10 ciekawostek o alpakach

Alpaki są bardzo inteligentne i bardzo szybko się uczą, większość tych zwierząt żyje w Ameryce Południowej, w regionie Altiplano Peru-Chile-Boliwia, występują tam przeważnie w niewielkich hodowlach usytuowanych wysoko na zboczach Andów.

Ponieważ żyją w wymagających warunkach klimatycznych, przystosowały się do słabej jakości paszy roślinnej, suchego i zimnego powietrza, a także upałów. Oto 10 ciekawostek o Alpakach:

1. Wełna

Wełna alpak jest bardzo cenna, zwykle pod względem jej właściwości. Ich wełna jest wodoodporna i lżejsza od owczej wełny, a zarazem cieplejsza od bawełny.

2. Waga i wysokość

Alpaka osiąga 128-151cm długości przy wadze wynoszącej 55-85 kg. Wysokość w kłębie to 80-100 cm. Są ubarwione przeważnie na czarno lub brązowo-czarno, lecz mogą być czasem białe. Ogólnie możemy wyróżnić 20 naturalnych kolorów ubarwienia i około 200 odcieni tych kolorów.

3. Towarzyskie zwierzęta

Alpaki są zwierzętami bardzo towarzyskimi i społecznymi. Lubią przebywać w otoczeniu innych alpak, lecz także kóz, owiec lub lam. Tym sposobem tworzą się w gospodarstwach naprawdę wielkie stada, w których te zwierzaki najlepiej się czują.

4. Trzy powieki

Alpaki posiadają trzy powieki. Trzecia jest tzw. Migotką, która porusza się w poziomie.

5. Zagrożenie

Gdy alpaki wyczują zagrożenie najczęściej uciekają. Przed tym potrafią też najpierw opluć człowieka lub zwierze, które ich niepokoi, a dopiero potem zacząć uciekać. Komunikują się między sobą poprzez mowę ciała.

6. Dwudzielna warga

Alpaki mają charakterystyczną dla wielbłądowatych dwudzielną wargę, a także stale rosnące zęby, które trzeba przycinać. Żywiąc się roślinami bogatymi w krzemionkę i tak częściowo ścierają sobie zęby.

7. Strzyżenie

Alpaki strzyże się raz do roku. Natomiast tam gdzie przez większą część roku jest lato, strzyże się je dwa razy do roku, by zwierzę się nie przegrzewało.

8. Ile żyją alpaki

Alpaki żyją od 15 do 25 lat w sprzyjających warunkach.

9. Podobne do lam

Alpaki są bardzo podobne do lam, lecz nie są z nimi spokrewnione. Ten powszechny błąd przypisywania im pokrewieństwa jest wynikiem uderzającego podobieństwa.

10. Dwie rasy

Występują dwie rasy alpak: suri i hucaya, które różnią się okrywą włosową. Włosy suri sięgają 50 cm długości i rosną wzdłuż ciała, a huacaya prostopadle do ciała. Można spotkać obie rasy w hodowli lecz suri jest mniej popularna.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *