You are currently viewing Nigeria – 10 ciekawostek

Nigeria z całą pewnością jest afrykańskim krajem, który kojarzymy, ale ciężko powiedzieć nam coś więcej na jego temat. Położona jest w środkowej części kontynentu, z tego powodu przenika się w niej kultura muzułmańskiej północy i chrześcijańskiego południa.

Poniżej przedstawiamy 10 ciekawostek, które mogą przyczynić się do dalszego odkrywania tego fascynującego kraju.

1. DEMOGRAFIA

Nigeria jest najludniejszym państwem afrykańskim ze wszystkich. Zamieszkuje ją około 200 milionów ludzi.

2. CHRZEŚCIJAŃSTWO I ISLAM

Mieszkańcy dzielą się niemal po połowie na chrześcijan (48%) i muzułmanów (43%), nie licząc pozostałych religii.

3. NAJLICZNIEJSZE MIASTO

Największym miastem jest dawna stolica Nigerii – Lagos. Mieszka w nim ponad 20 milionów ludzi.

4. WYTWÓRNIA FILMÓW

W Nigerii produkowanych jest najwięcej filmów na świecie, z tego względu nazywana jest Nollywoodem. Wyprzedza takie kraje jak Indie i Stany Zjednoczone.

5. NIEPODLEGŁOŚĆ

Nigeria otrzymała swoją niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1960 roku. Rocznica tego wydarzenia jest świętowana 1 października.

6. PRZELUDNIONA STOLICA

Do Lagos przyjeżdżali ciągle nowi mieszkańcy, co doprowadzało do przeludnienia. W połowie lat 70-tych zdecydowano się przenieść stolicę do innego miasta. Wybrano Abudżę, którą zbudowano całkowicie od podstaw, układ nowego miasta zaprojektował Japończyk Kenzo Tange. Abudża została oficjalnie ogłoszona stolicą Nigerii w 1991 roku, obecnie liczy sobie ponad milion mieszkańców.

7. PELE WAŻNIEJSZY OD WOJNY

Podczas wojny domowej w 1967 roku, dwie walczące ze sobą strony przerwały działania na 48 godzin, aby obejrzeć rozgrywany w Lagos mecz towarzyski z udziałem Pele.

8. ANALFABETYZM

Blisko 75 milionów Nigeryjczyków nie umie czytać i pisać, stanowi to około 40% społeczeństwa.

9. NAGRODA NOBLA

Wole Soyinka został pierwszym nigeryjskim oraz afrykańskim pisarzem, który otrzymał literacką nagrodę nobla. Wyróżniono go w 1986 roku.

10. DZIEDZICTWO UNESCO

Nigeria ma dwa miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwsze to Święty gaj w Osogbo wpisany w 2005 roku, a drugie to Krajobraz kulturowy Sukur zatwierdzony na 23. sesji komitetu w 1999 roku.