10 ciekawostek o kurach

Kurczaki mogą rozróżnić ponad 100 twarzy przedstawicieli swojego gatunku, przez co pod tym względem mają tak dobrą pamięć jak słonie. Oto ciekawe informacje i ciekawostki o kurach.

10 ciekawostek o kurach

1. Najstarsza kura

Najstarsza kura na świecie miała 16 lat. Kury przeważnie żyją około 10 lat, ale w hodowli przemysłowej brojlery giną w wieku około 6 tygodni, a nioski – 1.5 roku.

2. Gatunek

Kury są tym samym gatunkiem co koguty. Kogut to po prostu samiec kury, który wyróżnia się od niosek ładniejszym upierzeniem i większymi rozmiarami. Kury przeważnie są skromniejsze w kolorach piór, nie mają także grzebienia na głowie – lub są one znacznie mniejsze – i również zwykle nie mają charakterystycznego ogona z kolorowych piór.

3. Partner kury

Podczas wyboru partnera kura zwraca uwagę na wielkość i kolor grzebienia na jego głowie: im większy i jaśniejszy, tym lepiej. Kluczowe znaczenie ma także miejsce danego koguta w hierarchii stada i przedstawiony przez niego taniec godowy.

4. Obracanie jajek

Kura w ciągu 24 godzin obraca jajka, które wysiaduje około 50 razy. Dlatego by je równomiernie ogrzać.

5. Kura domowa

Kura domowa jest najliczniejszym gatunkiem ptaków na świecie – jej populacja światowa to około 25 miliardów osobników.

6. Kwoka

Kwoka wysiadująca jajka specyficznie gdacze. Jak mówią naukowcy w ten sposób pisklęta siedzące w jajkach, mają zapamiętać jej gdakanie i po wykluciu od razu rozpoznawać matkę.

7. Co lubią kury

Kury lubią niektóre osobniki w stadzie bardziej, niż inne. Gdy znajdują jedzenie, w pierwszej kolejności prowadzą do niego najbliższe przyjaciółki.

8. Kurzy dziób

Kurzy dziób jest bardzo unerwiony, a więc wrażliwy na ból. Z tego powodu kury najpierw grzebią w ziemi – rozgrzebując ziemie, szukając jedzenie i sprawdzając podłoże. Dopiero potem dziobią.

9. Indonezja

W Indonezji spotkać można rzadki gatunek kury o nazwie ayam cemani. Ma on specyficzny kolor – jego pióra, dziób i skóra, a nawet narządy wewnętrzne są kruczoczarne. Taki ptak kosztuje nawet 2.5 tys. dolarów.

10. Kurze mamy

Kurze mamy nauczają swoje pisklęta, które rośliny mogą jeść, a których unikać.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *