You are currently viewing Rzeszów – 10 ciekawostek o mieście
https://pixabay.com/pl/photos/miasto-rzesz%C3%B3w-architektura-3669040/

Rzeszów to wojewódzkie miasto Podkarpacia założone w XI wieku na terenie dawnego grodu, na którym dziś usytuowane jest Rzeszowskie Śródmieście. Prawa miejskie Rzeszów otrzymał w roku 1354 z rąk ówczesnego króla Polski Kazimierza Wielkiego. Dziś jest to dynamicznie rozwijającą się aglomeracja miejska ze znaczącą rolą przemysłu oraz handlu.

1 Rzeszów położony jest na płaszczowinie skolskiej oraz zapadlisku przedkarpackim. Jego teren obejmuje również część Podgórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej. Krajobraz miasta stanowią tereny pagórkowate i górskie narażone na osuwanie.

2. Na architekturę Rzeszowa składają się XIX i XX- wieczne zabudowania klasycystyczną z elementami neogotyku, secesji i modernizmu. Najstarsza jego budowlę stanowi kościół farny pw. św. Wojciecha i Stanisława. Oprócz niego znajdują się tu dobrze zachowane zabudowania zamkowe, Kościół proreformacki czy Synagoga Staromiejska.

3. Jedną z większych atrakcji miasta jest dawny zamek, będący dziś siedzibą sądu okręgowego w Rzeszowie. Obecny budynek zachował się w formie z 1906 roku jako rekonstrukcja rezydencji magnackiej. Otacza go Letni Pałac Lubomirskich.

4. Na uwagę zasługuje także wczesnobarokowa Bazylika Wniebowzięcia NMP znajdująca się w Śródmieściu. Do budowli przylega bezpośrednio dom ojców Bernardynów.

5. Przy ulicy Bocznej w Rzeszowie mieści się Synagoga Staromiejska, będąca jedną z najstarszych synagog Podkarpacia. Wzniesiono ją na planie kwadratu w stylu renesansowym. W roku 1987 została wpisana do krajowego rejestru zabytków nieruchomych.

6. Rzeszowski Rynek to część Starego Miasta Rzeszowa. Powstanie jego obecnej zabudowy datuje się na wiek XIX. Niektóre zabudowania zachowały się jednak z wcześniejszych okresów i stanowią ciekawą atrakcję turystyczna miasta. Główną budowlę Rynku stanowi neogotycki Ratusz z elementami neorenesansowymi.

7. Jednym z obiektów kulturalnych miasta jest Muzeum Okręgowe założone w 1935 roku. Placówka posiada kilka różnych oddziałów na terenie Rzeszowa, do których zaliczamy Muzeum Etnograficzne, Muzeum Historii Miasta z Podziemną Trasą Turystyczną oraz Muzeum Biograficzne Juliana Przybosia.

8. W Rzeszowie znajduje się także Filharmonia im. Artura Malawskiego założona około 1955 roku. Placówka organizuje m.in. Festiwal Muzyczny w Łańcucie oraz szereg recitali i koncertów.

9. Miasto jest organizatorem Europejskiego Stadionu Kultury, którego celem jest prezentacja polskiej i ukraińskiej kultury, uruchomienie społecznej wrażliwości, pozyskiwanie środków do rozwoju inicjatyw kulturalnych oraz budowanie wizerunku Polski i Ukrainy za pomocą różnych form kultury.

10. Rzeszów stanowi także jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce. Na terenie miasta działają dwie publiczne uczelnie wyższe: Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza.