You are currently viewing Co warto zobaczyć w Górach Stołowych? Największe atrakcje
fot. Maciej Latałło | Flickr

Polska kryje w sobie mnóstwo ciekawych i urzekających zakątków. Niewątpliwie właśnie do takich należą również Góry Stołowe. Stanowią one pasmo górskie w Sudetach i po naszej stronie zlokalizowane są w województwie dolnośląskim.

Natomiast środkowa część pasma Gór Stołowych znajduje się u naszych południowych sąsiadów Czechów. Ich nazwa wzięła się od charakterystycznego krajobrazu, jaki możemy zaobserwować w tym regionie. Co, ciekawe są one jednymi z nielicznych w Europie górami płytowymi. Dobrą bazą wypadową w te góry jest Karłów, Radków, a także Kudowa-Zdrój i Duszniki-Zdrój.

Z pewnością warto zorganizować sobie aktywny wypoczynek w Górach Stołowych. Będzie to wyjątkowa przygoda, która przeniesie nas do baśniowej scenerii, owianej nutką tajemniczości i zachwycającą majestatycznością skał oraz dzieł natury. Za nim jednak zaczniecie eksplorować ten niezwykły teren, poznajcie największe atrakcje Gór Stołowych!

1. Szczeliniec Wielki

Jeśli mowa o atrakcjach górskich, należy zacząć od ich najwyższych szczytów. To właśnie one zapewniają największe wrażenia – zachwycające widoki i ogrom satysfakcji po zdobyciu szczytu. Szczeliniec Wielki jest najwyższym punktem całego pasma, a jego wysokość wynosi 919 m n.p.m Zgodnie z nawiązaniem do nazwy, jego wierzchołek jest płaski jak stół. W tym bajecznym miejscu znajduje się schronisko o tożsamej nazwie Szczeliniec. Jest to miejsce, gdzie można dobrze zjeść i zatrzymać się na dłuższy odpoczynek (wraz z noclegiem). Przed obiektem rozciąga się przepiękna panorama na Karkonosze ze Śnieżką, Góry Sowie, Kamienne oraz Broumovskie Ściany. Na szczyt prowadzi kilka przyjaznych szlaków. Najpopularniejszy z nich wiedzie z Karłowa, gdzie znajduje się płatny parking. Dotarcie do celu zajmuje niespełna godzinę. Z pewnością zdobycie najwyższego szczytu Gór Stołowych – Szczelińca Wielkiego, jest niezapomnianą przygodą, którą zwieńczają piękne widoki.

2. Błędne Skały!

Niewątpliwie są jedną z największych atrakcji Sudetów. To właściwie niesamowity skalny labirynt. Obszar ten zajmuje powierzchnię ok. 21 ha i jest rezerwatem przyrody. Znajduje się na stokach Skalniaka na pograniczu polsko-czeskim. Przez Błędne Skały wiedzie fascynująca trasa turystyczna, odpowiednia dla każdego. Jest pełna unikalnych formacji skalnych, głębokich szczelin i korytarzy. Spacerowiczów zachwyca monumentalność skał i otaczająca przyroda.

Spacer zaułkami labiryntu wbrew pozorom nie jest bardzo wymagający, za to może być świetną rozrywką. Oczywiście w górach zawsze należy zachować dozę ostrożności i zaopatrzyć się w buty trekkingowe. Ten malowniczy obszar miał okazję stanowić plener dla kilku filmów baśniowych na przykład „Opowieści z Narnii – Książe Kaspian” Zwiedzanie Błędnych Skał powinno zająć około 40 minut go godziny.

Co, istotne wejście na teren rezerwatu jest płatne. Do dyspozycji turystów, w okolicy, czyli przy Drodze Stu Zakrętów są dwa parkingi — dolny bezpłatny i górny płatny. Korzystając z parkingu dolnego, należy liczyć się z dodatkowymi kilometrami do pieszego przebycia (może wydłużyć wycieczkę nawet o 75 minut).

3. Fort Karola

Fort Karola, czyli punkt widokowy zlokalizowany przy Drodze Stu zakrętów. Dokładnie przy Lisiej Przełęczy, tuż przy parkingu, znajduje się kierunkowskaz prowadzący do tego miejsca. Jeśli chodzi o jego historię tego to była to niegdyś warownia, z której kontrolowano drogę do Radkowa. Ta monumentalna strażnica została nazwana na cześć cesarza Karola VI. Już w XIX wieku fort opuszczono i zaczął on podupadać. Po dziś dzień zachowała się jedynie niewielka pozostałość murów z fragmentami okien i bramy oraz z platformą widokową. Jest jednak miejscem symbolicznym, a jednocześnie bardzo malowniczym, do którego warto, dotrzeć będąc w Górach Stołowych. Z Fortu Karola rozpościera się piękny widok na okolicę oraz najwyższy szczyt Gór Stołowych, czyli wspomniany już Szczeliniec Wielki. Wycieczka w to miejsce może zająć około 30 minut.

4. Skalne Grzyby

Są atrakcją, którą powinien zobaczyć, każdy odwiedzający Góry Stołowe. Napotkamy je na szlaku ciągnącym się wzdłuż dolnego piętra pasma górskiego. Jest to trasa niezwykle przyjemna, wiodąca urokliwym lasem, w którym ukryte są unikalne formy skalne, przypominające kształtem właśnie grzyby. Nie ma tu znacznych przewyższeń. Miejsce zdaje się nieco tajemnicze, pobudza wyobraźnie, a jednocześnie koi zmysły. Choć tu akurat nie mamy typowych górskich widoków, to możemy odetchnąć świeżym powietrzem i poobcować z bliskością natury. Skalne Grzyby rozrzucone są po obszarze około 2,5 km. Spacer wśród nich jest zupełnie nie wymagający, wręcz relaksujący. Najpopularniejsza trasa rozpoczyna się z parkingu w wiosce Batorów. Wędrówkę szlakiem Skalnych Grzybów warto rozszerzyć o trasę prowadzącą przez Pielgrzyma i Radkowe Skały.

5. Skalne Miasto Adrspach

Jest jedną z największych atrakcji Gór Stołowych, co potwierdzają tłumy na szlakach, niemal przez cały rok. Znajduje się tuż za naszą granicą w Czechach (dokładnie 6 km od granicy). Dzięki niezwykłym krajobrazom jest to wręcz baśniowe miejsce. Przygodę w Skalnym Mieście zaczyna się, wchodząc się przez Bramę Gotycką. Następnie należy obrać jeden ze szlaków, który będzie prowadził wśród monumentalnych i fantazyjnych ostańców z piaskowca. Poza tymi wspaniałymi, skalnymi labiryntami, na spacerowiczów czekają wąwozy i kaniony. Krajobraz okolicy uzupełnia szmaragdowe jezioro Adrspach i wodospad. Wyjątkowość tego miejsca przyczyniła się do tego, że stało się ono planem filmowym dla „Opowieści z Narni” Na zwiedzanie Skalnego Miasta najlepiej zarezerwować około 3h. Jadąc z Polski do kamiennego miasta Adrspach najlepiej kierować się na przejście graniczne za Mieroszowem. Po drodze do miasteczka znajduje się kilka bezpłatnych parkingów, najbliższy rozpoczęcia trasy tuż obok bram Skalnego Miasta.

6. Teplickie Skały

Są kolejną perełką Gór Stołowych, która znajduje się w Czechach. Od wspomnianego już Adrszpaskiego skalnego miasta dzieli je czterokilometrowy Wilczy Wąwóz. Miejsce to słynie z wyjątkowego, dzikiego labiryntu skalnego, wielu wysokich form skalnych, potężnych masywów i otaczającej całość niezwykłej przyrody. Królują tu tajemniczo zielone korytarze, tworzone przez porośnięte mchem skały. Sprawiają one, że spacer jest jeszcze bardziej intrygujący. Jako ciekawostka, warto dodać, że na obszarze tym znajduje się jeden bardzo chłodny punkt, gdzie zawsze długo utrzymuje się śnieg, to punkt zwany Syberią. Trasa zwiedzania Taplickich Skał zajmuje około 3h i rozpoczyna się przy parking tuż obok bram Skalnego Miasta. Wycieczkę przez Teplickie Skały można połączyć ze zwiedzaniem Skalnego Miasta Adrspach, wówczas należy zarezerwować sobie na tę atrakcję cały dzień.

7. Broumovske Steny

Broumovske Steny w tłumaczeniu to Broumowskie Ściany, również znajdują się za polską granicą u naszych czeskich sąsiadów. Stanowią kolejną nietuzinkową atrakcję Gór Stołowych! Szlak przez Broumovske Steny jest dość długi, pokonanie go może zająć nawet do 8h. Będzie to natomiast wyjątkowy czas, pełen zachwytów nad dziełami natury i okolicznej przyrody. To już kolejne miejsce w paśmie Środkowych Sudetów, które gwarantuje zapierające widoki. Ponownie możemy tu podziwiać figlarne formacje skalne. Jednym z charakterystycznych punktów na tym obszarze jest wzniesienie o nazwie Hvezda. Na nim między innymi znajduje się barokowa kaplica o tej samej nazwie. Jest znakiem orientacyjnym z oryginalną iglicą w kształcie złotej gwiazdy. Część szlaku jest porośnięta lasem, w którym również napotkać można wiele skał o ciekawych kształtach – są to tak zwane czeskie skalne grzyby. Ponadto warto dotrzeć do wodospadu Suchodolska Niagara. Trasę na Broumovske Steny można rozpocząć w miejscowości Slavny lub Pasterka, w obu miejscowościach do dyspozycji turystów są płatne parkingi.