Gdańsk w pogodne, letnie dni to nie tylko wypoczynek na plaży. Warto zapoznać się z poniższymi propozycjami turystycznymi i wybrać niektóre z nich… albo wszystkie.
1. Twierdza Wisłoujście

Zabytkowe fortyfikacje położone są przy tzw. Martwej Wiśle. Atrakcja jest częściowo udostępniona do zwiedzania. Odbywa się ono pod opieką przewodników.
2. Westerplatte
Historyczne miejsce walk początku kampanii wrześniowej. Przez półwysep przebiega szlak turystyczny „Westerplatte”. Zobaczyć tu można m.in. pozostałości koszar, schron, wartownie, wieżę obserwacyjną i monumentalny Pomnik Obrońców Wybrzeża.
3. Rejsy po gdańskich rzekach i Bałtyku

W piękne letnie dni warto wybrać się w podróż statkiem lub katamaranem z Gdańska do Sopotu, na Westerplatte lub na Hel. Warto również skorzystać z oferty tramwajów wodnych pływających po wodach śródlądowych.
4. Jarmark Dominikański

Najsłynniejszy jarmark w Polsce, który po raz pierwszy odbył się w 1260 r. Podczas przechadzki między straganami można znaleźć stare, unikatowe przedmioty, kupić oryginalne wytwory rękodzieła artystycznego czy spróbować przysmaków z różnych stron świata. Jarmarkowi towarzyszą rozmaite atrakcje dla dzieci i dorosłych. Odbywa się on co roku w okolicy sierpnia i trwa trzy tygodnie.
5. AmberSky Koło Widokowe

Diabelski młyn położony na wyspie Ołowianka. Oferuje niesamowite przeżycia i piękne widoki. Przejażdżka trwa ok. 15 min. i odbywa się w wygodnych gondolach. Wokół koła znajduje się modrzewiowy taras ze strefą przeznaczoną do relaksu.
6. Gdański Ogród Zoologiczny

Położony jest w dzielnicy Oliwa na ponad 125 ha. Wśród podopiecznych zoo zobaczyć można m.in. geparda, kangura, lwa, mandryla, pumę, dzioborożca, kondora czy kajmana. Na terenie ogrodu znajdują się punkty gastronomiczne. W ofercie jest również wiele atrakcji dla dzieci.
7. Park Oruński

Zabytkowy park położony nad Potokiem Oruńskim. Ciekawą atrakcją jest Wzgórze Pięciu Braci, na którym spoczywają dwa głazy narzutowe (niegdyś pięć). Związana jest z nimi ciekawa legenda o pięciu braciach władających Orunią. Znajduje się tu również kilka drzew – pomników przyrody a wśród nich lipa, buki, i dąb bezszypułkowy.
8. Park Oliwski

Zabytkowy park położony w gdańskiej dzielnicy Oliwa. Na jego terenie znajduje się ogród botaniczny z bogatą kolekcją drzew, krzewów i roślin ozdobnych. Ciekawostką jest Lipowa Aleja, gdzie drzewa zostały uformowane po obydwu stronach w szpalery, które zamykają się baldachimem liści nad spacerowiczami. Do atrakcji należą również Groty Szeptów, będące pozostałościami po parkowych budowlach z XVIII wieku. Warto zobaczyć również Wodospad Oliwski i Spichlerz Opacki, w którym mieści się Oddział Etnograficzny Muzeum Narodowego w Gdańsku.
9. Gdański Szlak Wodociągowy

Na Szlaku znajdują się dwa dawne rezerwuary wody i współczesna wieża ciśnień, wszystkie udostępnione do zwiedzania. Zbiornik Wody Stara Orunia był pierwszym nowoczesnym zbiornikiem, który gromadził wodę pitną dla mieszkańców miasta. Obecnie jest siedliskiem nietoperzy. Zbiornik Wody Stary Sobieski to podziemny zbiornik, w którego wnętrzu można zobaczyć wystawę dotyczącą historii gdańskich wodociągów. Wśród eksponatów znajdują się m.in. drewniane rurociągi czy list w butelce z 1869 r. odnaleziony w Zbiorniku Wody Stara Orunia. Zbiornik Wody Kazimierz to czynny zbiornik, w którego wnętrzu znajduje się wystawa multimedialna dotycząca Wyspy Sobieszewskiej. Na szczycie zbiornika znajduje się taras widokowy.
10. SS „Sołdek”

Polski masowiec o napędzie parowym, zwodowany w 1948 r., udostępniony do zwiedzania. Na statku zobaczyć można m.in. awaryjne stanowisko sternika, sterownię, maszynownię i ładownie, w których zorganizowano wystawy tematyczne.