Sarbinowo – ciekawostki o mieście

baltyk

Sarbinowo jest niewielką wsią położoną w północno-zachodniej części polskiego wybrzeża morskiego. Terytorialne należy do województwa zachodniopomorskiego.

Najbliższym ośrodkiem administracyjnym jest Mielno i znajdujący się tutaj urząd gminy. Odległość między Sarbinowem, a Mielnem wynosi 7 kilometrów.

1. Pierwsze wzmianki o osadzie nadmorskiej pochodzą z roku 1309.

2. Najstarszym budynkiem w Sarbinowie jest chałupa pochodząca z 1804 roku, drugim co do wieku obiektem jest kościół zbudowany w 1856 roku.

3. Początkowo wieś znajdowała się w odległości 1,5 kilometra od morza, jednak działalność fal morskich zwłaszcza podczas sztormów w znaczny sposób zmniejszyła tą odległość.

4. W celu zapobieżenia wdzierania się fal morskich w głąb lądu w roku 1910 wzdłóż brzegu morskiego zbudowano liczący 1 kilometr długości falochron. Dzięki takiemu rozwiązanie osiągnięto dwa cele, wioska jest częściowo chroniona, a falochron został wykorzystany to stworzenia ciekawej promenady spacerowej.

5. Jak przystało na nadmorską miejscowość również Sarbinowo zadbało o ładną czysta plażę, która w połączeniu z promenadową zbudowaną na falochronie stanowi główną atrakcję wsi.

6. Niedaleko Sarbinowa znajduje jeden z najsłynniejszych letnich kurortów polskiego wybrzeża Mielno. Udając się wzdłuż brzegu morskiego można pokonując dystans 7 kilometrów dojść do plaży w Mielnie.

7. W razie niepogody przebywający w Sarbinowie wczasowicze mogą odbyć wycieczkę do oddalonego o kilkanaście kilometrów Koszalina. W mieście tym znajduje się wiele ciekawych miejsc, które można odwiedzić podczas krótkiej jednodniowej wycieczki.

8. Kilka kilometrów w kierunku zachodnim znajduje się niewielka malownicza nadmorska wioska Gąski. W gąskach jest latarnia morska. Z latarnią ta związanych jest kilka ciekawostek. Jedną z nich jest to, że materiały do jej budowy dowożono drogą morską. Łodzie z materiałami budowlanymi przybijały do specjalnie w tym celu wybudowanego drewnianego pomostu. Z chwilą zakończenia budowy pomost został rozebrany. Drugą ciekawostką jest to że miejsce, w którym wybudowano latarnię, jest granicą wyznaczającą początek Zatoki Pomorskiej w kierunku zachodnim od obszaru otwartego morza na wschodzie.

9. W miejscowości Dobrzyca oddalonej od Sarbinowa o 12 kilometrów, znajdują się słynne Ogrody Hortulus. Na terenie ogrodów usytuowany jest labirynt utworzony z niskopiennych drzew i krzewów.

10. Wokół nadmorskich miejscowości w tym i Sarbinowa, usytuowanych jest wiele ścieżek rowerowych pozwalających na swobodne docieranie do miejscowości oddalonych od siebie o kilka do kilkunastu kilometrów. Dla zagorzałych rowerzystów przejażdżki w nadmorskim klimacie to bardzo atrakcyjna propozycja.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *