Wybierając się na weekend do Gdańska warto podczas swojego pobytu zwiedzić Główne Miasto. Na tym niewielkim terenie znajdziemy mnóstwo atrakcji, które wypełnią nam czas pobytu.
1. Żuraw
Dawny dźwig portowy i brama wodna, niezwykle charakterystyczne miejsce Gdańska. Wewnątrz znajduje się oddział Narodowego Muzeum Morskiego. W ramach ekspozycji można dowiedzieć się ciekawostek na temat warsztatów rzemieślniczych wspierających szkutnictwo, zobaczyć komorę palową, kantor kupca i mieszczański salon reprezentacyjny.

2. Muzeum Archeologiczne
Podczas spaceru Długim Pobrzeżem warto przystanąć i spojrzeć na Bramę Mariacką a następnie wstąpić do Muzeum Archeologicznego, mieszczącego się w tzw. Domu Przyrodników. Można tu zwiedzić wystawy dotyczące pradziejów Pomorza Gdańskiego, przedstawiające złoto północy, czyli bursztyn czy dokumentujące 1000 lat historii Gdańska na podstawie wykopalisk. Na szczycie wieży Domu Przyrodników znajduje się punkt widokowy. W pobliżu warto zobaczyć również baby pruskie, czyli prymitywne rzeźby przedstawiające postaci mężczyzn pochodzące z czasów, gdy tereny te zamieszkiwane były przez Prusów.

3. Zielona Brama
Kontynuując spacer Długim Pobrzeżem i mijając po drodze Bramę Chlebnicką dojść można do Zielonej Bramy, największej bramy w mieście. Wewnątrz zobaczyć można wystawy czasowe Muzeum Narodowego w Gdańsku. Zielona Brama kryje również Gdańską Galerię Fotografii obejmującą kolekcję z okresu od XIX do XXI wieku. Warto też zajrzeć do pobliskiej Strefy Historycznej Wolnego Miasta Gdańsk, placówki dokumentującej ten właśnie okres w historii miasta.

4. Dwór Artusa i Fontanna Neptuna
Przemierzając Długi Targ warto zwrócić uwagę na Kolumnę Meteorologiczną Fahrenheita, upamiętniającą tego słynnego naukowca, który urodził się w Gdańsku. Przed Dworem Artusa stoi niezwykle charakterystyczna Fontanna Neptuna. Wnętrze Dworu, dawnego miejsca spotkań kupców, udostępnione jest do zwiedzania.

5. Ratusz Głównego Miasta
Zabytkowy, gotycko-renesansowy ratusz z pięknymi wnętrzami i wieżą zegarową zwieńczoną hełmem z carillonem, który wygrywa melodie o pełnych godzinach. Na wieży znajduje się ponadto punkt widokowy. Ciekawostką jest rekonstrukcja gdańskich wzorców miar przy wejściu do Ratusza.

6. Długa Ulica i Dom Uphagena
Jedna z najsłynniejszych gdańskich ulic, wzdłuż której rozmieszczone są renesansowe i barokowe kamieniczki a wśród nich Dom Ferberów, Dom Uphagena, Dom Schumannów, Kamienica Czirenbergów i Lwi Zamek. Każda z nich ma niezmiernie ciekawą historię wartą poznania. Dom Uphagena, jako jedyna kamienica mieszczańska w Polsce, udostępniona jest do zwiedzania. W kilkunastu wnętrzach zobaczyć można m.in. meble gdańskie i angielskie, naczynia ceramiczne z Delft czy porcelanę miśnieńską i berlińską.

7. Brama Złota i Brama Wyżynna
Złota Brama wybudowana została w 1612r. w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Obok można podziwiać przylegający do niej Dwór Bractwa św. Jerzego. Renesansową bramę wyżynną wybudowano w 1575r. Pomiędzy nimi znajdują się budynki dawnego zespołu przedbramia ulicy Długiej, części średniowiecznego obwarowania. Składa się na niego Katownia, Wieża Więzienna i łącząca je Szyja. W Katowni, w dawnych celach, można zobaczyć rekonstrukcję przygotowań do egzekucji. Zorganizowano również wystawę narzędzi tortur. W Wieży Więziennej mieści się Muzeum Bursztynu prezentujące jego historię na przestrzeni dziejów. Wśród eksponatów znajdują się różne ozdobne przedmioty i biżuteria a największą atrakcją jest jaszczurka zatopiona w bryle bursztynu sprzed 40 mln lat zwana „Jaszczurką Gierłowską”.

8. Bazylika Mariacka
Kościół zwany Koroną Gdańska, największa europejska świątynia zbudowana z cegły. Wśród licznych zabytków wymienić można dębowy ołtarz główny Koronacji Najświętszej Maryi Panny z 1517r., rzeźby Piękna Madonna i Pieta, belkę tęczową z grupą Ukrzyżowania z XVI wieku czy rekonstrukcję zegara astronomicznego wskazującego godziny, fazy księżyca i znaki zodiaku. Na podłogę składają się płyty nagrobne, pod którymi pochowani są zasłużeni obywatele Gdańska. Na szczycie wieży dzwonnej znajduje się punkt widokowy. Warta odwiedzenia jest również barokowa Kaplica Królewska.

9. Galeria Starych Zabawek i Gdańska Galeria Miejska
Galeria Starych Zabawek to prywatne muzeum, gdzie obejrzeć można zabawki wyprodukowane w latach 1920-1989 w Polsce. W Gdańskiej Galerii Miejskiej zobaczyć można wystawy różnych artystów.

10. Kino Kameralne Cafe
Podczas weekendowego zwiedzania Gdańska warto znaleźć chwilę wytchnienia przy dobrym filmie w kinie studyjnym. Na miejscu można również skorzystać z oferty klimatycznej kawiarni.
