Województwo podkarpackie jest kuszącym kierunkiem wycieczki dla osób lubiących spędzać czas na łonie natury, choć i miłośnikom historii nuda tu nie zagrozi.
Drewniane cerkwie, piękne rezydencje magnackie oraz obiekty sakralne przyciągają pięknym wyglądem i ciekawą przeszłością.
Dla tych, którzy chcą lepiej poznać ten skrawek Polski i docenić jego różnorodność, przygotowaliśmy listę 14 najciekawszych atrakcji, których w czasie pobytu na Podkarpaciu nie można pominąć.
1. Synagoga w Łańcucie
Łańcut jest doskonale znany z takich atrakcji, jak pałac, powozownia i park ze storczykarnią. Tuż przy zabytkowym kompleksie czeka jeszcze jedna perełka architektury. To synagoga, będąca jedną z najcenniejszych pamiątek po Żydach z Podkarpacia.
Wzniesiona w połowie XVIII wieku, zachwyca barokowym wnętrzem. Można tu zobaczyć m.in. piękne polichromie z początku XX wieku, pochodzącą z XIX wieku szafę ołtarzową oraz ciekawe przedstawienia znaków zodiaku.
Synagoga w Łańcucie, plac Jana III Sobieskiego 16
2. Ulucz – cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego
Ulucz jest jedną z ciekawszych miejscowości nad Sanem, a bliskość Sanoka sprawia, że turyści zaglądają tu coraz chętniej. Czeka tu na nich jedna z cenniejszych perełek drewnianej architektury w Polsce. To cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego, będąca jedną z najstarszych drewnianych cerkwi na ziemiach polskich.
Cerkiew otaczają stare drzewa i cmentarz z zabytkowymi nagrobkami. Kto zajrzy do wnętrza, ten zobaczy m.in. polichromie z XVII wieku. Aby zobaczyć ikonostas, który znajdował się niegdyś w cerkwi, trzeba udać się do skansenu w pobliskim Sanoku.
Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego, 36-204 Ulucz (wzgórze Dębnik)
Cerkiew jest Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, z którym należy się umawiać na zwiedzanie wnętrza obiektu.
3. Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych
Przed wycieczką w Bieszczady, warto zatrzymać się w Ustrzykach Dolnych i zdobyć garść najważniejszych informacji na temat bieszczadzkiej przyrody.
W Muzeum BPN można zobaczyć m.in. wystawę poświęconą historii turystyki w tych górach, choć najwięcej uwagi poświęcono ich przyrodniczym walorom.
Rysie, bobry, niedźwiedzie brunatne, leśne rośliny – oto najważniejsze tematy wystaw, z jakimi można się spotkać w tym miejscu.
Muzeum BPN, ul. Bełska 7, Ustrzyki Dolne
4. Sanktuarium Kalwaria Pacławska
Kalwaria Pacławska to malownicza wieś na Pogórzu Przemyskim, znana z drewnianej zabudowy, stacji Drogi Krzyżowej i zespołu klasztornego, którym od lat opiekują się franciszkanie.
To cenny zabytek z drugiej połowy XVIII wieku, który zachwyca i architekturą, i malowniczą okolicą. Podkarpacka „Jasna Góra” to liczne punkty widokowe, zabytkowe kapliczki i kalwaryjskie ścieżki, po których można spacerować godzinami.
Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej, Kalwaria Pacławska 40
5. Zespół klasztorny Bernardynów w Leżajsku
Leżajsk kojarzony jest główne z chasydami, którzy odwiedzają grób cadyka Elimelecha. W mieście tym warto odwiedzić również zespół klasztorny Bernardynów. Historia zabytku sięga XVII wieku, a wizyta w tym miejscu będzie ciekawym doświadczeniem dla każdego miłośnika sztuki sakralnej.
Klasztorny kościół urzeka bogatym wystrojem barokowym, a tutejsze organy zachwycają swym brzmieniem. Warto zwrócić też uwagę na umocnienia z XVII i XVIII wieku, które do dziś otaczają klasztor.
Sanktuarium i Klasztor OO. Bernardynów, plac Mariacki 8, Leżajsk
6. Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej
Skansen w Zyndranowej to jedno z ciekawszych miejsc dla tych turystów, którzy chcą poznać i zrozumieć losy Łemków – grupy etnicznej, która w dziejach Beskidu Niskiego odegrała bardzo ważną rolę. Muzeum, które powstało pod koniec lat 60. XX wieku z woli Teodora Gocza, jest miejscem wyjątkowym.
Można tu zajrzeć do łemkowskiej zagrody z XIX wieku, odkryć bogactwo dawnych narzędzi i sprzętów codziennego użytku, a przy okazji zdobyć sporo wiadomości na temat kultury łemkowskiej.
Nie brak tu również pamiątek związanych z wielką operacją na Przełęczy Dukielskiej, o którą zacięte walki toczyły się zarówno podczas I, jak i II wojny światowej.
Muzeum Kultury Łemkowskiej, Zyndranowa 1
7. Ruiny zamku Sobień
Na styku Pogórza Bukowskiego i Gór Słonnych, tuż przy ujściu potoku Adyszów do Sanu, wznosi się jeden z ciekawszych zabytków Podkarpacia. To pozostałości średniowiecznego zamku Sobień – jednej z nielicznych budowli obronnych w tej części kraju.
Historia obiektu wiąże się z losami Kmitów – rodu ważnego dla wielu bieszczadzkich miejscowości. Z murów tej malowniczej ruiny roztaczają się wspaniałe widoki na okolicę, a spacer na teren zamku może się okazać ciekawą lekcją przyrody.
Wzgórze, na którym powstał zamek, jest dziś rezerwatem przyrody chętnie odwiedzanym przez osoby interesujące się botaniką.
Ruiny zamku Sobień, Załuż (rezerwat przyrody Góra Sobień)
8. Tunel schronowy w Strzyżowie
Dumą Strzyżowa jest podziemny schron kolejowy (jedyny obiekt tego typu w Polsce), który odegrał ważną rolę w trakcie spotkania Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego w pobliskim Stępinie (w sierpniu 1941 roku).
To w Strzyżowie ukryty został pancerny pociąg „Amerika”, którym poruszał się niemiecki dyktator.
Dziś obiektem zajmuje się Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej im. Zygmunta Leśniaka, dzięki czemu od maja do października turyści mogą zwiedzić tunel schronowy i poznać jego dzieje.
Tunel schronowy w Strzyżowie, ul. Żarnowska
9.Muzeum Flisactwa Polskiego w Ulanowie
To jedyne w Polsce muzeum, w którym skupiono się na flisactwie i jego dziejach. Siedzibą muzeum jest zabytkowy budynek z połowy XIX wieku, w którym dawniej mieszkał retman – kapitan tratwy.
Dziś można tu zobaczyć sporo cennych pamiątek związanych z tym zajęciem. W leżącym nad Sanem Ulanowie, będącym niegdyś jednym z najważniejszych ośrodków flisackich w Polsce, można zobaczyć sporo cennych eksponatów.
Dzięki nim można dowiedzieć się, w jaki sposób spławiano towar z Podkarpacia do Gdańska, można też poznać tradycję flisacką i znaczenie dróg wodnych na rzece San.
Muzeum Flisactwa Polskiego w Ulanowie, Rynek 5
10. Cerkiew w Turzańsku
Prawosławna cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku jest jedną z cenniejszych perełek drewnianej architektury na terenie Podkarpacia, a wpis na listę UNESCO zapewnił jej duże powodzenie wśród turystów.
Wzniesiona w początkach XIX wieku w stylu typowym dla Łemków, do dziś zachwyca pięknymi polichromiami z końca XIX stulecia. Można tu ujrzeć sporo ciekawych przedstawień Łemków, a tym samym połączyć zwiedzanie zabytku sakralnego z poszerzaniem wiedzy o przedwojennych mieszkańcach doliny Osławy.
Parafia św. Michała Archanioła, 38-542 Turzańsk
11. Podziemne Przejście Turystyczne w Jarosławiu
Podziemne Przejście Turystyczne jest jedną z ciekawszych atrakcji, jakimi może się pochwalić Jarosław. Trasa ta pozwala zobaczyć podziemia trzech najpiękniejszych kamienic miasta (są to kamienice Orsettich, Attavantich i Gruszewiczów), a przy okazji lepiej poznać dzieje Jarosławia – miasta, które niegdyś było bardzo ważnym ośrodkiem handlowym.
Ciekawa kolekcja wyrobów ceramicznych, mieszczańska kuchnia oraz ekspozycja poświęcona jarmarkom – oto wybrane zagadnienia, jakie poruszono w podziemnym muzeum.
Wielkie wrażenie robi też wystawa archeologiczna, której głównym bohaterem stał się San – rzeka, nad którą przed wiekami powstawały liczne porty.
Podziemna Trasa Turystyczna w Jarosławiu, Rynek 4-6
12. Zapora w Solinie – Centrum Energii Odnawialnej
Z solińskiej zapory można podziwiać i słynne „zielone wzgórza”, i ogromną taflę Jeziora Solińskiego. Zwiedzanie wnętrza zapory w Solinie jest dodatkową atrakcją – szczególnie dla tych, którzy interesują się techniką i budowlami hydrotechnicznymi.
Ciekawe opowieści przewodnika, pokaz filmowy i spacer w wyjątkowej scenerii – wszystko to sprawia, że wizyta w tym miejscu na każdym turyście zrobi duże wrażenie.
Centrum Energii Odnawialnej (kasa znajduje się po lewej stronie drogi prowadzącej na Elektrownię)
13. Siekierazada w Cisnej
Siekierazada stała się jednym ważniejszych punktów na trasie niejednej wycieczki po Bieszczadach, a na popularność baru wpłynęło kilka czynników. Jednym z nich jest dobra kuchnia i bogata oferta regionalnych dań, drugim – duży wybór napojów (w tym regionalnych i rzemieślniczych browarów).
Najważniejszy jest jednak panujący w Siekierazadzie klimat. Rzeźby i obrazy lokalnych artystów robi wrażenie, podobnie jak możliwość posłuchania opowieści i bieszczadzkich zakapiorach.
Siekierazada, Cisna 92
14. Zniesienie i Kopiec Tatarski w Przemyślu
Wzgórze Zniesienie z legendarnym Kopcem Tatarskim to jeden z najlepszych punktów widokowych w Przemyślu.
Można stąd podziwiać zarówno panoramę miasta i dolinę Sanu, jak i malownicze tereny Pogórza Przemyskiego. Na turystów czeka tu kopiec, który (zgodnie z legendą) ma być mogiłą tatarskiego wodza, oraz pozostałości po Twierdzy Przemyśl, budowanej przez Austriaków w XIX wieku.
Najnowszym obiektem na tym wzgórzu jest Krzyż Zawierzenia z 2000 roku, w pobliżu którego znajduje się całoroczny tor krzesełkowy oraz stok narciarski, na którym w okresie zimowym można uczyć się jazdy na nartach.
Kopiec Tatarski, ul. Przemysława