Szczyrk zimą i jego okolice większości z nas kojarzą się ze śnieżnym szaleństwem. I faktycznie, miejsca znajdujące się nieopodal przyciągają uwagę amatorów zimowych sportów i wędrówek w śniegu. Jak się jednak okazuje, w okolicach Szczyrku znajdują się nie tylko atrakcje, które mogą zainteresować fanów narciarstwa.
1. Jaskinia Wielka Śnieżna
W okolicy Szczyrku znajduje się Jaskinia Wielka Śnieżna. Miejsce to zwróci przede wszystkim uwagę grotołazów. Co ważne, to jedna z najpiękniejszych jaskiń w górach. Znajduje się w niej całe mnóstwo stalaktytów oraz stalagmitów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że do zwiedzania przystosowane są tylko niektóre części jaskini. Ponadto, aby móc w ogóle odbyć wyprawę do jaskini, trzeba będzie spełnić określone warunki. Wszystko z uwagi na to, że zwiedzanie jaskiń przez osoby, które nie posiadają odpowiedniego doświadczenia może być potencjalnie niebezpieczne i groźne w skutkach.
2. Skrzyczne
Ponad miejscowością Szczyrk wznosi się jeden z najpopularniejszych w tym regionie szczytów górskich. Mowa tu rzecz jasna o Skrzycznem. Wysokość tego szczytu wynosi dokładnie 1257 metrów ponad poziomę morza. Z tego też powodu, miejsce to należy zaliczyć do Korony Gór Polskich. To właśnie przez to stanowi ono naprawdę jeden z bardziej łakomych kąsków dla amatorów wędrówek pieszych. Można oczywiście podjąć próbę dostania się tutaj pieszo nawet wtedy, gdy warunki pogodowe nie należą do najlepszych, ale nie jest to absolutnie konieczne. Równie dobrze można bowiem zdecydować się na skorzystanie z kolejki Skrzyczne. Kursuje ona bowiem przez cały rok. Jeśli mimo wszystko zechcemy jednak dojść w to miejsce pieszo, śmiałlo możemy skorzystać z niebieskiego szlaku, który należy do stosunkowo łatwych.
3. A może kolejka linowa?
Godną uwagi atrakcję w okolicach Szczyrku jest też kolejka linowa. Złożona jest ona z dwóch odcinków. Pierwszy z nich prowadzi na Jaworzynę, a drugi z kolei prowadzi na sam szczyt Skrzycznego. Jeśli chodzi o przepustowość kolejki, mamy tu do czynienia z przepustowością 2400 osób na godzinę. Co ważne, kanapy kolejki wyposażone zostały w przeciwwiatrowe osłony. Z powodzeniem mogą korzystać z nich narciarze, których porą zimową rzecz jasna nie brakuje.
4. Malinowska Skała
Jednym z bardziej malowniczych szczytów w okolicy Szczyrku jest także Malinowska Skała. Można bez większych problemów dojść do niej czerwonym szlakiem, który prowadzi tu prosto z Przełęczy Salmopolskiej. Co ciekawe, można tu wjechać także autem. W zdecydowanej większości przypadków pozwalają na to nawet warunki zimowe. Wyjątkiem będą jednak bardzo śnieżne i mroźne zimy, dlatego warto śledzić ewentualne ostrzeżenia i komunikaty pogodowe. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby po dostaniu się na szczyt podążać dalej jednym ze szlaków. Dostępne są tu wyjątkowo łatwe szlaki, które mogą pokonać także rodzice z małymi dziećmi. Na stoku Malinowa można będzie też podziwiać Jaskinię Malinowską. Jeśli warunki na to pozwalają, jest ona udostępniana dla turystów do zwiedzania.
5. Największa w całej Polsce ilość wyciągów
Jak już zaznaczono wyżej, w Szczyrku i w jego okolicach nie brak jest atrakcji dla miłośników białego szaleństwa. Znajduje się tu największa ilość wyciągów narciarskich, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę, a szkoda. Warto zaznaczyć, że część stoków jest naśnieżana sztucznie. Dzięki temu, można będzie odwiedzić je także bezśnieżną zimą. W sezonie zimowym można tu zasięgnąć porad doświadczonych instruktorów. Pomogą oni przede wszystkim osobom, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z jazdą na nartach. Jeżeli należymy do osób początkujących, naprawdę warto rozważyć wykupienie jakiegoś kursu. Infrastruktura, która umożliwia radość z narciarstwa jest tu naprawdę doskonale przygotowana. W okolicy stoków można będzie też wynająć niezbędny narciarzom sprzęt.
6. Liczne stragany z pamiątkami
W okolicach Szczyrku znajduje się bardzo wiele straganów z pamiątkami. Nie brak tam jest także produktów regionalnych. Mowa tu zarówno o rozgrzewających miodach, jak i o wspaniałych herbatach zimowych. Można skosztować tu też grzańca z dodatkami przypraw takich jak goździki, laska cynamonu czy wanilii. Na straganach tych nie brakuje też ciekawych wyrobów, które szczegolnie mogą przydać się zimową porą. Mowa tu chociażby o szalikach, czapkach czy rękawiczkach wełnianych. Dobrym pomysłem może okazać się też zakupienie kapci, które nas ogrzeją. Warto też rozważyć zakupienie serów. Mowa tu chociażby o klasycznych oscypkach. Niekiedy są one serwowane solo, a niekiedy z żurawiną. Śmiało można zdecydować się na zakupienie serów na wynos, zarówno dla siebie, jak i dla swoich bliskich. To wspaniała i na dodatek bardzo smakowita pamiątka.
7. Leśny Kościół
W Ustroniu, niedaleko Szczyrku znajduje się ciekawe miejsce znane powszechnie jako Leśny Kościoł. Można natknąć się na niego wędrując jednym z prowadzących w kierunku tej miejscowości szlaków górskich. Tak naprawdę, nie ma tutaj żadnego budynku, który można by określić mianem kościoła. Skąd więc wzięło się zwyczajowe określenie tego miejsca? Otóż okazuje się, że w przeszłości w tym właśnie miejscu odbywały się nabożeństwa ewangelików. Obecnie znajduje się tu kamień, który niegdyś służył za ołtarz osobom, które uczestniczyły w mszach. Znajduje się na nim ciekawy napis o treści: Miejsce na którym stoisz, ziemią świętą jest. Warto byłoby więc pamiętać o tym, aby w miejscu tym zachowywać się godnie i z należytym szacunkiem. Nieopodal znajduje się urocze źródełko, a wiele osób wierzy, że woda w nim jest święta i posiada liczne właściwości prozdrowotne. Jak jest naprawdę, trudno stwierdzić. Niemniej jednak, będąc zimową porą w okolicach Szczyrku, warto odwiedzić Leśny Kościół. Jest to bowiem świetna alternatywa dla hałaśliwych i nierzadko tłocznych szlaków i stoków dla narciarzy. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie temu, aby po godzinach uprawiania wymagającego sportu, zażyć kąpieli leśnej w ciszy i spokoju. Zimowa leśna aura sprzyja snuciu rozmyślań, a także relaksowi psychicznemu. Jest to naprawdę dobre miejsce na ćwiczenie technik medytacji, a także na zrobienie jakiejś sesji okolicznościowej. Mowa tu rzecz jasna o sesji zdjęciowej. Jeśli zechcemy nabrać wody ze źródełka, warto byłoby wziąć ze sobą jakieś naczynie. Najlepiej sprawdzi się w tej roli szklana butelka. Unikajmy tych zrobionych z plastiku, bo negatywnie wpływają one nie tylko na środowisko, ale i na smak wody.