Nadbałtyckie kurorty mają swój nieodparty urok. Prawdziwą perełką wśród nich jest Jastrzębia Góra. To niewielka, letniskowa wieś, która jest najbardziej wysuniętą na północ miejscowością w kraju. Położona jest w województwie pomorskim na Pobrzeżu Gdańskim.
Charakteryzuje się klifowym brzegiem Bałtyku, rozległą, piaszczystą plażą i bogactwem przyrody. To miejscowość o wspaniałych walorach naturalnych, ze świetnie rozwiniętą bazą hotelową i gastronomiczną oraz z wieloma atrakcjami turystycznymi. Jastrzębia Góra jest szczególnie lubiana przez rodziny z dziećmi, ale nie tylko. Znajdą tu coś dla siebie młodzi turyści, jak i starsi wczasowicze.
Warto dodać, że jest ona idealnym punktem wypadowym do zwiedzania innych, popularnych nadmorskich miejscowości, takich jak: Karwia, Władysławowo, Jastarnia, Hel, czy nawet Trójmiasto. Jakich atrakcji można spodziewać się w samej Jastrzębiej Górze?
1. Plaża!
W każdej nadmorskiej miejscowości niemal główną atrakcję stanowi plaża. Nie inaczej jest w przypadku Jastrzębiej Góry. To miejsce wypoczynku, zażywania kąpieli słonecznych, spotkań i spacerów. W tej wiosce plaża jest na swój sposób wyjątkowa!
Znajduje się u stóp skarpy, której linia jest dość zróżnicowana. Z uwagi na to ukształtowanie terenu, niektóre wejścia na plażę są dość strome, wymagają pokonania nawet około trzystu schodków. Wysiłek jednak rekompensuje piękny widok na całe otoczenie i bezkresne morze. Tym, którzy chcą ominąć przeszkody, poleca się łagodniejsze zejścia, znajdujące się na zachodnim krańcu Jastrzębiej Góry.
Szczególnie polecane jest to, które wiedzie od ulicy Droga Rybacka. Zachodnia część plaży jest też bardziej piaszczysta od wschodniej, która w dużej części jest kamienista. Całość terenu jest natomiast szeroka, do tego na uznanie zasługuje fakt, że jest bardzo zadbana i czysta.
W obrębie jastrzębskiej plaży zostały wyznaczone trzy kąpieliska. Wypoczynek w tym miejscu z pewnością jest błogi, ale poleca się również wejść na górujący nad plażą klif, który porośnięty jest bukowym lasem. Spacer po jego ścieżkach jest dobrym wytchnieniem od plażowania, czy miejskiego gwaru. Z jego perspektywy można podziwiać wspaniałą panoramę, która szczególnie zachwyca podczas wschodów i zachodów słońca.
2. Obelisk Gwiazda Północy
Obelisk Gwiazda Północy to wyjątkowy kamień, wyznaczający najdalej wysunięte na północ miejsce w Polsce. Odnosi się zatem do faktu, z którego Jastrzębia Góra jest kojarzona większości osób. W związku z tym jest symbolicznym miejscem i atrakcją, do której stara się dotrzeć każdy turysta. Pomnik ten powstał w 2000 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry. Ustawiony jest w przyjemnym otoczeniu na końcu ulicy Norwida, tuż przy klifie. Kamień otoczony jest zielenią, a w jego tle rozpościera się bezkresne morze. Zdecydowanie warto się przy nim zatrzymać podczas spaceru ulicami Jastrzębiej Góry.
3. Promenada Światowida
Promenada Światowida jest główny deptakiem Jastrzębiej Góry. Zdecydowanie jest ona rozrywkowym sercem kurortu i jego niewątpliwą atrakcją. Skupia wokół siebie najlepsze miejscowe restauracje, kawiarnie, smażalnie ryb i bary. To właśnie tutaj turyści szukają odrobiny rozrywki i dobrej atmosfery na wypicie drinka, czy piwa. Na trasie Promenady Światowida znajdują się także liczne sklepy z pamiątkami. Jej istotnym punktem jest urokliwy skwer z fontanną i miejscem do odpoczynku. Promenadą można dotrzeć do bulwaru nadmorskiego. U jej wylotu znajduje się wspaniały punkt widokowy oraz zejście na plażę. W szczycie sezonu na Promenadzie Światowida bywa bardzo tłoczno, niekiedy pojawiają się uliczni artyści, którzy uświetniają czas spacerowiczom.
4. Wąwóz Lisi Jar
Stanowi wyjątkową atrakcję dla wielbicieli spacerów wśród dzikiej natury! Znajduje się on właściwie pomiędzy Rozewiem a Jastrzębią Górą. Jest to wąwóz, który ciągnie się wąskim pasem do wybrzeża Bałtyku, miejscami osiągając głębokość nawet do 50 metrów. Obecnie jego długość to tylko około 350 metrów, jednak kiedyś był znacznie dłuższy, miał około 10 kilometrów. Z biegiem lat, w dużej części został pochłonięty przez morze. Jego zbocza porośnięte są gęstą roślinnością, która tworzy mikroklimat okolicy.
Szczególnie zachwycają ponad stuletnie buki, ale wśród nich można dostrzec także świerki, brzozy, czy jarzęby. Spacer szlakiem wąwozu Lisi Jar prowadzi od ulicy Rozewskiej do wybrzeża. Warto będąc w Jastrzębiej Górze, przynajmniej raz go zaliczyć, by poobcować z naturą i ukoić zmysły. Wędrówka nie jest wymagająca, a zwieńcza ją piękny widok na Bałtyk i możność wypoczynku na pobliskiej plaży.
5. Muzeum Figur Woskowych
Otwarte zostało już w 2017 roku i okazało się świetnym uzupełnieniem atrakcji turystycznych w Jastrzębiej Górze. Nieustannie cieszy się popularnością wśród turystów, a w jego ekspozycji regularnie pojawiają się nowości. Aktualnie muzeum przedstawia około 30 różnorodnych postaci. Wystawa figur woskowych prezentuje przede wszystkim znane postacie związane ze światem kultury, nauki i rozrywki. Wśród nich znajdziemy wizerunki światowych sław, sportowców, aktorów, muzyków, czy nawet polityków.
Muzeum zapewnia świetną rozrywkę w poszukiwaniu swoich idoli. Realizm ich odwzorowania jest naprawdę godny podziwu. Miejsce to intryguje i dostarcza dawki humoru. Jest odpowiednie dla całych rodzin, dozwolone jest robienie w nim zdjęć. Muzeum Figur Woskowych zlokalizowane jest w okazałym, willowym budynku w rozrywkowy centrum Jastrzębiej Góry, mianowicie na Promenadzie Światowida.
6. Dom Whisky
W Jastrzębiej Górze znajduje się wyjątkowa atrakcja dedykowana pełnoletnim mieszkańcom i turystom. To właściwie jeden z niewielu naszym kraju lokal, całkowicie poświęcony kunsztownemu, bursztynowemu trunkowi.
To nie tylko miejsce do degustacji whisky i posiedzenia w gronie znajomych! Odbywają się tu także różnego rodzaju prezentację, szkolenia, festiwale i imprezy. Barowe menu opiera się w dużej części na propozycjach whisky z całego świata, ale można zamówić także inne alkohole. Miejsce może zachwycić bogatymi zbiorami i swoim przytulnym wnętrzem. Niewątpliwie prowadzone jest z ogromną pasją. W samym centrum lokalu usytuowany jest ogromny, drewniany bar, otoczony ekspozycją butelek z whisky.
Dodatkowo obiekt ten wyróżnia się prostą architekturą, jednak opartą na klasycznych metodach stosowanych podczas budowania tradycyjnych destylarni whisky. Przed lokalem jest ogródek letni, gdzie niekiedy odbywają się kameralne, letnie koncerty. Dom Whisky jest świetną opcją na atrakcyjny wieczór. Zlokalizowany jest przy ulicy Droga Rybacka 60.
7. Park Wodny Primavera
O to atrakcja dla każdego na pogodę i niepogodę! Wodny Park w Jastrzębie Górze jest miejscem idealnym dla spragnionych wodnego szaleństwa, jak i szukających wytchnienia i relaksu. To bardzo nowoczesny kompleks basenowy ze zjeżdżalnią, jakuzzi i strefą saun. Do dyspozycji gości jest tu basen rekreacyjny oraz basen do aqua fitnessu. Do tego basen z tak zwaną rwącą rzeką i basen z przeciwprądem. Ponadto jest brodzik dedykowany dzieciom i zjeżdżalnia Anakonda.
Cały kompleks doposażony jest oczywiście w strefy relaksu. Poza możliwością rekreacyjnego spędzania czasu, obiekt ten organizuje różnego rodzaju zajęcia sportowe, czy też lekcje nauki pływania. Na jego terenie znajduje się restauracja, gdzie po aktywnościach można smacznie zjeść.
Dobrą wiadomością, dla spragnionych jeszcze więcej atrakcji, jest fakt, że przy samym kompleksie znajduje się także siłownia i kręgielnia. Co, najważniejsze obiekt Primavera jest oddalony od plaży zaledwie 100 metrów. Zlokalizowany jest przy ulicy Rozewskiej 40.