Góry Świętokrzyskie to stosunkowo niski górski łańcuch znajdujący się w południowo-wschodniej części Polski. Malownicze krajobrazy oraz moc ekscytujących atrakcji sprawiają, że jest to idealny cel podróży bez względu na porę roku. Niemniej, wielu turystów uważa, że to właśnie w okresie zimowym panuje tutaj niepowtarzalna atmosfera, której nie sposób się oprzeć. Które atrakcje Gór Świętokrzyskich zasługują na największe zainteresowanie? Oto kilka wybranych propozycji dla osób, które przymierzają się do zimowego urlopu w przepięknej scenerii.
1. Stoki narciarskie w Górach Świętokrzyskich
Stoki narciarskie to prawdziwa wizytówka województwa oraz samych Gór Świętokrzyskich. Spektrum możliwości jest obszerne, a zatem bez problemu znajdziemy miejsca powstałe z myślą o doświadczonych narciarzach, jak i osobach, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportami zimowymi. Jedną z najpopularniejszych stacji narciarskich jest ta znajdująca się na terenie Parku Rozrywki i Miniatur Sabar Krajno. Głowna trasa liczy sobie 850 m, druga trasa o tej samej długości odznacza się nieco mniejszą pokrywą śnieżną. Na miejscu znajduje się również świetnie wyposażona szkółka narciarska z trasą zieloną o długości 100 metrów. To idealne rozwiązanie dla dzieci i początkujących. W Bałtowie znajdziemy z kolei Ośrodek Narciarski Szwajcaria Bałtowska. Łączna długość pięciu dostępnych tras liczy sobie 2500 metrów. Goście mają do dyspozycji 4-osobową kolejkę linową krzesełkową oraz dwa wyciągi orczykowe. Dostępny jest także wyciąg taśmowy dla dzieci i początkujących. Atutem tego ośrodka są przede wszystkim zróżnicowane pod względem nachylenia trasy. Nie ma co do tego wątpliwości, że miejsce zachwyci zarówno doświadczonych narciarzy, jak i amatorów. Na terenie obiektu funkcjonuje również świetna szkółka narciarska Amigo-Ski.
2. Kulig w Górach Świętokrzyskich
Zimowe kuligi z konnym zaprzęgiem to niemal obowiązkowa atrakcja każdego turysty przebywającego w Górach Świętokrzyskich w okresie zimowym. To ekscytujące przeżycie, a także wyjątkowo wygodna możliwość podziwiania pięknych krajobrazów, a trzeba dodać, że zimą sceneria nabiera niepowtarzalnego uroku. Na terenie Gór Świętokrzyskich znajdziemy bardzo dużo firm organizujących kuligi zimowe. Sporym uznaniem cieszą się jednak kuligi przebiegające przez Pasmo Masłowskie oraz kuligi na Św. Krzyż. To wyjątkowo malownicze trasy, którym nie sposób się oprzeć. Sporym zainteresowaniem cieszą się nocne kuligi z pochodniami zwieńczone ogniskiem i ciepłym posiłkiem.
3. Lodospad na Kieleckiej Kadzielni
Lodospad na Kieleckiej Kadzielni to bez wątpienia jedna z najbardziej nietypowych i jednocześnie spektakularnych atrakcji. Wbrew pozorom nie jest to przyrodnicze zjawisko. Tak naprawdę powstaje z pomocą specjalnej pompy, która została zainstalowana dzięki wielkim wysiłkom Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego. To dzięki niemu w okresie zimowym powstaje bajeczny lodospad składający się z cudownych lodowych formacji. Ta niepozorna atrakcja zyskała ogromną popularność w całym kraju i sprawia, że wielu turystów przybywa w te rejony właśnie ze względu na nią. Nic w tym jednak dziewnego, biorąc pod uwagę wyjątkowe kształty oraz fakt, iż niektóre sople osiągają długość dwóch metrów.
4. Świętokrzyski Park Narodowy
Na terenie Polski znajdziemy raptem 23 Parki Narodowe, które stanowią nieocenioną atrakcję na skalę międzynarodową. Świętokrzyski Park Narodowy jest jednym z najstarszych parków tego typu, a jego historia sięga lat pięćdziesiątych. Obejmuje również najstarsze w naszym kraju góry. Ponad dziewięćdziesiąt procent obszaru parku składa się z przepięknych lasów, w których można podziwiać wyjątkowe okazy flory. Na terenie parku mieszkają również przedstawiciele kilkuset gatunków królestwa zwierząt, w tym ponad sześćset gatunków motyli. W okresie zimowym cały park nabiera zupełnie innego uroku.
5. Korona Gór Świątokrzyskich
To bez wątpienia świetna propozycja, ale i niemałe wyzwanie dla prawdziwych miłośników gór. Korona Gór Świętokrzyskich to specjalna lista najwyższych 28 szczytów w tym zachwycającym regionie Polski. Została ona przygotowana przez miejscowy oddział PTTK i dla wielu turystów stał się absolutnie obowiązkową atrakcją do zdobycia. Najniższym szczytem Korony Gór Świętokrzyskich są Grząby Bolmińskie o wysokości 330 metrów.
6. Jaskinia Raj
Jaskinia Raj to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych jaskini w Polsce. Znajduje się w Chęcinach pod adresem Dobrzączka i mieści się na terenie rezerwatu przyrody. Ta wspaniała wapienna jaskinia krasowa cieszy się ogromną popularnością. Warto jednak pamiętać, że mniej więcej pod koniec roku jest zamykana w celu przeprowadzenia niezbędnych prac konserwacyjnych. Jej otwarcie na ogół jednak następuje już w pierwszej połowie stycznia. Goście będą mogli podziwiać spektakularną szatę naciekową. Trasa turystyczna liczy sobie raptem 180 metrów, a zatem nie mamy do czynienia z wielką powierzchnią, aczkolwiek widoki zapierają dech w piersiach. Wewnątrz znajduje się także urocza kawiarnia oraz muzeum, w którym będzie można podziwiać eksponaty geologiczne. Warto dodać, że w okresie zimowym przebywają tutaj hibernujące nietoperze. Wewnątrz panuje stała temperatura sięgająca 9 stopni Celsjusza, nawet w samym środku srogiej i mroźnej zimy.
7. Zamek Królewski w Chęcinach
Zamek Królewski znajduje się przy ulicy Małogoskiej 7 w Chęcinach. Jego historia sięga XIII wieku, a urzędował w nim sam Władysław Łokietek, a następnie Kazimierz Wielki, który przyczynił się do znaczącego wzmocnienia budowli. Ta wspaniała konstrukcja robi ogromne wrażenie i pozwala przenieść się do minionych już czasów jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Jest nie tylko atrakcją turystyczną o charakterze historycznym, ale i miejscem, które wielokrotnie było wykorzystywane jako element scenografii w teledyskach czy filmach. To właśnie tutaj kręcono sceny do wybitnego filmu Kazimierza Kutza „Milczenie”, w którym grał legendarny Zbigniew Cybulski.
8. Ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujeździe
Ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujeździe to kolejna propozycja dla miłośników konstrukcji zamkowych. Budowla zaczęła powstawać jeszcze w pierwszej połowie XVII wieku i trwała nieprzerwanie przez ponad dwie dekady. Niegdyś cieszyła się mianem największej budowli pałacowej w całej Europie, co miało się zmienić wraz z powstaniem Wersalu. Zwiedzanie tego zamku to prawdziwa przygoda, zwłaszcza że możliwe jest również zwiedzanie nocne. Turystom udostępniono aż pięć zróżnicowanych tras. Taki podział przy ogromnych gabarytach ruin jest koniecznością. Warto dodać, że zamek posiada 365 okien, co zgadza się z ilością dni w ciągu roku oraz 52 komnaty, co z kolei odpowiada ilości tygodni. Symbolika poszczególnych elementów zamku intryguje i zachwyca historyków do dnia dzisiejszego.