You are currently viewing Nowy Sącz Atrakcje 2025 – Co warto zwiedzić i zobaczyć

Nowy Sącz to jedno z największych miast województwa małopolskiego, położony nad malowniczo wijącym się Dunajec, u podnóża Beskidu Sądeckiego. Miasto oferuje wiele atrakcji zarówno turystom szukającym aktywnego wypoczynku w górach czy na rowerze, jak też i tym, którzy największą wagę zwracają na unikalne zabytki. Jeżeli chodzi o miasto Nowy Sącz atrakcje są zatem zróżnicowane i z pewnością wpiszą się w gusta nawet najbardziej wymagających koneserów podróżowania. Oto 11 propozycji spędzania czasu w tym małopolskim mieście!

1. Nowosądecki Rynek

Podobnie jak w większości polskich miast i miasteczek, życie Nowego Sączu tętni przede wszystkim na Rynku. Okazały plac miejski zwraca uwagę przede wszystkim swoim rozmiarem – jest to drugi największy rynek w Małopolsce, przegrywając jedynie ze swoim krakowskim odpowiednikiem. Rynek otoczony jest urokliwymi kamieniczkami, a w jego środkowej części stoi reprezentatywny, renesansowy Ratusz. Co ciekawe, budynek ten w dalszym ciągu pełni swoje pierwotne funkcje i stanowi siedzibę urzędu miasta. W pogodne, letnie dni Rynek zapełnia się mnóstwem mieszkańców i turystów, otwierają się budki z lodami, a przygrywający gdzieniegdzie skrzypkowie dodają Starówce niesamowitego klimatu.

2. Zamek Królewski (plac Zamkowy)

Zamek Królewski w Nowym Sączu został wzniesiony w XIV wieku. Położony jest na urokliwym wzgórzu, z którego podziwiać można przepływający w dole Dunajec. Dzisiaj z budowli zostały już co prawda tylko ruiny, ale dalej klimatyczne, mogące się podobać, a być może nawet i zachwycić. Okolice dawnego zamku zaadaptowane zostały w dzisiejszych czasach na park, służący mieszkańcom miasta oraz turystom. Stworzono także platformę widokową, z której podziwiać można Dunajec. O dziejach nowosądeckiej fortecy informują rozmieszczone na jej dawnym terenie tablice infomacyjne. Część zamku została natomiast odbudowana i stanowi dzisiaj swoistą wizytówkę miasta, przypominając o jego wielowiekowej historii.

3. Velo Dunajec

Nowy Sącz jest drugim największym miastem (po Tarnowie) na trasie jednej z najpiękniejszych polskich tras rowerowych, a mianowicie – Velo Dunajec. Szlak, jak sama nazwa wskazuje, poprowadzony został wzdłuż Dunajca, rozpoczynającego swój bieg na Podhalu, wijającego się pośród Pienin i Beskidów, wpadającego wreszcie do naszej narodowej rzeki, Wisły. Odcinek Velo Dunajec w Nowym Sączu jest asfaltowy, całkowicie wyłączony z siatki dróg publicznych oraz poprowadzony w bezpośredniej bliskości rynku staromiejskiego. Rowerzystom sprzyja znajdująca się tutaj infrastraktura turystyczna. Nowy Sącz będzie zatem dobrym miejscem na przystanek na trasie; można także komfortowo zatrzymać się tutaj na noc.

4. Planty

Nieco na południe od nowosądeckiej Starówki znajdują się Planty, a więc ulubiony park mieszkańców miasta oraz odwiedzających go turystów. Miejsce jest zadbane, toteż stanowi teren idealny do niedzielnych spacerów, porannych wyjść z psem czy też wieczornych schadzek z ukochaną dziewczyną. O ostatnim wspomniano nieprzypadkowo! W parku zorganizowano ławeczkę miłości, która przypominać ma spacerowiczom jak wielką wagę w życiu każdego człowieka stanowi znalezienie odpowiedniej drugiej połówki. Miejsce to lubiane jest z pewnością także przez dobrą lokalizację – samo centrum miasta, nieopodal Starówki, boiska oraz rzeczki Kamienicy.

5. Muzeum Ziemi Sądeckiej (ul. Jagiellońska 56)

Muzeum Ziemi Sądeckiej to propozycja dla osób, które są szerzej zainteresowane dziejami Nowego Sącza oraz generalnie historią ziemi sądeckiej. A jest o czym opowiadać! Tereny te, z uwagi na bliskość ośrodka krakowskiego, pełniły ważną funkcję w Królestwie Polskim już od czasów piastowskich. To właśnie tędy prowadziły główne szlaki handlowe na Węgry, skąd krakowscy kupcy sprowadzali towary oraz przekazywali je dalej – ku miastom flandryjskim. Muzeum gromadzi przede wszystkim pamiątki związane z historią miasta, ale znajdą się tam także liczne obrazy, prawdziwe dzieła sztuki malarskiej.

6. Park Strzelecki

Nowy Sącz miastem parków i zieleni? Czemu nie! Miasto faktycznie może pochwalić się bogatą ofertą rozmaitych terenów zielonych. Mowa o parkach, skwerach, bulwarach nad Dunajec czy Kamienicą oraz pozostającym w bezpośredniej bliskości szlakom Beskidu Sądeckiego. Konkretną propozycją jest położony w pobliżu Dunajca, na południowy zachód od Starówki Park Strzelecki. Jest to odnowiony, elegancki kompleks parkowy. W jego centralnym punkcie znajduje się zadaszona hala koncertowa, pozwalająca przeprowadzać rozmaite wydarzenia kulturalne dla mieszkańców i turystów. W parku znajdziemy także staw oraz unikalne fontanny strumieniowe. Dzięki temu wszystkiemu, spacery w tym miejscu są naprawdę sielskie i chce się tam wracać po wielokroć.

7. Sądecki Park Etnograficzny (Generała Wieniawy Długoszowskiego 83B)

Sądecki Park Etnograficzny to pierwsza z propozycji, która pozostaje w pewnym oddaleniu od ścisłej Starówki. Skansen znajduje się bowiem na wschodnich obrzeżach miasta. Jak sama nazwa wskazuje, celem powołania do życia tej instytucji jest przede wszystkim ochrona oraz prezentowanie cennych zabytków architektury wiejskiej z obszaru ziemi sądeckiej. W parku etnograficznym znajdziemy mnogość rozmaitych drewnianych chat, nierzadko z oryginalnym wyposażeniem, które pozwalają nam zrozumieć i wyobrazić sobie realia życia na sądeckiej wsi 100 bądź 200 lat temu. Wycieczka do skansenu będzie jeszcze ciekawsza jeżeli zaznajomimy się z historią akcji Wisła, która zmusiła do emigracji tysiące Łemków, mieszkających między innymi na Sądeczczyźnie.

8. Miasteczko Galicyjskie (ul. Lwowska 226)

Jedną z najciekawszych atrakcji Nowego Sączu jest zdecydowanie Miasteczko Galicyjskie, stanowiące oddział Muzeum Ziemi Sądeckiej. O co chodzi w tym projekcie? Miasteczko jest rzetelną i dokładną rekonstrukcją typowego galicyjskiego miasta. Galicją nazywany był obszar dawnej Polski, który w wyniku rozbiorów trafił w ręce Austro-Węgier. W ten sposób, pomimo życia w XXI wieku, odwiedzić możemy zbudowany w galicyjskim stylu ratusz na charakterystycznym rynku, a nadto replikę dawnego zakładu fryzjerskiego, gabinetu dentystycznego czy też apteki. Miasteczko Galicyjskie połączone jest kładką z pobliskim parkiem etnograficznym.

9. Dom Gotycki (ul. Lwowska 3)

Dom Gotycki to kolejny oddział Muzeum Ziemi Sądeckiej, tym razem zlokalizowany w kamienicy pochodzącej z XV stulecia. Dom Gotycki jest dzisiaj miejscem prowadzącym przede wszystkim działalność edukacyjną, kolekcjonując pamiątki związane z historią miasta. Miejsce to oferuje zatem głównie wystawy, traktujące na temat życia codziennego w Nowym Sączu na przestrzeni dziejów. Cechą charakterystyczną tego właśnie oddziału jest spora liczba eksponatów z zakresu sztuki sakralnej; będzie to więc nie lada gratka dla koneserów właśnie tej tematyki.

10. Rzeka Kamienica

Nowy Sącz zwyczajowo kojarzy się nam z Dunajcem, jedną z najpiękniejszych rzek w Polsce. Warto jednak powiedzieć, że w opisywanym mieście możemy zrelaksować się także nad inną górską rzeką, a mianowicie nad Kamienicą. Właśnie w Nowym Sączu Kamienica wpada do Dunajca, a w miejscu tym znajduje się dzisiaj kładka, przeznaczona dla rowerzystów, powstała na potrzeby Velo Dunajec. Nad samą Kamienicą urządzono bulwar nazwany imieniem rodzeństwa Zbigniewa i Zosi Rysiów. Jest to jedno z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców miasta.

11. Bazylika św. Małgorzaty (plac Kolegiacki 1)

Bazylika św. Małgorzaty to najcenniejszy zabytek sakralny Nowego Sącza. Świątynia została wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku. Dzisiejsza bryła kościoła nosi cechy zarówno gotyckie, jak też i barokowe. Tytuł bazyliki mniejszej został świątyni przyznany przez papieża Jana Pawła II w roku 1992. Do dzisiaj, miejsce to zachwyca monumentalizmem, stylem oraz dbałością o detale średniowiecznych budowniczych.