You are currently viewing Olsztyn atrakcje – najlepszych 12 atrakcje

Olsztyn to stolica województwa warmińsko-mazurskiego oraz największe miasto regionu, liczące sobie 175 tysięcy mieszkańców. Znane jest przede wszystkim z gotyckich zabytków, pamiętających panowanie krzyżackie na tych terenach, licznych i malowniczych jezior oraz Kortowiady – studenckiego festiwalu organizowanego w każdą wiosnę.

Olsztyn będzie dobrym miejscem na weekendowy wypad zarówno dla osób szukających spokoju i zachwytu przy starodawnych zabytkach, jak i tych, dla których priorytetem jest dobra zabawa. Jeżeli zatem chodzi o atrakcje Olsztyn plasuje się w zdecydowanej krajowej czołówce!

1. Zamek Kapitały Warmińskiej (ul. Zamkowa 2)

Najważniejszym olsztyńskim zabytkiem jest Zamek Kapituły Warmińskiej, wzniesiony na potrzeby kapituły warmińskiej w połowie XIV wieku. Budowla pełniła funkcje administracyjne i obronne, a dzisiaj znana jest przede wszystkim z tego, że była przez pewien czas siedzibą wielkiego polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika.

Uczony pełnił zaszczytną funkcję administratora zamku w latach 1516 – 1521. Do historii przeszedł zwłaszcza styczeń 1521 roku, kiedy wszechstronny astronom kierował obroną olsztyńskiej fortecy przed najazdem krzyżackim. Pamiątką po tym okresie jest zachowana do dnia dzisiejszego udostępniona turystom tablica astronomiczna.

O przeszłości zamku przypomina również ustawiony przed wejściem pomnik Mikołaja Kopernika. Zamek pełni dzisiaj funkcję Muzeum Warmii i Mazur, opowiadając historię średniowiecznego rodowodu Olsztyna i okolic.

2. Planetarium (al. Marszałka Piłsudskiego 38) 

Planetarium olsztyńskie to unikatowa atrakcja turystyczna wzniesiona w hołdzie dla związanego z miastem wielkiego astronoma – Mikołaja Kopernika. Wybudowana została w 1973 roku, w pięćsetną rocznicę śmierci znanego uczonego. Planetarium pozwala z pozycji fotela przenieść się w najodleglejsze dziedziny naszego Wszechświata. Miejsce to zapewne doskonałą rozrywkę, a jednocześnie stanowi pouczającą lekcje zarówno dla dzieci, jak i też ich rodziców. Wszystko to jest możliwe dzięki nowoczesnej technologii oraz specjalnemu ekranowi w kształcie nieboskłonu.

3. Miasteczko uniwersyteckie Kortowo

Olsztyn to nie tylko miasto gotyckich zabytków, ale również i prężnie rozwijający się ośrodek akademicki. Z roku na rok tamtejszy Uniwersytet Warmińsko Mazurski poszerza swoją ofertę edukacyjną oraz zbiera na krajowym podwórku coraz lepsze recezje. Swoistą wizytówką miasta stało się Kortowo, a więc miasteczko akademickie UWM, położone pośród malowniczej przyrody – nad Jeziorem Kortowskim. Miejsce jest szczególnie znane z tego, że co roku odbywają się tam słynne w całej Polsce juwenelia. Dzięki niesamowitej energii oraz przyciąganiu uznanych artystów, impreza przyciąga do Olsztyna całe mnóstwo studentów z różnych zakątków naszego kraju.

4. Aquasfera (al. Marszałka Piłsudskiego 69b)

Czymże byłoby wodne miasto bez własnego, dobrze wyposażonego aquaparku? Aquasfera to przestronny basen miejski, który przygotowany jest na potrzeby zarówno osób trenujących pływanie, jak i tych, którzy szukają dobrego miejsca na weekendowe popluskanie się wspólnie z rodzinką. Miejsce to wyposażone jest w mnogość wartościowych udogodnień: znajdziemy tam jacuzzi, sauny, zjeżdżalnie wodne oraz brodziki. Odwiedzający chwalą również przystępne ceny, za które na pływalni Aquasfera można cieszyć się całą paletą wodnych możliwości.

5. Obserwatorium Astronomiczne (ul. Żołnierska 13)

Obserwatorium Astronomiczne to kolejna, po Planetarium, olsztyńska atrakcja, która bezpośrednio nawiązuje do kopernikańskiej przeszłości miasta. Obserwatorium mieści się w zabytkowej, dawnej wieży ciśnień. Miejsce to oferuje turystom możliwość podziwiania starych eksponatów, związanych z szeroko pojętą astronomią. Odwiedzający mogą zaznajomić się z historią wielkich odkryć naukowych w tej dziedzinie, a także prześledzić postęp technologiczny, który pozwolił człowiekowi tak dobrze zbadać wyjątkowe odległe ciała niebieskie.

6. Wysoka Brama (ul. Staromiejska 1)

Wysoka Brama to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Olsztyna, położony w samym sercu tamtejszej Starówki. Brama stanowiła część średniowiecznych fortyfikacji; po dziś dzień połączona jest zresztą z fragmentem zachowanych murów miejskich. Budowla wzniesiona została w stylu gotyckim w XIV wieku. Mierzy 23 metry i jest jedyną zachowaną bramą spośród trzech, które niegdyś prowadziły na olsztyński rynek. Wysoka Brama podlegała na przestrzeni wieków wielu renowacjom – ostatnia miała miejsce w 2003 roku. W jej wnętrzach urządzono obecnie pokoje hotelowe.

7. Bazylika konkatedralna św. Jakuba (ul. Stanisława Staszica 5)

Bazylika konkatedralna św. Jakuba jest najstarszym i najbardziej monumentalnym spośród zachowanych zabytków sakralnych Olsztyna. Świątynia została wzniesiona w XV wieku w stylu gotyckim i stanowi dzisiaj jeden z najbardziej charakterystycznych punktów tutejszej Starówki.

Katedra została udostępniona do zwiedzania turystom, co warto wykorzystać, ponieważ jej wnętrze skrywa wiele niesamowitych zabytków sakralnych, pochodzących z różnych epok historycznych. W 2004 roku kościół zostań podniesiony do rangi bazyliki mniejszej przez papieża Jana Pawła II. Ciekawostką historyczną jest także fakt, iż niegdyś w świątyni zatrudniony był jako organista wybitny kompozytor, Feliks Nowowiejski.

8. Plaża Miejska (ul. Żeglarska)

Niekwestionowaną wizytówką Olsztyna jest to, że w jego administracyjnych granicach znajduje się aż 16 naturalnych jezior! Nic dziwnego zatem, że mieszkańcy tego miasta przyzwyczajeni są do spędzania pogodnych dni właśnie nad wodą, oddając się pływaniu bądź plażowaniu.

Najbardziej znana plaża miejska Olsztyna położona jest w zachodniej części miasta nad jeziorem Ukiel. Miejsce to bogate jest we wszelką potrzebną infrastrukturę turystyczną: znajdziemy tam strzeżone kąpielisko, wypożyczalnie kajaków, boisko do siatkówki plażowej, molo spacerowe oraz klimatyczne knajpki i budki z lodami. Słowem, nad jeziorem Ukiel znajdziemy wszystko czego potrzeba, by pięknie spędzić wakacyjne, sierpniowe wieczory.

9. Park im. Janusza Kusocińskiego

Jedną z ciekawszych zielonych atrakcji Olsztyna jest park im. Janusza Kusocińskiego, położony nieco na wschód od Starego Miasta. Jest to jedno z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców miasta oraz odwiedzających go turystów. Znane jest z pięknie urządzonych, zacienionych alejek oraz klombów, pełnych kwitnących, pachnących kwiatów. W parku znajdziemy również skatepark, co szczególnie spodoba się tym, którzy pasjonują się tego rodzaju sportami ekstremalnymi. W kompleksie urządzono również plenerową siłownię, czyli bardzo dobrą opcją dla tych, którzy mają ochotę wykonać swoje ulubione ćwiczenia w okolicznościach zielonej przyrody.

10. Pomnik Największej Opony Świata (ul. Władysława Leonharda 9)

Pomnik Największe Opony Świata… Brzmi jak żart? Być może, ale sami przekonajcie się, że to miejsce istnieje naprawdę! Dodatkowo, opona nie została ustawiono przypadkowo, a symbolizuje jeden z ważniejszych aspektów przemysłowej historii Olsztyna. Pomnik stoi bowiem przy dawnych Olsztyńskich Zakładach Opon Samochodowych, w których obecnie działa jedna z najnowocześniejszych na świecie fabryk grupy Michelin. Olsztyn zazwyczaj kojarzymy z gotykiem, Kopernikiem i jeziorami, ale produkcja opon jest również bardzo ważnym punktem tutejszego dziedzictwa i stanowi dorobek wielu, wielu mieszkańców.

11. Hala widowiskowo-sportowa „Urania” (al. Marszałka Piłsudskiego 44)

„Urania” to jeden z najnowszych oraz najbardziej nowoczesnych budynków użyteczności publicznej w Olsztynie. Obiekt został oddany do użytku w 2023 roku po gruntownej przebudowie. Dzisiaj, na hali swoje mecze rozgrywa lokalna drużyna siatkarska – Indykpol AZS Olsztyn, grająca zresztą w PlusLidze tj. pierwszej polskiej klasie rozgrywkowej.

12. Centrum Techniki i Rozwoju Regionu (ul. Ryszarda Knosały 3B)

Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” to jedna z ciekawszych oraz świeższych atrakcji Olsztyna. Miejsce to w przystępny oraz nowoczesny sposób opowiada historię miasta, regionu oraz prezentuje pamiątki z różnych epok historycznych. Odwiedzający doceniają niską cenę atrakcji oraz fakt, iż istnieje możliwość zwiedzania obiektu wraz z przewodnikiem. Uroku miejscu dodaje też to, że zostało urządzone w starym budynku tartaku, pochodzącym z 1884 roku.