Ciekawostki i Zaskakujące Fakty o RPA

johannesburg

RPA, czyli Republika Południowej Afryki, to państwo znajdujące się na samym dole afrykańskiego kontynentu. Choć wielu osobom RPA kojarzy się głównie z burzliwą polityką na przestrzeni lat i z Nelsonem Mandelą, RPA to kraj z bogatą historią i kulturą, wybiegającą o wiele dalej. Oto najlepsze ciekawostki i fakty na temat RPA.

RPA to przede wszystkim niebo na Ziemi dla tych, którzy kochają przyrodę i wybierają takie cele podróży, by poznawać niesamowite gatunki fauny i flory. Można tam podziwiać żyrafy, strusie, bawoły, antylopy, pingwiny, słonie i dzikie koty, z gepardami na czele. W związku z dostępem do Oceanu Indyjskiego, w kraju można też wybrać się na wycieczkę, podczas której turyści mogą poznać tajniki podwodnego świata, a nawet zobaczyć wieloryby. Sama tylko Góra Stołowa w Kapsztadzie to miejsce, w którym rośnie ponad tysiąc różnych roślin. W RPA znajdziemy również trzeci najgłębszy kanion na Ziemi i drugi największy wodospad na naszej planecie. Krajobrazy są urozmaicone, a podróżujący tam turyści mogą wybierać pomiędzy plażami, górami, klifami czy jaskiniami, które można eksplorować.

RPA posiada aż trzy stolice, choć każda z nich pełni inną funkcję. Administracyjną stolicą jest Pretoria, Kapsztad ustawodawczą, a Bloemfontein jest stolicą sądownictwa. Tych zawiłości nie ułatwiają sami mieszkańcy RPA, bo zapytani o stolicę swojego kraju bez wahania odpowiedzą, że jest nią Johannesburg. Tak naprawdę miasto to jest największym miastem Południowej Afryki, a w związku z tym jest najważniejszym miastem pod względem finansowym.

Na granicy Gór Smoczych i pasma Maloti znajduje się enklawa – Lesotho. Jest to jedna z trzech, po San Marino i Watykanie, enklaw na świecie. Kraj ten zazwyczaj odwiedzany jest przez turystów zwiedzających Południową Afrykę i jest tak malutki, że wystarczą dwa dni, by go zwiedzić, a przy okazji urozmaicić sobie podróż. Znajduje się tam najwyższa góra w tej części Afryki, a ze względu na wysokie położenie całego kraju jest to najchłodniejszy region w okolicy i zdarza się, że w Lesotho pada śnieg. Mimo że oba kraje łączy dużo zależności, obywatele Lesotho sami uprawiają zboże hodują zwierzęta, aby choć trochę uniezależnić się od mieszkańców RPA.

Od lat trzydziestych w RPA rozpoczęła się era gorączka złota, a jeszcze dziś można odwiedzić i zobaczyć na własne oczy skanseny z domami górników, którzy wydobywali najdroższy kruszec, a także tawerny i zbiory nieoszlifowanych diamentów.

W Republice Południowej Afryki urodził się Nelson Mandela, znany działacz polityczny przeciwko segregacji rasowej i laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Jest dzięki swojej działalności na rzecz praw człowieka nazywany w RPA “ojcem narodu”, a wielu ludzi na całym świecie uważało go za niezaprzeczalny autorytet moralny.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *