Polska część Bieszczadów przyciąga każdego roku miłośników pięknych krajobrazów, którzy w odległej części województwa podkarpackiego poszukują chwili oddechu i relaksu. Większość z atrakcji zlokalizowana jest w okolicach Ustrzyk Górnych, jednak samo ukształtowanie terenu sprawia, że dotarcie do większości ciekawych obiektów będzie wymagało dojazdu samochodem lub pokonania pieszo kilku kilometrów. Tego typu przeszkody są jednak na stałe wpisane w krajobraz górski, a ostateczna satysfakcja w pełni wynagradza włożony w nie czas! Oto najważniejsze miejsca w niedalekiej odległości od Ustrzyk Górnych, które konieczne trzeba odwiedzić!
Zobacz też -> Atrakcje dla Dzieci na Bieszczadach
1. Połoniny – Caryńska i Wetlińska
W zestawieniu najważniejszych atrakcji w pobliżu Ustrzyk Górnych nie mogło zabraknąć miejsc, które są dla wielu podróżnych główną motywacją do odwiedzenia Bieszczadów. Mowa tu oczywiście o połoninach: Wetlińskiej i Caryńskiej. Obie są wyjątkowym w tej szerokości geograficznej zbiorowiskiem muraw, których pozbawione drzew wierzchołki przywołują na myśl krajobrazy nie z tego świata. Dotarcie na obie połoniny wymaga kilku godzin marszu, jednak widoki czekające na końcu tej drogi w pełni rekompensują trud i włożony wysiłek!
2. Zapora Solina
Zapora Solina to ogromny kompleks energetyczno-turystyczny, w którego skład wchodzi nie tylko sztucznie stworzony zbiornik, ale też i wnętrze elektrowni oraz pobliskie atrakcje turystyczne. Szczególnie warto jednak zdecydować się na zwiedzanie wnętrza zapory, ponieważ w Polsce zaledwie kilka obiektów zapewnia taką możliwość. Zapoznanie się z ogromem całego przedsięwzięcia całkowicie odmieni dotychczasowy sposób postrzegania Bieszczadów!
Adres: Solina, Telefon: 13 492 12 75
3. Muzeum Kultury Bojków
Muzeum Kultury Bojków przybliża zwiedzającym tradycje lokalnej społeczności. Wystawa składa się z regionalnych strojów z epoki, wykorzystywanych w przeszłości narzędzi oraz nielicznych przykładów dokumentacji i zapisków, opisujących życie Bojków na przestrzeni lat.
Adres: Myczków 46, Polańczyk, Telefon: 13 463 15 69
4. Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego
Najważniejszym obiektem turystycznym w niedalekiej odległości od Ustrzyk Górnych jest Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Miejsce to pozwala zapoznać się w eksponatami pochodzącymi z okolicznych terenów, wśród których można znaleźć szczątki zwierząt, rośliny oraz tablice prezentujące profil geograficzny Bieszczadów. Wizyta w tym miejscu to potężna dawka wiedzy o historii i przeszłości gór, a także planowanych działaniach ochronnych, mających na celu ochronę dzikich terenów przed stopniową ich degradacją w wyniku aktywności człowieka.
Adres: Bełska 7, Ustrzyki Dolne , Telefon: 13 461 10 91
5. Tarnica
Jedno jest pewne – być w Bieszczadach i nie wspiąć się na Tarnicę można zakwalifikować jako turystyczne „faux pas”. Dotarcie na najwyższy szczyt w okolicy Ustrzyk Górnych nie jest jednak wyjątkowo trudnym zadaniem, bowiem szlak wiedzie przez tereny o stosunkowo niewielkim nachyleniu i przewyższeniu. Jest to zatem rewelacyjna okazja do odbycia pierwszego w życiu trekkingu z prawdziwego zdarzenia! Obiecujemy – widoki, które czekają na was na szczycie są warte takiego wkładu energii!
6. Synagoga w Lesku
Świątynia żydowska zlokalizowana jest w okolicy Ustrzyk Górnych, a dokładniej w jednym z większych okolicznych miast, czyli Lesku. Jej historia sięga XVII wieku, jednak sam budynek nie przetrwał w nienaruszonej formie zawieruchy II wojny światowej. Ostatni remont przeprowadzony został w latach 60. XX wieku, a od 1995 roku w miejsce to stanowi dom dla Muzeum Żydów Galicji. Warto zapoznać się z samą bryłą synagogi i prezentowanymi w tym miejscu wystawami – Bieszczady charakteryzują się przewagą natury nad obiektami wzniesionymi siłami ludzi, dlatego każdy przykład placówek kultywujących rozpowszechnianie wiedzy o lokalnych zwyczajach jest na wagę złota.
Adres: Joselewicza 16, Lesko , Telefon: 13 469 66 49
7. Bieszczadzka Kolejka Leśna
Innym rodzajem ciekawego miejsca jest Bieszczadzka Kolejka Leśna, czyli linia wąskotorowa biegnąca z Cisnej do Majdanu. Urokliwe wagoniki wąskotorowe będą z pewnością ogromną atrakcją dla najmłodszych, natomiast możliwość podziwiania okolicznych krajobrazów z perspektywy sunącej w wolnym tempie kolejki docenią również i dorośli. Historia bieszczadzkich kolejek tego typu jest znacznie dłuższa, jednak poszukując odpowiedzi na pytania dotyczące ich genezy warto zawitać do Cisnej i zgłębić temat u źródła!
Adres: Majdan 17, Cisna, Telefon: 13 468 63 35
8. Jeziorka Duszatyńskie
Wyjątkowość tego miejsca wynika z faktu, że okolice Ustrzyk Górnych są praktycznie pozbawione jakichkolwiek jezior. Z tego powodu warto zobaczyć nieliczne z nich – zlokalizowane są one na zboczach szczytu Chryszczatej w pobliżu wsi Duszatyn. Samo dotarcie na miejsce będzie wymagało porzucenia wygodnego samochodu i wejścia na kręty szlak, jednak to właśnie za ten klimat kochamy Bieszczady!
Adres: Duszatyn
9. Pokazowa Zagroda Żubrów
Na terenie leśnictwa w Mucznem znajduje się wyjątkowa atrakcja. Jest nią zagroda żubrów – zwierząt, które po wielu latach nieobecności powróciły na tereny Bieszczadów w latach 60. XX wieku. Te majestatyczne istoty są uznawane za jeden z symboli naszego kraju, dlatego możliwość przyjrzenia im się z bliska będzie z pewnością niezwykłym przeżyciem. Są to największe ssaki w Europie, o czym przekona się każda osoba odwiedzająca Pokazową Zagrodę Żubrów!
Adres: Stuposiany 1A, Muczne, Telefon: 13 461 00 10
10. Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku
Wyjątkowość cerkwi w Smolniku wynika z jej pochodzenia. Stanowi ona jeden z trzech przykładów bojkowskich obiektów sakralnych na terenie Polski, a od 2013 roku jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Imponująco prezentują się polichromie zdobiące wnętrze świątyni, które pokrywają ściany i kopułę prezbiterium. Przez kilkaset lat swojego istnienia cerkiew była wielokrotnie przebudowywana, jednak wciąż jest uważana za jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w niedalekiej odległości od Ustrzyk Górnych.
Adres: Smolnik, Telefon: 13 461 03 40
11. Torfowisko Tarnawa
Bieszczadzki raj można poczuć na własnej skórze blisko granicy z Ukrainą. To właśnie w tym miejscu zlokalizowane jest Torfowisko Tarnawa, gdzie spacerując drewnianymi kładkami klimat dzikości tego rejonu Polski całkowicie przepełnia każdego zwiedzającego. Na miejsce najlepiej dotrzeć kierując się na parking przy Torfowisku Tarnawa, skąd można następnie w łatwy sposób wejść na szlak. Torfowisko znajduje się w odległości około 13 kilometrów w linii prostej od Ustrzyk Górnych.
Adres: Tarnawa Wyżna
12. Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego
W Mucznem można z kolei zwiedzić Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego, czyli wystawę tradycyjnych pieców, które jeszcze kilka dekad temu były używane na co dzień przez mieszkańców Bieszczadów. Na terenie kompleksu znajduje się także kilka chat, z których wnętrzem również można z bliska się zapoznać.
Adres: Muczne
13. Wodospad Ostrowskich
Wetlińska Siklawa Ostrowskich to przepiękny wodospad, który osiąga wysokość ponad pięciu metrów. Miejsce to jest widoczne z drogi, jednak warto podejść bliżej i wsłuchać się w niesamowity dźwięk spadającej wody. Wodospad Ostrowskich jest uważany za najważniejsze miejsce tego typu na terenie Bieszczadów.
Adres: Stare Sioło 1, Wetlina
14. Wieża widokowa na Jeleniowatym
W poszukiwaniu pięknych widoków warto również wspiąć się na Jeleniowate, czyli szczyt o wysokości 907 metrów nad poziomem morza. Na jego wierzchołku zbudowano efektownie prezentującą się wieżę, która stanowi doskonały punkt obserwacyjny okolicznych krajobrazów.
15. Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu
Ruiny z XVIII wieku są pozostałością po klasztorze zakonu karmelitów bosych i stanowią jeden z nielicznych przykładów warownych obiektów tego typu na terenie Polski. Sam klasztor nie podołał próbie czasu, jednak roślinność stopniowo porastająca jego mury stała się zaletą – dodaje bowiem całemu miejscu tajemniczego charakteru.
Adres: Klasztorna 40, Zagórz, Telefon: 13 306 73 00
16. Kremenaros
Kremenaros to trójstyk, czyli miejsce w którym spotykają się granicę trzech państw – Polski, Słowacji i Ukrainy. Dotarcie na szczyt Krzemieńca warto połączyć z pokonaniem trasy na Wielką Rawkę – wliczając w to wyjazd z Ustrzyk Górnych całość powinna zająć zaledwie kilka godzin.
17. Chata Socjologa
Prawdziwy klimat gór najlepiej poczuć w schroniskach! Taka właśnie jest Chata Socjologa, czyli budynek turystyczny zlokalizowany na szczycie Otrytu. W szczególności polecamy wizytę w tym miejscu poza sezonem, na przykład późną jesienią, którą można urozmaicić o nocleg w chacie. Piękne widoki o poranku gwarantowane!
Adres: Otryt Górny 1, Lutowiska
18. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe
Połączenie rowerów i torów kolejowych wydaje się być absurdalne? Koniecznie zapoznaj się z ofertą Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych w Uhercach Mineralnych! Piękna trasa wiodąca do Jankowiec jest dodatkowo urozmaicona „zbójnickimi” opowieściami, które wywołają u każdego odwiedzającego uśmiech na twarzy.
Adres: Uherce Mineralne 62a, Uherce Mineralne, Telefon: 570 770 108
19. Park Miniatur Centrum Kultury Ekumenicznej
W parku na terenie Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego w Myczkowcach zlokalizowany jest park miniatur. W miejscu tym umieszczono makiety wsi łemkowskich i bojkowskich, najsłynniejszych cerkwi bieszczadzkich oraz drewnianych kościołów rzymsko-katolickich. Ekspozycja jest dodatkowo wzbogacona o tablice informacyjne, które przybliżają turystom historie i losy poszczególnych grup etnicznych, które w przeszłości i obecnie stanowią część społecznego krajobrazu tej części Polski.
Adres: Myczkowice, Telefon: 13 461 83 70
20. Cmentarz żydowski w Ustrzykach Dolnych
Wycieczkę śladem najciekawszych atrakcji w pobliżu Ustrzyk Górnych warto zakończyć w niedalekiej odległości od bazy wypadowej, a mianowicie w Ustrzykach Dolnych. Zlokalizowany jest tu kirkut żydowski, który został częściowo zniszczony podczas II wojny światowej. Zwiedzanie można połączyć ze spacerem w przyjemnych okolicznościach przyrody – cały teren ma wybitnie zielony charakter, a jego historia skłania do refleksji i zadumy po całym dniu spędzonym na łonie natury.
Adres: Ustrzyki Dolne
Czytaj dalej: Interesujace Ciekawostki o Bieszczadach