Berlin to energetyzujące miasto, w którym historia fantastycznie przeplata się z nowoczesnością. Jest największym miastem Niemiec i przy okazji stolicą tego wyjątkowego państwa. Z jednej strony będziemy mogli podziwiać całe mnóstwo obiektów nawiązujących do okresu II Wojny Światowej, a z drugiej nie należy zapominać, że Berlin to stolica europejskiego graffiti. Murale i ściany pokryte wybitnymi dziełami współczesnych artystów to dla tego miasta chleb powszedni. Które atrakcje warto wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności? Oto 13 wybranych propozycji.
1. Wyspa Muzeów
To bez wątpienia jedno z tych miejsc, które zasługują na zainteresowanie, zwłaszcza gdy mamy nieco więcej czasu na poznawanie Berlina. Wyspa Muzeów znajduje się w północnej części Spreeinsel, czyli wyspy w samym centrum miasta, która mieści się na Sprewie. To jeden z największych kompleksów tego typu na świecie, a w jego skład wchodzi pięć zróżnicowanych tematycznie obiektów. Zdecydowanie warto udać się do Muzeum Pergamońskiego i Muzeum im. Bodego. Na uwagę zasługują również Stare Muzeum, Nowe Muzeum oraz Stara Galeria Narodowa. Warto dodać, że cała wyspa pod koniec lat dziewięćdziesiątych została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
2. Reichstag
Reichstag to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych budynków w kraju. Został zbudowany w barokowym stylu pod koniec XIX wieku. Za koncepcję odpowiada architekt niemiecki Paul Wallot. Obecnie jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w całym Berlinie i właściwie nie sposób się temu dziwić. Do 1918 roku znajdował się w tym miejscu Reichstagu. W 1933, a zatem w roku, w którym Adolf Hitler doszedł do władzy, piękna konstrukcja uległa niemal całkowitemu zniszczeniu w wyniku pożaru. Wiąże się z tym miejscem wiele ciekawych historii i bez wątpienia warto zobaczyć taką perłę architektoniczną z bliska.
3. Plac Aleksandra
Miejsce, którego nie wolno przeoczyć podczas pobytu w Berlinie. Plac Aleksandra to tętniąca życiem przestrzeń, której po prostu nie sposób się oprzeć. Niemal zawsze jest zatłoczony i to bez względu na porę roku. Otoczony centrami handlowymi i miejscami, w których można zaopatrzyć się w najlepsze pamiątki z Berlina. W sezonie zimowym odbywa się tutaj jeden z najbardziej spektakularnych jarmarków świątecznych. Powiedzieć, że można wówczas poczuć prawdziwą magię świąt, to nic nie powiedzieć.
4. Pomnik Pomordowanych Żydów Europy
Pomnik Pomordowanych Żydów Europy znajduje się przy Cora-Berlin Strasse 1. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że to jeden z najbardziej spektakularnych pomników wzniesionych dla upamiętnienia Holocaustu. Składa się z niepozornych bloków betonowych, aczkolwiek dzieło zostało doskonale przemyślane. Bloków jest dokładnie 2711, a zatem tyle, ile stron w Talmudzie – jednej z najważniejszych ksiąg judaizmu. Budowa tego nietypowego pomnika rozpoczęła się w 2003 roku i została ukończona niespełna dwa lata później. Warto dodać, że pierwszego roku pomnik odwiedzono ponad trzy miliony razy. Specyficzna konstrukcja pozwala turystom poruszać się po „terenie” pomnika. W podziemiach mieści się z kolei muzeum, w którym będzie można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat pogromu Żydów w okresie II Wojny Światowej.
5. Plac Poczdamski
Plac Poczdamski to miejsce, z którym wiąże się niezwykle ciekawa historia. Znajduje się w obrębie dwóch dzielnic – Mitte oraz Tiergarten. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych uchodził za jeden z najbardziej ruchliwych placów w całej Europie. Nic w tym jednak dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że w 1838 roku powstał nieopodal dworzec końcowy, a na początku XX wieku pierwszą linię metra. Pod koniec II Wojny Światowej to właśnie w tym miejscu stykały się granice trzech stref – radzieckiej, amerykańskiej i brytyjskiej. Obecnie jest to zachwycająco nowoczesne miejsce, w którym będzie można zobaczyć jedno z największych centrów handlowych w okolicy. Mieszczą się tutaj również urokliwe kawiarenki i restauracje z wybitnym jedzeniem.
6. Berlińskie Zoo
Ogród Zoologiczny w Berlinie znajduje się w dzielnicy Tiergarten, nieopodal dworca kolejowego Zoogischer Garten. Historia tego miejsca sięga 1844 roku. To właśnie wtedy miało miejsce uroczyste otwarcie i warto w tym miejscu dodać, że było to pierwsze zoo w całym kraju. Najtrudniejszym etapem dla ogrodu była oczywiście II Wojna Światowa. Z ponad czterech tysięcy zwierząt pozostało niespełna sto. Obecnie jest to jeden z najlepszych i najchętniej odwiedzanych ogrodów zoologicznych w całej Europie. Znajduje się tutaj ponad czternaście tysięcy zwierząt, a każdego roku zoo jest odwiedzane przez niespełna trzy miliony osób.
7. Czerwony Ratusz w Berlinie
Czerwony Ratusz znajduje się w dzielnicy Mitte. To jedyny obszar Berlina, który nie uległ zniszczeniom w okresie II Wojny Światowej. Tutejsza architektura jest świadectwem wybitnych talentów ówczesnych architektów. Sam ratusz jest budowlą, którą zaczęto wznosić w 1861 roku i ukończono pod koniec dziesięciolecia. To piękny neorenesansowy budynek, a jego wieża ma przywodzić na myśl katedrę Notre Dame. Obecnie jest siedzibą władz Berlina.
8. Brama Brandemburska
Została zaprojektowana przez niemieckiego architekta Carla Gottharda Langhansa, a budowano ją w drugiej połowie XVIII wieku. Nie ma co do tego wątpliwości, że obecnie jest jedną z największych atrakcji miasta. Została stworzona tuż po wojnie siedmioletniej i wówczas nazywano ją Bramą Pokoju. Po zjednoczeniu Niemiec stała się symbolem Pokoju i Wolności. Warto dodać, że niegdyś po obu bokach bramy znajdowały się specjalne przybudówki dla strażników. W kolejnych latach zostały jednak zastąpione kolumnadami.
9. Most Oberbaum
Ten wyjątkowy dwupoziomowy most znajduje się na Sprewie i łączy dwie dzielnice – Kreuzberg oraz Friedrichshain. Warto dodać, że dolny poziom jest dedykowany pojazdom, a górny to strefa przeznaczona dla rowerzystów oraz spacerowiczów. Jego budowę rozpoczęto pod koniec XIX wieku. Trzeba przyznać, że prezentuje się pięknie o każdego porze dnia i nocy.
10. Willa w Wannsee
Ten dosyć niepozorny budynek znajduje się przy Am Großen Wannsee 56–58. Jest wyjątkową atrakcją turystyczną przede wszystkim dla osób zainteresowanych okresem II Wojny Światowej. To właśnie tutaj po koniec stycznia 1942 roku odbyła się słynna konferencja, podczas której wysocy rangą naziści dyskutowali na temat ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Spotkanie odbyło się pod przewodnictwem Reinharda Heydricha, a protokolantem był Adol Eichmann – znaleziony w Argentynie i doprowadzony przez Izraelczyków pod sąd wiele lat po wojnie.
11. Wieża Telewizyjna w Berlinie
Jest integralną częścią miejskiego krajobrazu i bez wątpienia stanowi wizytówkę miasta. Wieża telewizyjna liczy sobie 368 metrów wysokości. Nieco niżej znajduje się wspaniały punkt widokowy oraz restauracja. Bez wątpienia jest symbolem miasta, ale również miejscem o znaczeniu symbolicznym.
12. Tiergarten
Tiergarten znajduje się w samym sercu Berlina i uznawany jest za jeden z najpiękniejszych parków w okolicy. To zielony sporej wielkości skrawek zieleni, który pozwoli odetchnąć od miejskiego zgiełku i delektować się przepiękną naturą. Park jest bardzo dobrze zaaranżowany. Znajdziemy tutaj mnóstwo stref do wypoczynku, a także atrakcyjne ścieżki rowerowe.
13. Mur Berliński
Został wzniesiony w latach sześćdziesiątych i rozdzielał miasto na dwie części – Berlin Zachodni i Berlin Wschodni. Konsekwencje takiego podziału były odczuwalne przez wiele lat. Jego wyburzenie było dla Niemców początkiem nowej epoki. Pozostałości muru do dnia dzisiejszego są widoczne w wielu miejscach miasta, aczkolwiek zdecydowanie warto udać się na East Side Gallery. Fragmenty muru są pokryte dziełami znanych artystów graffiti.