Pingwiny to urodziwe ptaki zamieszkujące przede wszystkim tereny Antarktydy oraz niektóre części Ameryki Południowej. Można je również spotkać u wybrzeży Nowej Zelandii. Wbudzają sympatię ze względu na charakterystyczny sposób chodzenia, który może wydawać się nieco pokraczny i z pewnością cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród ornitologów. Pingwiny należą do grupy ptaków, które nie potrafią latać, aczkolwiek są jednymi z najlepszych pływaków. Co warto o nich wiedzieć? Oto 30 interesujących ciekawostek na temat pingwinów.
1. Na świecie istnieje osiemnaście gatunków pingwinów. Wspólnym mianownikiem jest podobna budowa ciała, podobny sposób poruszania się na lądzie oraz zachowanie. Różnice pomiędzy gatunkami są jednak widoczne gołym okiem. Warto tylko wspomnieć o pingiwnie cesarskim, który może osiągać nawet do 130cm wzrostu oraz o pingwinie małym, który z kolei nie przekracza 40cm.
2. Choć na lądzie poruszają się dosyć pocieszenie i raczej niezgrabnie, to jednak zupełnie inaczej radzą sobie w wodzie. Są wybitnymi pływakami i mogą osiągać spore prędkości, zanurzając sie w głębiny w poszukiwaniu jedzenia dla siebie i potomstwa.
3. Czasami można zauważyć pingwiny połykające kamienie. Naukwocy znaleźli wytłumaczenie na tak osobliwe zachowania. Okazuje się, że ciężkie kamienie pomagają w rozdrabnianiu pokarmu, który jest połykany w całości. Zwiększają również wagę ptaka, dzięki czemu jest w stanie nurkować znacznie głębiej.
4. Podstawą żywieniową pingwina są przede wszystkim upolowane ryby. Nie pogardzi jednak przekąskami w postaci skorupiaków i innych niewielkich morskich stworzeń, jeżeli tylko ryby znajdą się poza jego zasięgiem.
5. Pingwiny zaliczają się do jednych z najbardziej troskliwych rodziców w świecie zwierząt. Jaja są wysiadywane przez obojga rodziców. Gdy tata wybiera się na polowanie, wówczas jajo jest przekazywane pod fałdy tłuszczu znajdujące się pod brzuchem mamy. Jeżeli z kolei samica poluje, wówczas opieką i zapewnianiem ciepła zajmuje się ojciec.
6. W grupach pingwinów zaobserwowano wiele homoseksulanych przyjaźni. To jeden z niewielu przypadków w świecie zwierząt, w którym osobniki tej samej płci są w stanie związać się ze sobą na całe życie. Co więcej, takie pary bardzo często opiekują się potomstwem innych pingwinów lub osobników, które nie przetrwały walki z drapieżnikami.
7. Bezpośrednio po wykluciu małe pingwiny w ogóle nie przypominają swojego gatunku, który na ogół odznacza się biało-czarnym ubarwieniem. Młode pokryte są uroczym szarym puchem, który zmieni się dopiero wraz z upływem czasu.
8. Pingwiny nie posiadają zębów, a w związku z tym swoje ofiary połykają w całości. Posiadają jednak język pokryty specjalnymi wyspustkami, dzięki czemu są w stanie utrzymać ofiarę w dziobie.
9. Unikatowe ubarwienie pingwinów również nie jest dziełem przypadku. Czarne pióra stają się elementem kamuflażu w ciemnych głębinach morskich, a z kolei biel pozwala się nieco ukryć na wybrzeżach pokrytych śniegiem i lodem.
10. Wyposażone są w bardzo gęste pióra, które odznaczają się wieloma cennymi właściwościami. Są oleiste i w pełni odporne na wodę. Tylko dzięki temu pingwiny są w stanie przetrwać w ekstremalnych warunkach atmosferycznych.
11. Wzrok pingwina jest znacznie lepszy pod wodą. Można śmiało powiedzieć, że podczas nurkowania pingwin widzi lepiej niż poruszając się na lądzie.
12. Ze względu na charakterystyczną budowę ciała pingwiny nie są zbyt zwinne na lądzie. Taki stan rzeczy sprawił, że wypracowały sobie własny system przemiszczania się z punktu A do punktu B. Najczęściej dokonują tego poprzez ślizganie się na brzucu lub plecach.
13. Większość pingwinów w skali doby przesypia kilka godzin. Są jednak gatunki, które na regenerację potrzebują raptem kilku minut.
14. Pingwiny odznaczają się wprost genialnym słuchem. Co więcej, są w stanie rozpoznawać się nawzajem nawet w największych koloniach. Każdy osobnik posiada unikatowy głos, który dla bliskich z grupy staje się poniekąd jego wizytówką.
15. Pingwiny niezwykle mocno przywiązują się do swoich wybranków i wybranek. Są ptakami monogamicznymi, a osobnik po stracie drugiej połowy jest w stanie przeżywać bolesne stany despresyjne.
16. Trudno powiedzieć, jaka jest średnia życia pingwinów. Jest ona różna w zależności od danego gatunku. Najdłużej żyje pingwin cesarski, bo nawet do 20 lat. Z kolei pingwin mały żyje średnio 5-6 lat.
17. Są niezwykle towarzyskimi ptakami. Uwielbiają swoje towarzystwo, a chwile, których nie spędzają na pozyskiwaniu pożywienia, chętnie wykorzystują na zabawę.
18. Komunikacja pomiędzy osobnikami przebiega na kilku poziomach. Pingwiny wydają konkretne dźwięki, ale i gestykulują. Konkretna pozycja może być oznaką radości lub złości.
19. Fiordland to jeden z najbardziej charakterystycznych gatunków pingwina. Można go spotkać przede wszystkim u wybrzeży Nowej Zelandii, a odznacza się żółtmi piórami na głowie, które przypominają brwi.
20. Kiedyś pingwiny potrafiły latać, ale w toku ewolucji rodzajowej skrzydła stopniowo zanikały i finalnie zaczęły pełnić rolę płetw.
21. Uważa się, że jednym z najszybszych pingwinów na świecie jest pingwin białobrewy. Nic w tym jednak dziwnego, skoro podo wodą potrafi poruszać się z prędkością sięgającą 40 kilometrów na godzinę.
22. Wszystkie gatunki pingwinów potrafią wstrzymać oddech nawet na kilka minut. Ta cenna umiejętność umożliwia ptakom skuteczne polowania. Rekordzistą w tej materii jest pingwin cesarski, który nie musi się wynurzać nawet przez dwadzieścia minut.
23. Pingwiny do jedyny gatunek ptaków odznaczający się pionową postawą.
24. Wbrew pozorom pingwiny to niezwykle wrażliwe zwierzęta. Podobnie jak ludzie, są w stanie okazywać empatię, ale i przeżywać osobiste tragedie. Na przestrzeni lat naukowcy niejednokrotnie odnototywali pingwiny, które usiłowały popełnić samobójstwo. Część z podjętych prób zakończyła się tragicznie dla zwierząt. Tego rodzaju zachowania tłumaczy się także psychicznymi zaburzeniami, których do tej pory nie dało się jeszcze w pełni rozszyfrować.
25. Obserwowanie pingwinów miało miejsce już na początku XX wieku. Z dawnych notatek spisywanych po długich obserwacjach wynika, że pingwiny są w stanie dopuścić się wykorzystywania seksualnego na młodszych osobnikach. Co więcej, naukowcy odnotowali również niepokojące przypadki nekrofilii.
26. W koloniach pingwinów bardzo często można zaobserwować tzw. „przedszkola”. To mniej lub bardziej liczna grupki młodych pingwinów, które na ogół tworzą odrębną grupę. Należy jednak podkreślić, że dorośli bezustannie monitorują ich bezpieczeństwo.
27. Na czołach pingwinów znajduje się specjalny gruczoł, który pozwala odfiltrowywać słoną wodę.
28. Większość gatunków składa po dwa jaja. Wyjątkiem jest jednak pingwin cesarski, który składa tylko jedno jajo.
29. Ich największym wrogiem naturalnym są orki, aczkolwiek bardzo często stają się posiłkiem także dla lwów morskich.
30. Raz w roku pingwin całkowicie pozbywa się swoich piór. Okres pierzenia na ogół trwa od trzech do czterech tygodni, a w miejscu utraconych piór wyrastają nowe.