18 fascynujących ciekawostek o wiewiórkach

wiewiórka

Niezależnie od tego, czy uważasz, że są uciążliwe, czy piękne, sprawdź kilka niesamowitych ciekawostek o wiewiórkach.

1. Na świecie istnieje ponad 200 gatunków wiewiórek, od wiewiórek drzewnych po wiewiórki latające.

2. Przednie zęby wiewiórki nigdy nie przestają rosnąć.

3. Większość wiewiórek jest mała, ma duże oczy i krzaczaste ogony.

4. Ludzie wprowadzili wiewiórki do większości naszych głównych parków miejskich.

5. Wiewiórki planują z wyprzedzeniem, aby przetrwać trudne zimowe miesiące. Przechowują orzechy i nasiona w różnych miejscach i wracają do nich przez całą zimę, aby utrzymać swój poziom energii, gdy pożywienia jest mało.

6. Udowodniono, że wiewiórki biegną z prędkością 30 kilometrów na godzinę, jednak ogólnie rzecz biorąc, większość wiewiórek biega o połowę szybciej.

7. Amerykańskie wiewiórki czerwone są samotne i bardzo terytorialne, ale w niektórych rzadkich przypadkach wiadomo, że adoptowały osierocone małe swoich krewnych.

8. Arktyczna wiewiórka ziemna jest jedynym ciepłokrwistym ssakiem, który jest w stanie wytrzymać temperaturę ciała poniżej zera podczas hibernacji.

9. Sezon godowy dla wiewiórek trwa od lutego do maja, z 44-dniowym okresem ciąży. W każdym miocie rodzi się od dwóch do czterech młodych.

10. Latające wiewiórki nie potrafią latać jak ptaki, ale potrafią „ślizgać” się między drzewami.

11. Wiewiórki używają swoich puszystych ogonów, aby utrzymać równowagę podczas podróżowania po koronach drzew i liniach elektrycznych. Ogon wiewiórki może również pełnić rolę spadochronu ułatwiającego spadanie. wiewiórki mogą spadać z wysokości do 6 metrów bez zadawania sobie obrażeń.

12. Kiedy wiewiórka jest przestraszona i czuje, że jest w niebezpieczeństwie, na początku pozostanie nieruchoma. Jeśli jest na ziemi, pobiegnie do pobliskiego drzewa i wejdzie na górę, a jeśli jest już na drzewie, to otoczy pień i mocno dociśnie korę swoim ciałem.

13. Przeciętna dorosła wiewiórka potrzebuje około pół kilograma jedzenia na tydzień.

14. Wiewiórki ziemne hibernują w zimie, a sposób, w jaki ich mózg funkcjonuje w tym czasie, może pomóc naukowcom w opracowaniu nowego leku, który może ograniczyć uszkodzenia mózgu spowodowane przez udary. Kiedy wiewiórki ziemne przechodzą w stan hibernacji, ich temperatura ciała spada drastycznie – w przypadku arktycznej wiewiórki ziemnej nawet do -2 stopni, prawdopodobnie najniższej temperatury ciała jakiegokolwiek ssaka na Ziemi.

15. W remake’u Charliego i Fabryki Czekolady z 2005 roku, do sceny wiewiórek, wiewiórki nie były CGI, ale faktycznie były prawdziwe i były profesjonalnie szkolone przez trenera The Nut Room Animal Michaela Alexandra i jego zespół, który spędził 19 tygodni szkoląc te wiewiórki do tej jednej sceny.

16. Wiewiórki latające ślizgają się na odległość 90 metrów.

17. Największym gatunkiem wiewiórki jest indyjska wiewiórka olbrzymia, która może rosnąć do imponującego 1m długości.

18. Wiewiórki są bardzo ufnymi zwierzętami i należą do bardzo niewielu dzikich gatunków zwierząt, które potrafią jeść z ręki człowieka.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *