6 Ciekawostek o Nowej Zelandii

wybrzeże

Nowa Zelandia to niezwykle malownicze państwo wyspiarskie, które kojarzymy w dużej mierze dzięki ekranizacji “Władcy Pierścieni” Tolkiena.

Składa się ono z dwóch podstawowych wysp, Północnej oraz Południowej, oraz wielu mniejszych. Miłośnicy pięknych krajobrazów odnajdą w Nowej Zelandii jeziora, parki narodowe, jaskinie, zatoki, góry, majestatyczne lodowce i plaże nad oceanem. Oto niekiedy zadziwiające fakty, informacje i ciekawostki o Nowej Zelandii.

1. Stolicą Nowej Zelandii jest Wellington, ale największym miastem w kraju pozostaje Auckland. Mimo wielkomiejskiego sznytu, Auckland to metropolia, która żyje w symbiozie z resztą kraju. Znajdują się tam muzea poświęcone kulturze Maorysów, czyli autochtonów, którzy wywodzą się z Polinezji, ale tysiąc lat temu jako pierwsi dotarli do Wyspy Południowej.

2. Setki lat temu Maorysi zajmowali się łowieniem ryb, hodowlą czy uprawą roślin, ale byli też niesamowitymi artystami, którzy zasłynęli z niezwykłych tatuaży i ozdobnych artefaktów. Dziś można je oglądać w muzeach, ale też wybrać się na wieczory kultury maoryskiej, podczas których odbywają się koncerty plemiennych artystów i można skosztować smakołyków z jadłospisu rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii.

3. Kuchnia nowozelandzka słynie z różnorodności i z łatwością można w niej znaleźć naleciałości z innych krajów, na przykład dania charakterystyczne dla Anglików, Japończyków czy Arabów. Warto jednak poświęcić trochę czasu, by odwiedzić Maorysów i skosztować ich potraw. Podstawą posiłku są zwykle jagnięcina, ryby, owoce morze i słodkie ziemniaki. Sam sposób przygotowania maoryskich potraw jest ciekawy dla turystów, ponieważ są one duszone w głębokich dołach w ziemi, w których układa się drewno i kamienie. Dopiero na tę konstrukcję Maorysi kładą koszyk z jedzeniem, które uprzednio zapakowali w liście, by się nie spaliło.

4. Powstanie w Nowej Zelandii większości ujęć do wszystkich części “Władcy Pierścieni” pozwoliło zarobić krajowi ponad 200 milionów dolarów. Kraj stał się popularny wśród fanów książek i filmów o niziołkach, a turyści mogą odwiedzić słynny Hobbiton z domami hobbitów na malowniczych pagórkach czy skosztować piwa, którym raczyli się bohaterowie trylogii.

5. W Nowej Zelandii występuje najwięcej gatunków pingwinów na świecie, ale to kiwi jest najpopularniejszym zwierzęciem w kraju. Ten nielatający ptak z charakterystyczną, pochyloną sylwetką, został paradoksalnie oficjalnym symbolem Sił Powietrznych kraju.

6. W 1893 roku Nowa Zelandia została pierwszym krajem na świecie, który dopuścił kobiety do głosowania w wyborach parlamentarnych. Nowozelandczycy mają jednak na swoim koncie dużo więcej innowacyjnych posunięć, które zasługują na rozgłos. Pośród czterech języków urzędowych w kraju jest język migowy, a rejestracji zakupionego samochodu można dokonać na poczcie i zajmuje to kilka minut.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *