10 najlepszych atrakcji w Gdańsku

Motława

Gdańsk to malownicze miasto leżące nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Ten duży ośrodek turystyczny zapewnia mnóstwo atrakcji dla całej rodziny. Znajdziemy tu piękne plaże, liczne muzea o dużej wartości historycznej i piękne zakątki, które pokochają miłośnicy przyrody. Przedstawiamy 10 największych atrakcji Gdańska!

1. Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna to bez wątpienia jeden z najważniejszych symboli miasta. Fontanna powstała na początku XVII wieku, na miejscu jeszcze starszej studni. Figura przedstawia Neptuna – boga oceanów i mórz i wiąże się z nią ciekawa kaszubska legenda. Według niej ten, kto pierwszy razy odwiedza Gdańsk, powinien ucałować wizerunek Neptuna (zwanego przez Kaszubów Kresztofem) nieco poniżej pleców, co ma ułaskawić bóstwo i zapewnić przyjezdnym spokojny i bezpieczny odpoczynek.

2. Dwór Artusa

Średniowieczny Dwór Artusa wybudowany został już w XIV wieku. Jego nazwa nawiązuje do legendarnego wodza celtyckiego Artura, jednak obiekt wzniesiony został przez elitarną grupę niemieckich rycerzy. Obecnie w środku można zwiedzać wspaniałe, zdobne wnętrza pełne pamiątek po minionych epokach.

3. Gdańskie Muzeum Narodowe

Gdańskie Muzeum Narodowe zajmuje kilka różnych oddziałów, z który główny – Oddział Sztuki Dawnej – mieści się w piętnastowiecznym klasztorze franciszkanów. W środku można podziwiać m.in. bogatą kolekcję europejskiej ceramiki, dzieła flamandzkich artystów i średniowieczne ikony.

4. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Bazylika Wniebowzięcia NMP to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Gdański. Ta ceglana, gotycka świątynia wybudowana była na przełomie XIV i XV wieku. Posiada wysoką na 78 metrów wieżę, a w środku znajdują się m.in. średniowieczne rzeźby, tryptyk z wizerunkiem Trójcy Świętej oraz piękny ołtarz główny. Najważniejszym zabytkiem jest jednak barokowa rzeźba Pięknej Madonny Gdańskiej, która przez wielu uznawana jest za cudowną.

5. Muzeum II Wojny Światowej

Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej to z pewnością miejsce o wyjątkowym charakterze. W środku obejrzeć można m.in. odwzorowanie miejskich ulic sprzed ponad 70 lat oraz liczne pamiątki po żołnierzach i cywilach poległych podczas walk. W muzeum odbywają się również wystawy czasowe, koncerty oraz prelekcje i spotkania ze znakomitymi historykami.

6. Gdański Ogród Zoologiczny

Ogród Zoologiczny w Gdańsku to największy park tego typu w całej Polsce. Zajmuje powierzchnię przeszło 123 hektarów, a na jego terenie żyją m.in. wyjątkowo rzadkie hipopotamy karłowate oraz anoa – indonezyjskie ssaki kopytne przypominające bawoły. Jako jedyne ZOO w Polsce posiada niewielką gromadę lutungów jawajskich czyli niewielkich małpek w typie makaków. Na terenie gdańskiego Ogrodu Zoologicznego znajdują się również liczne wybiegi i pawilony, punkty gastronomiczne oraz atrakcje dla najmłodszych.

7. Muzeum Bursztynu

Żadna wizyta w Gdańsku nie może odbyć się od zwiedzania Muzeum Bursztynu. Poznać tu można historię bałtyckiego symbolu, obejrzeć wyjątkowo cenną biżuterię bursztynową, a także przyjrzeć się sposobom jego pozyskiwania i obróbki.

8. Hevelianum

Hevelianum to gdańskie centrum nauk, które zapewni mnóstwo rozrywki dla całej rodziny. W środku znajdują się laboratoria naukowe dostosowane do różnych grup wiekowych, 90 interaktywnych stanowisk z serii „Dookoła Świata”, a także liczne miejsca do przeprowadzania eksperymentów fizycznych.

9. Wielka Zbrojownia

Wielka Zbrojownia mieści się okazałym, marynistycznym budynku, którego najstarsze części pochodzą z XVII wieku. W jego wnętrza kryje się nie tylko epokowe uzbrojenie, ale również dzieła sztuki oraz Akademia Sztuk Pięknych.

10. Długi Targ

Gdański Długi Targ to najważniejsza i najbardziej reprezentacyjna część Śródmieścia. Znajdują się tu słynne kolorowe kamieniczki, wspaniały Ratusz, szesnastowieczna Brama Zielona oraz dworki i muzea. To miejsce o wyjątkowo turystycznym znaczeniu z wieloma restauracjami, klubami, barami oraz sklepikami.

W Gdańsku nie brakuje również pięknych plaż i miejsc rekreacyjnych. Zaledwie kilka minut drogi dzieli miasto od dwóch innych części aglomeracji – Sopotu i Gdyni, w których czekają kolejne atrakcje dla całej rodziny.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *