki i sztuki nowoczesne. Premiery mają utwory polskich, ale także i zagranicznych reżyserów. Teatr Miejski działa silnie na polu kulturalnym, będąc organizatorem licznych festiwali i koncertów.

4. Zamek Piastowski (ul. Pod Murami 2)

Zamek Piastowski w Gliwicach został zbudowany w XIII wieku na planie kwadratu, wyposażony w wewnętrzny dziedziniec. Wzniesiony został jako siedziba tutejszych książąt piastowskich, ale w późniejszym okresie pełnił rozmaite funkcje: sądu, więzienia czy koszar. Obecnie, zamek jest najważniejszym z średniowiecznych zabytków Gliwic, będący pamiątką po dawnych wiekach miejscowości. W zamku mieści się muzeum miejskie, posiadające ogromną kolekcję zbiorów archeologicznych, historycznych oraz etnograficznych. Muzeum stale poszerza ofertę kulturalną, organizując ciekawe wystawy i zapraszając interesujących gości.

5. Rynek

Centralnym punktem Gliwic jest Rynek, a więc główny plac handlowy średniowiecznego miasta. Otoczony jest reprezentatywnymi kamieniczkami, z których najstarsze pochodzą nawet z XVI wieku. Centralnym punktem Rynku jest natomiast gliwicki ratusz, wzniesiony w 1796 roku na potrzeby miejskiego magistatu. Jak w większości miast, również i w Gliwicach na Rynku toczy się życie. Znajduje się tam mnóstwo ciekawych lokali gastronomicznych, odbywają się tam imprezy kulturalne oraz sezonowe.

6. Kolejkowo (ul. Pszczyńska 315)

Kolejkowo to niesamowita atrakcja, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych – zarówno tych, którzy pasjonują się transportem szynowym. Jest to największa makieta kolejowa w Polsce, zajmująca powierzchnię 400 m2. Makieta przedstawia rozwój polskiej kolei od jej początków w XIX wieku po czasy współczesne. Prezentuje ona m.in. lokomotywy, wagony, ale również i całe miasta i miasteczka.

7. Gliwickie Muzeum Piwowarstwa (ul. Piwna 2)

Gliwice miastem przemysłowym, wydobywczym, pozbawionym innych ciekawych tradycji? Koniec z tym krzywdzącym stereotypem! W Gliwicach możemy zwiedzić interesują muzea, jak m.in. Gliwickie Muzeum Piwowarstwa, przedstawiające historię piwowarstwa w mieście począwszy od XVI wieku! Zwiedzający mogą zapoznać się ze starymi technikami tworzenia słynnego, chmielowego napoju. W miejscu tym prezentowane są tradycyjne metody wyrobu piwa, dawne etykiety czy też zabytkowe kufle. No i ważniejsze (a być może również i najprzyjemniejsze w całym zwiedzaniu)! Muzeum oferuje możliwość skosztowania różnego rodzaju piw, produkowanych w Gliwicach.

8. Arena Gliwice (ul. Bojkowska 37)

Arena Gliwice to jeden z najważniejszych obiektów sportowych Górnego Śląska, mogący pomieścić aż 17 178 osób! Zbudowana została w 2014 roku, toteż należy do najbardziej nowoczesnych obiektów tego typu w Polsce. Gości wydarzenia sportowe, imprezy kulturalne, koncerty oraz inne imprezy masowe. Miejsce to ma również zaplecze konferencyjne i wystawiennicze, co powoduje że może być siedzibą targów czy konferencji biznesowych.

9. Park Chopina (ul. Chopina)

Park Chopina jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Gliwicach, ulubionym miejscem spacerowym mieszkańców miasta i odwiedzających go turystów. Jest to rozległy teren zielony, rozciągnięty na powierzchni 72 hektarów. Założony został już w XIX wieku, a więc jeszcze w czasach gdy Gliwice były pod panowaniem niemieckim. W parku znajduje się wiele klimatycznych, starych drzew i alejek spacerowych. Pomiędzy drzewami ustawiono pomnik patrona parku – Fryderyka Chopina, a dla dzieci urządzono dobrze wyposażony plac zabaw. Park jest zatem idealnym miejscem na niedzielny wypoczynek i naładowanie akumulatorów wśród zieleni. Organizowane są tu także liczne wydarzenia kulturalne.

10. Willa Caro (ul. Dworcowa 43)

Willa Caro to secesyjna willa, pochodząca z 1900 roku, z bogato zdobioną, charakterystyczną fasadą. Budynek została zbudowana dla Maxa Caro, dyrektora generalnego gliwickiej huty. W czasach współczesnych, w willi mieści się restauracja. Warto do niej zajrzeć nie tylko dlatego, by delektować się pysznymi daniami, ale również i po to, by docenić niesamowitą architekturę tego pięknego miejsca.

11. Pomnik Trzech Gracji (plac Grunwaldzki)

Pomnik „Trzech Gracji” to rzeźba z brązu autorstwa prof. Mariana Koniecznego, odsłonięta w 1973 roku, stanowiąca dzisiaj jeden z najpopularniejszych i najszerzej rozpoznawalnych symboli Gliwic. Pomnik przedstawia trzy młode kobiety, symbolizujące siłę, piękno i harmonię. Motyw przewodni dla powstania pomniku stanowiły oczywiście mity rzymskie, w których Gracje stanowiły odpowiednik greckich Charyt.

12. Kościół Wszystkich Świętych (ul. Kościelna 1)

Kościół Wszystkich Świętych to jeden z najcenniejszych gliwickich zabytków. Świątynia została zbudowana w XIV wieku w stylu gotyckim, a cechuje się przede wszystkim bogatym wnętrzem. Kościół posiada m.in. barokowy ołtarz główny, renesansową ambonę i gotyckie chrzcielnice. Kościół Wszystkich Świętych jest cennym zabytkiem architektury sakralnej, który zaciekawi zarówno pasjonatów historii, jak i miłośników sztuki.

13. Baseny Gliwice – Sośnica (ul. Źródlana 63)

Baseny Gliwice – Sośnica to duży kompleks basenów o powierzchni 3200 m2, zbudowany w 2009 roku. W miejscu tym znajdują się baseny do pływania wyczynowego, rekreakcyjnego oraz i takie przeznaczone dla dzieci. Znajdą się tam także zjeżdżalnie, sauny i jacuzzi. Baseny Gliwice – Sośnica to idealne miejsce na relaks i zabawę dla całej rodziny.

14. Ogród Botaniczny (ul. Daszyńskiego 14)

Gliwicki ogród botaniczny został założony w 1925 roku na powierzchni 25 hektarów. W ogrodzie znajduje się bogata kolekcja roślin z całego świata, m.in. rośliny tropikalne, subtropikalne, śródziemnomorskie i górskie. Ogród Botaniczny w Gliwicach jest miejscem edukacji ekologicznej; organizowane są tam wystawy, warsztaty i liczne imprezy plenerowe.

15. Dom pamięci żydów górnośląskich (ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14)

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich to oddział Muzeum w Gliwicach, mieszczący się w odrestaurowanym budynku dawnego domu przedpogrzebowego na cmentarzu żydowskim. Ekspozycje i archiwalia prezentują historię społeczności żydowskiej na Górnym Śląsku – jej rozwój, kulturę, losy w czasach II wojny światowej i po niej. To miejsce refleksji, edukacji i zadumy nad wielokulturową przeszłością Gliwic.

16. Muzeum odlewnictwa artystycznego (ul. Bojkowska 37)

Oddział Muzeum w Gliwicach poświęcony jest sztuce odlewniczej, tak istotnej dla rozwoju miasta jako ośrodka przemysłowego. Ekspozycja przedstawia m.in. zabytkowe piece, odlewy żeliwne, artystyczne wyroby dekoracyjne oraz przedmioty codziennego użytku. Zwiedzający mogą poznać techniki i procesy produkcji, a także docenić kunszt rzemieślników z dawnych fabryk gliwickich.

17. Kanał gliwicki (początek w porcie Gliwice, ul. Portowa)

Kanał Gliwicki to ważna droga wodna łącząca Górny Śląsk z Odrą. Jego budowę ukończono w latach 30. XX wieku, zastępując wcześniejszy Kanał Kłodnicki. Dziś stanowi on atrakcyjny szlak turystyczny, po którym można odbyć rejsy statkami pasażerskimi. Podczas podróży tą drogą wodną można podziwiać nie tylko infrastrukturę hydrotechniczną, ale również malownicze krajobrazy i śląskie pejzaże.

18. Cerkiew św. Michała Archanioła (ul. Mickiewicza 9)

Prawosławna cerkiew w Gliwicach to interesujący przykład różnorodności wyznań i kultur w mieście. Wzniesiona w XIX wieku, początkowo pełniła funkcję kościoła ewangelickiego, a po II wojnie światowej została przekazana wspólnocie prawosławnej. Wnętrze zdobi ikonostas oraz liczne ikony, tworząc niepowtarzalną atmosferę, łączącą historię i duchowość.

19. Ruiny teatru Victoria (ul. Dolnych Wałów 3)

Dawny Teatr Victoria powstał w 1890 roku i przez lata był ważnym ośrodkiem życia kulturalnego miasta. Niestety, zniszczenia i zaniedbania doprowadziły do jego upadku. Obecnie pozostałości budynku stanowią interesujący zabytek architektury i miejsce refleksji nad przemianami, jakie zaszły w Gliwicach na przestrzeni wieków. Często odbywają się tu wydarzenia plenerowe, koncerty czy happeningi, tchnące w ruiny nowe, artystyczne życie.

20. Wieża ciśnień (ul. Sobieskiego)

Gliwicka wieża ciśnień, zbudowana na przełomie XIX i XX wieku, to charakterystyczny punkt miasta, doskonale widoczny z daleka. Niegdyś pełniła kluczową rolę w zaopatrzeniu mieszkańców w wodę. Choć obecnie nie jest już wykorzystywana zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, stanowi ważne świadectwo rozwoju przemysłowego i technologicznego regionu. W ostatnich latach podejmowano próby adaptacji tego obiektu i organizacji wokół niego różnych wydarzeń kulturalnych.