You are currently viewing Solina: 7 Atrakcji które warto zobaczyć w 2024
fot. Silar / Wikipedia

Solina to niewielka, bardzo malownicza miejscowość położona w Bieszczadach w południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego.

Szczyci się przede wszystkim wspaniałymi walorami naturalnymi. Jak całe Bieszczady, jest jeszcze pełna dziewiczych terenów. Nic zatem dziwnego, że turyści z całego kraju „uciekają” tu, by schronić się przed zgiełkiem miast. Oferuje mnóstwo atrakcji na każdą porę roku.

Jednak to w szczycie sezonu letniego, jest najbardziej oblegana przez turystów. Solina ma świetnie rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną. Jej centralnym punktem jest Jezioro Solińskie, będące jednym z największym w Polsce sztucznie utworzonym zbiornikiem wodnym.

Przez miejscowych nazywane jest bieszczadzkim morzem. Jakie, jeszcze atrakcje oferuje okolica w 2024 roku? Jak się okazuje jest ich całkiem sporo.

1. Zapora Solińska

Po pierwsze Zapora Solińska, która spiętrza wody Sanu i Solinki, tworząc urokliwy zalew soliński. Jest to największa zapora w Polsce, będąca elektrownią szczytowo-pompową. Imponująca betonowa konstrukcja ma wysokość 82 metrów i wysokość 664 metrów. Na co dzień pełni funkcję deptaku dostępnego dla okolicznych mieszkańców i turystów. Z jego perspektywy roztaczają się przepiękne widoki na okolice – jezioro, lasy i góry. Nic zatem dziwnego, że Zapora Solińska, jest tak tłumnie odwiedzana. Warto, też wiedzieć, że istnieje możliwość zwiedzania jej wnętrza. Jest to atrakcja płatna i bardzo intrygująca. Zwiedzanie odbywa się z lokalnym przewodnikiem. Panujący w zaporze mikroklimat – a, mianowicie duża wilgotność, temperatura wynosząca około 7 st. C i zapach wód mineralnych potęgują wrażenia odwiedzających. Punktem kulminacyjnym takiej wycieczki jest zejście na samo dno jeziora. Monumentalna Zapora Wodna zachwyca i stanowi punkt, z którym kojarzony jest cały region.

2. Rejsy statkiem po Zalewie Solińskim

Popularną atrakcją regionu są także rejsy statkiem po Zalewie Solińskim oraz inne wodne atrakcje. Podczas nich można podziwiać urokliwe krajobrazy Bieszczad oraz dzięki obecności przewodnika zapoznać się z historią i ciekawostkami na temat okolicy. W szczycie sezonu statki pasażerskie wypływają regularnie co godzinę. Istnieją dwie przemyślane trasy przepływów, które pozwalają dostrzec najpiękniejsze zakątki okolicy między innymi wyspę Energetyk, wyspę Zajęczą, półwysep Jawor, malownicze zatoczki i dzikie plaże. To wyjątkowe doświadczenie, które jest świetną alternatywą dla spacerów brzegiem akwenu. Ponadto poszukiwaczy atrakcji z pewnością zainteresuje, iż w okolicach Soliny znajdują się liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego. Dostępne do wynajęcia są między innymi kajaki, rowerki wodne, czy też łodzie motorowe. Zapewniają one aktywny czas w wodzie. Spływ wygodnym kajakiem, tudzież kilkuosobowym rowerkiem wodnym, jest kolejnym sposobem na eksplorowanie okolicy i podziwianie wspaniałych widoków z perspektywy jeziora. Dodatkowo jest to świetna i bezpieczna zabawa.

3. Piesze wycieczki

W górskich terenach atrakcją samą w sobie są piesze wycieczki. Solina okazuje się świetną do tego bazą wypadową. Otóż oferuje miłośnikom górskich wypraw liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe, prowadzące przez malownicze tereny Bieszczad, z pięknymi widokami i miejscami do odpoczynku. Szczególnie poleca się trasę Solina — Myczkowce, która wiedzie wokół Jeziora Myczkowickiego. Jej zarówno początek, jak i koniec znajduje się w centrum Soliny przy PKP. Szlak ma średni poziom trudności, a jego przejście powinno zająć około 6 godzin. Fascynująca będzie także między innymi ścieżka — Zielone Wzgórza nad Soliną. W tym przypadku początek i koniec ścieżki znajduje się opodal przystanku PKS Polańczyk Uzdrowisko. Trasa nie jest trudna, a jej przejście może zająć około 5 godzin. Do popularnych tras w okolicy należy także: Bukowiec — Korbania oraz Polanka — Sine Wiry. Wypoczywając w Solinie warto zaliczyć przynajmniej jeden spacer wybrany szlakiem, by zachwycić się bieszczadzką naturą.

4. Jezioro Myczkowieckie

W okolicach Soliny znajduje się jeszcze jeden, atrakcyjny sztuczny zbiornik wodny — Jezioro Myczkowieckie. Powstał on po wybudowaniu tamy na rzece San. W tym przypadku zapora wodna jest nieco skromniejsza w porównaniu do tej Solińskiej. Dokładniej wskazując lokalizację Jeziora Myczkowieckiego, należy wskazać, że rozciąga się pomiędzy miejscowością Myczkowce a tamą w Solinie. Jezioro to wraz z sąsiadującymi wzgórzami i lasami tworzy przepiękną panoramę. Jest wyjątkowo uroczym miejscem do wypoczynku, ale niezbyt przyjaznym kąpielom, z uwagi na duże wahania poziomu i temperatury wody. Po jeziorze Myczkowieckim odbywają się spływy kajakowe, można tu poruszać się tu także rowerami wodnymi. W jego sąsiedztwie znajdują się ciekawe rezerwaty przyrody, które również warto odwiedzić. To niezwykle atrakcyjne miejsce pozwala obcować z bliskością natury, która koi zmysły i odpręża. Jest obowiązkowym punktem dla bieszczadzkich turystów.

5. Punkt widokowy Jawor

Punkt widokowy Jawor, również wpisuje się w największe atrakcje okolicy. Do celu można dotrzeć pieszo, co może zająć około 1,5 godziny, wjechać autem lub widokową kolejką gondolową. Na szczycie góry Jawor, o której mowa znajduje się pierwszy w Polsce nowoczesny skywalk, czyli przeszklona platforma widokowa 360 stopni. Z niej rozpościera się zapierający widok między innymi na Solinę, zaporę, Jezioro Solińskie i Myczkowskie oraz Dolinę Sanu. Nic, zatem dziwnego, że miejsce to cieszy się dużą sympatią turystów. Dotarcie na szczyt góry Jawor jest darmowe. Skorzystanie jednak z tarasu skywalk wiąże się już z opłatą. Poza tarasem, w obiekcie znajduje się klimatyczna kawiarnia z widokiem oraz karczma z regionalnymi przysmakami. Miejsce to dostarcza wyjątkowych wrażeń o każdej porze, ale szczególnie poleca się je odwiedzić o wschodzie lub zachodzie słońca. Wówczas widok jest pełen wyjątkowych barw i wprawia w nostalgiczny, a nawet romantyczny nastrój.

6. Park rozrywki Tajemnicza Solina

Z pozoru wydaje się atrakcją raczej dla młodszych turystów, ale nic bardziej mylnego. Nie mniej wciąga do zabawy dorosłych odwiedzających to miejsce. Park ten znajduje się w Solinie tuż przy Karczmie Jawor na zboczu Góry Jawor. Wygodnie można do niego dotrzeć koleją gondolową, co będzie dodatkową atrakcją. Jak sama nazwa wskazuje, odkrywa on przed turystami różnego rodzaju ciekawostki o Solinie, a także całym regionie. Na miejscu znajduje się labirynt biesa, osada olbrzymów, ścieżki w drzewach, a także kącik z leśnymi dźwiękami, tajemnicza studnia, zatopione skarby olbrzymów i wiele innych. Niewątpliwie miejsce jest pełne niespodzianek i tajemnic. Wciąga do zabawy i okazuje się świetną, rodzinną rozrywką na około 3 godziny. Funduje dawkę aktywności i cenne lekcje. To świetna odskocznia od wodnych i górskich atrakcji.

7. Bieszczadzka Kolej Wąskotorowa

Bieszczadzka Kolej Wąskotorowa, czyli jedna z największych atrakcji całego region. To najwyżej położona tego typu kolejka w Polsce. Choć nie jest zlokalizowana w samej Solinie, to łatwo do niej dotrzeć również z tej miejscowości i z pewnością warto. Kolejka ta ma ciekawą i długą historię, a co najważniejsze działa już od ponad stu lat. Zabiera w podróż przez malownicze krajobrazy Bieszczad. Pozwala odkryć uroki dzikiej przyrody, która pozostaje niezmienna tu od setek lat. Trasa przejazdu kolejką uwidacznia góry, doliny, łąki i lasy, które w inny sposób mogłyby pozostać niedostępne. Pociąg porusza się z niewielką prędkością, co pozwala pasażerom na spokojne podziwianie otaczającej natury i robienie zdjęć. Początkowa stacja kolejki znajduje się w Majdanie koło Cisnej. Dwie trasy, po których kursuje, mają łącznie 20 km. To obowiązkowa atrakcja dla bieszczadzkich wczasowiczów.