You are currently viewing 10 Najważniejszych Ciekawostek o Konsytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. To właśnie w 1791 roku całkowicie przebudowany został system podziału władzy w Polsce, co miało ogromny wpływ na dalsze losy naszego kraju.

Ale to nie była jedyna zmiana, jaka wtedy miała miejsce, dlatego warto zapoznać się z ciekawostkami na temat tej historycznej daty, by poznać jeszcze bliżej jej historię, jak i również ogromne znaczenie.

1. Stanisław August Poniatowski

Jednym z ciekawszych zmian, jakie wtedy miało miejsce, było zniesienie wolnej elekcji. To właśnie wtedy postanowiono, że zastąpi ją tak zwana władza dziedziczna. Ustalono, że po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego, władzę przejmie ktoś z dynastii Wettynów.

2. 3 maja

To właśnie 3 maja uznano również katolicyzm, jako wiarę, która miała miano panującej. Jednocześnie warto zauważyć, że zapewniona została swoboda wyznań, ale Apostazja nadal była uważana w tym czasie za przestępstwo.

3. Rzeczpospolita Polska

Jedna z ważniejszych zmian miała wtedy również miejsce pod kątem nazewnictwa. Bo to właśnie wtedy przestała istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów, a w jej miejsce powstała Rzeczpospolita Polska.

4. Armia polska

Swoich zmiany doczekała się również armia polska. To właśnie wtedy uznano, że warto wprowadzić armię stałą, której liczebność wynosiła około 100 tysięcy żołnierzy.

5. Przetrwała zaledwie 14 miesięcy

Warto także zauważyć, że owa Konstytucja 3 Maja przetrwała zaledwie 14 miesięcy. Swoje weto miały w tej kwestii tak zwane warstwy magnackie, które w żaden sposób nie chciały zaakceptować zapisanych w niej praw.

6. Litwa

Warto także zauważyć, że święto Konstytucji 3 Maja na nowo zaczęto obchodzić dopiero po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Ciekawe jest również to, że owo święto od 2007 roku obchodzone jest również na terenie Litwy.

7. Pięciu ministrów

Podczas owej konstytucji wprowadzono pięciu ministrów. Mowa była o ministrze policji, wojny, skarbu, pieczęci spraw wewnętrznych, jak i również pieczęci spraw zagranicznych.

8. Akty prawne

Trzeba tu także zwrócić uwagę na fakt, że wszelkie akty prawne, które były wydawane przez króla, wymagały kontrasygnaty ministra.

9. Liberum veto

Konstytucja 3 Maja znosiła także konfederację, jak i również liberum veto.

10. Podatki

W tamtym czasie wprowadzone zostały również podatki. Dokładniej mówiąc, było to 10% dla szlachty i 20% dla duchowieństwa.