Władysław Broniewski pisał: „Piękne jesteś Mazowsze, stąd wziąłem skrzydła do lotu”. Mazowsze pełne jest najciekawszych atrakcji i przepięknych historycznych, kulturalnych oraz architektonicznych zabytków.

1. Muzeum Wsi Mazowieckiej – znajduje się w Sierpcu i znane powszechnie jest dzięki malowniczym i bardzo wyjątkowym terenom skansenu. Wnętrza chat pochodzących z tej okolicy, grały jako tło dla filmów takich jak Pan Tadeusz oraz Ogniem i Mieczem. Widowiska folklorystyczne, które odbywają się tu w każdy sezon letni, przyciągają wielu miłośników tego stylu i tradycji.

2. Cud na Wisła – bitwa warszawska, która działa się w 1920 roku, na terenach Mazowsza. Cud nad Wisłą okazał się punktem zwrotnym w wojnie Polsko-bolszewickiej. Na szczególną uwagę zasługuje więc historyczny cmentarz, który położony jest na terenie Radzymina. W pamiętnej bitwie zginęło wielu zaledwie kilkunastoletnich chłopców, których pamięć w tym miejscu jest wciąż żywa.

3. Zamek w Szydłowcu – w pomieszczeniach zamku powstało Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, z jedną z najbogatszych i najlepiej zaopatrzonych kolekcji eksponatów. Składają się na nie instrumenty pochodzące od początków osiemnastego wieku. Znajdziemy tutaj i te najprostsze takie jak gwizdki ze słomy czy gliniane instrumenty oraz te nieco bardziej skomplikowane jak na przykład harmonie lub cymbały. W zamku siedzibę swoją ma także Szydłowiecki Ośrodek Kultury, który organizuje wiele prestiżowych wydarzeń kulturalnych.

4. Radom – zwany również perłą Piastów i Jagiellonów, był dawniej siedzibą królewicza Kazimierza Jagiellończyka. Znajdują się tutaj kamienice, pamiętające jeszcze czasy Kazimierza Wielkiego, który został także głównym fundatorem, powstałego kościoła św. Jana Chrzciciela. W Radomiu odbywa się co roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który ściąga najlepszych wirtuozów i solistów z całego świata.

5. Czerwińsk i Wyszogród – są to miejscowości o bardzo długiej historii. W dwunastym wieku w Czerwińsku zostało założone opactwo kanoników regularnych, które posiada dwu wieżową bazylikę romańską z bardzo charakterystyczną bramą wejściową. Kompleks sakralny będący główną atrakcją okolicy jest jednym z najcenniejszych obecnych w województwie mazowieckim.

6. Arkadia – jest to przepiękny park krajobrazowy, zachowany w stylu angielskim. Został on utworzony na wyraźne polecenie księżnej Heleny Radziwiłłowej. Dawniej była tu jedynie wioska, którą przekształcono w obecny park. Na jego powierzchni możemy zobaczyć wiele ciekawych gatunków krzewów, drzew i budyneczków stylizowanych na gotyckie, które posiadają malowniczy staw z całym mnóstwem kwiatów. Arkadia to miejsce, gdzie zobaczymy także Świątynię Diany, Dom Murgrabiego, Akwedukt lub Domek Gotycki.

7. Pułtusk – miasto posiadające jeden z najdłuższych rynków znajdujących się na terenie Europy. Muzeum Regionalne ma swoje miejsce w ratuszowej szesnastowiecznej wieży. Godny uwagi jest także zamek dawnych biskupów płockich u wybrzeży rzeki Narwi.

8. Nieborów – posiada piękny i powszechnie ceniony pałac, który w latach swojej świetności należał do Radziwiłłów. Michał Radziwiłł wraz z żoną byli wielkimi wielbicielami sztuki, dzięki czemu do dzisiejszego dnia zachowały się znakomite kolekcje dzieł pochodzących z wielu różnych krańców świata. Pałac otoczony jest godnym uwagi parkiem francuskim i parkiem angielskim, w których warto odbyć niespieszny spacer.

9. Żyrardów – jest tak zwanym miastem lnu. Leży w połowie trasy pomiędzy Łodzią i Warszawą. Dawniej była to trasa Kolei Warszawsko-Wileńskiej. Atmosfera dziewiętnastowiecznej osady fabrycznej robi wrażenie na wszystkich odwiedzających i zachwyca swoją harmonią.

10. Łowicz – nazwa kojarząca się z powszechnymi produktami spożywczymi, to w rzeczywistości piękne i bardzo urokliwe miasto. Stary Rynek charakteryzują wyjątkowe kamieniczki, ratusz, siedemnastowieczna katedra oraz bardzo interesujący Kościół Pijarów. W Łowiczu znajduje się również Muzeum Łowickie, posiadające bardzo ciekawe i bogate kolekcje eksponatów takich jak meble i przepiękna porcelana.