Najlepsze atrakcje 50 kilometrów od Gdyni

gdynia

W pobliżu Gdyni jest wiele atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić. Propozycje wycieczek zawiera poniższe zestawienie.

1. Zagroda Gburska i Rybacka w Nadolu

Skansen z tradycyjną zagrodą wiejską pochodzącą z XIX wieku. Zobaczyć można dawną chatę wiejską, stodołę, oborę, studnię. Całość wzbogacono o wozownię i rekonstrukcję chaty rybackiej. W stodole można zapoznać się z wystawą dotyczącą historii pszczelarstwa na Pomorzu.

2. Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku

Na terenie Pucka Muzeum posiada pod swoją jurysdykcją dwa obiekty. W Szpitaliku zobaczyć można zbiory etnograficzne a wśród nich ekspozycje związane z rzemiosłem kowalstwa, szewstwa, tkactwa, ciesielstwa, stolarstwa, bednarstwa. Pozostałe wystawy dotyczą rybołówstwa, dziejów lecznictwa na Ziemi Puckiej i sztuki ludowej. W Kamienicy Mieszczańskiej usytuowanej przy Placu Wolności prezentowane są wystawy czasowe – aktualnie dotyczą historii pszczelarstwa na Pomorzu oraz zaślubin Polski z morzem w 1920 r.

3. Latarnia morska Rozewie

W Rozewiu znajdują się dwie latarnie. Do zwiedzania udostępniona jest ta, która znajduje się wciąż w eksploatacji. Można w niej zobaczyć modele polskich latarń oraz pamiątki po pisarzu Stefanie Żeromskim. Według anegdoty miał tu pisać swą powieść „Wiatr od morza”. Do zwiedzania udostępniona jest również maszynownia latarni.

4. Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie

Powstała w 2000 r. Podczas 20 edycji odsłonięto gwiazdy ponad 100 osób, w tym m.in. Janusza Kusocińskiego, Kazimierza Górskiego, Kazimierza Deyny, Ryszarda Szurkowskiego czy Kamili Skolimowskiej.

5. Rejsy motorówką we Władysławowie

Wspaniała przygoda dla fanów mocnych wrażeń. Rejsy odbywają się szybkimi łodziami motorowymi typu RIB. Atrakcja dostępna przez całe wakacje letnie.

6. Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii we Władysławowie

Składają się na nie dwa obiekty: „Hallerówka” – drewniana willa należąca niegdyś do gen. Hallera i „Adiutantówka” – domek letniskowy, będący dawniej własnością jego adiutanta, Jana Dworzańskiego. Wśród eksponatów zobaczyć można rzeczy osobiste gen. Hallera. W „Adiutantówce” znajduje się siedziba Muzeum Przyrodniczego Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

7. Lisi Jar w Jastrzębiej Górze

Wąwóz o długości 350 m i maksymalnej głębokości 50 m. Prowadzą do niego schody. Zbocza jaru porośnięte są pięknym lasem bukowym. W pobliżu znajduje się kolumna z orłem na kuli- pomnik, będący pamiątką powrotu króla Zygmunta III ze Szwecji.

8. Opactwo Benedyktynek w Żarnowcu

Zabytkowa zabudowa, częściowo udostępniona dla turystów. Można przejść się krużgankami, zajrzeć do klasztornego muzeum zwanego Skarbcem, zejść do gotyckiej piwnicy czy zobaczyć kościół i kaplicę mniszek.

9. Cypel Rewski

Wąski pas nanosu morskiego o długości kilometra, który wcina się w Zatokę Pucką. Odważni mogą się wybrać na spacer tą specyficzną piaszczystą plażą.

10. Kościół Świętych Piotra i Pawła w Pucku

Umiejscowiony jest nad brzegiem morza. Wewnątrz zobaczyć można cenne wyposażenie w tym m.in. ołtarz w kaplicy Wejherów z 1623 r., chrzcielnice z XIII i XVII wieku, trzy żyrandole mosiężne z XVII wieku czy gotyckie dzwony z 1400 r. a także dzwon nazwany „Piotr i Paweł z 1605 r.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *