Najlepsze Atrakcje 50 Kilometrów od Gdańska

kartuzy

Będąc w Gdańsku warto wybrać się również, by zobaczyć zabytki i ciekawe miejsca w jego okolicy. Poniżej znajdują się propozycje wycieczek.

1. Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim

Prezentuje historię Żuław. Wśród eksponatów znajduje się fragment wiatraka odwadniającego z Ostaszewa, komina z fabryki rodziny Stobbe i koło młyńskie z największego młyna na Żuławach. Jedna z wystaw pokazuje historię mennonitów – niderlandzkiej mniejszości religijnej, która ,uciekając przed prześladowaniami na tle religijnym, osiedliła się na terenie Żuław. Ciekawą atrakcją jest wystawa :Strych pełen osobliwości”, która gromadzi różne dawne przedmioty, dziś już nieużywane lub o większym zaawansowaniu technologicznym.

2. Muzeum Wisły w Tczewie

Wystawy dotyczą wielu aspektów dotyczących najdłuższej polskiej rzeki Wisły. W ramach ekspozycji zapoznać się można z nadwiślańską przyrodą, historią spławów rzecznych czy ewolucją osadnictwa. Wśród eksponatów znajdują się bat – dawna łódź towarowo-pasażerska, tradycyjne narzędzia szkutnicze czy zabytki wydobyte z wraku, który zatonął u wybrzeży Gdańska w XV wieku.

3. Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

Składa się z dwóch części, pracowni konserwatorskiej i magazynu studyjnego. W ramach ekspozycji zobaczyć można zabytki wydobyte w wraków, elementy konstrukcyjne jednostek pływających czy dłubankę datowaną na V-VII wiek.

4. Domy podcieniowe

Przykład niezmiernie ciekawego budownictwa szachulcowego. Dom w Trutnowach pochodzi z 1720r. Mieści się w nim Muzeum Wsi Żuławskiej. W Żuławkach zobaczyć pięć domów podcieniowych. Jeden z nich został odrestaurowany i wyposażony w meble i sprzęty, m.in. w meble elbląskie z XVIII wieku). Przykład tego typu budownictwa można podziwiać również w Nowej Kościelnicy i Drewnicy.

5. Muzeum Stutthof w Sztutowie

Położone na terenie nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Głównym punktem jest częściowo zachowany Stary Obóz z komorą gazową i zrekonstruowanymi krematoriami. Szczególnym miejscem jest również monumentalny Pomnik Walki i Męczeństwa autorstwa Wiktora Tołkina.

6. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie

Najważniejszym zabytkiem są tu malowidła na płótnie podwieszane do stropu. Warto zobaczyć również organy. Co roku odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Organowy.

7. Żuławska Kolej Dojazdowa

Turystyczna kolej wąskotorowa oferująca przejazdy na trasie Prawy Brzeg Wisły – Jantar – Stegna – Sztutowo. Kursuje cały rok, można wsiąść i wysiąść na dowolnej stacji.

8. Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

W Będominie urodził się autor słów polskiego hymnu narodowego, Józef Wybicki. Muzeum ulokowano w dworku należącym niegdyś do rodziny Wybickich. Ekspozycje dotyczą postaci Józefa Wybickiego, historii „Mazurka Dąbrowskiego” i polskich symboli narodowych. Wśród eksponatów znajdują się śpiewniki i nuty polskich pieśni, pozytywki grające melodię hymnu, gramofony pochodzące z początków XX wieku. Atrakcją jest pomnik orła, którego skrzydła wykonano z ok. 200 kos.

9. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

Prezentuje historię ludności kaszubskiej. W ramach ekspozycji zobaczyć można eksponaty związane z rybołówstwem i rolnictwem – tradycyjnymi zajęciami Kaszubów, zobaczyć wystrój izby kaszubskiej czy sprzęty gospodarstwa domowego. Muzeum prezentuje również wystawy dotyczące kaszubskiej sztuki ludowej i kultury, w tym tradycyjne instrumenty.

10. Kolegiata w Kartuzach

Gotycka świątynia znajdująca się na terenie poklasztornym zakonu Kartuzów. Bogate wyposażenie z niezwykle cennym gotyckim ołtarzem, barokowymi stallami i kurdybanem zdobiącym ściany prezbiterium. Ciekawostką jest dach świątyni, który ma kształt trumny.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *