Jelenia Góra to malownicze miasto znajdujące się w południowo-zachodniej części Polski, w województwie dolnośląskim. Stanowi siedzibę powiatu karkonoskiego i jednocześnie świetną bazę wypadową dla miłośników niekończących się spacerów w przepięknych okolicznościach przyrody. Dodać tylko należy, że jest otoczone z każdej strony górami, by móc sobie choć poniekąd wyobrazić skalę malowniczości. To idealna propozycja na krótki lub nieco dłuższy wypad z całą rodziną, zwłaszcza że miasto obfituje w atrakcje dla dzieci. Które z nich cieszą się największym zainteresowanie? Przedstawiamy 8 najlepszych lokalizacji, które z pewnością przypadną do gustu naszym pociechom.
1. Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze
Muzeum Przyrodnicze to bez wątpienia miejsce, które warto wziąć pod uwagę, zwłaszcza gdy na pokładzie mamy pociechy ciekawe otaczającego ich świata. Znajduje się przy ulicy Cieplickiej 11A. Historia muzeum zaczęła się jednak w innym miejscu, bo w „Długim Domu”, który został zbudowany w drugiej połowie XVII wieku. Zgromadzone eksponaty dotyczyły wówczas przede wszystkim ptaków i należały do rodziny Schaffgotschów, która w celu poszerzania kolekcji zatrudniła preparatora Georga Martiniego. To za jego sprawą w kolejnych latach sukcesywnie tworzono kolekcję ornitologiczną, która wkrótce miała stać się jedną z najbardziej imponujących w naszym kraju. Obecnie muzuem składa się z imponujących dioram. Podczas zwiedzania będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych faktów na temat Cieplic oraz osób związanych z miejscem. Sporym zainteresowaniem cieszy się wystawa entomologiczna oraz tajemniczy świat grzybów. Muzeum jest świetnie zaaranżowane i z pewnością zachwyci młodych gości.
2. Kolejkowo
Kolejkowo znajduje się przy ulicy Legnickiej 2. To jedno z tych miejsc, które zachwyca gości bez względu na wiek czy płeć. Miejsce zaprasza nas do świata 25-krotnie pomniejszonego, w którym każdy szczegół ma znaczenie. Zobaczymy pięknie odwzorowane makiety Dolnego Śląska oraz scenki przedstawiające konkretne sytuacje z życia codziennego. Część ekspozycji została wprawiona w ruch, co potęguje wrażenie, że świat w Kolejkowie naprawdę funkcjonuje i ma się całkiem dobrze! Wśród cennych budowli będzie można zobaczyć takie zabytki jak ratusz Jeleniej Góry, dworzec główny czy słynną Bramę Wojanowską. Ale to nie wszystko, ponieważ należy pamiętać, że doba w Kolejkowie trwa nieco krócej. Będziemy mogli wobec tego spędzić w tym miejscu kilka przyjemnych dni i podglądać wyjątkowy świat również po zmroku. A trzeba przyznać, że wówczas prezentuje się zupełnie inaczej!
3. Muzeum Karkonoskie
Muzeum Karkonoskie znajduje się przy ul. Matejki 28. Historia tego miejsca sięga XIX, choć wówczas siedziba znajdowała się pod innym adresem. Na początku XX wieku rozpoczęto budowę nowego budynku, a oficjalne otwarcie odbyło się w 1914 roku. Można było wówczas podziwiać wyroby kowalskie, ślusarskie oraz snycerskie. W sali cechów rzemieślniczych znajdowały się zabytki cechowe, a także cenne dokumenty.Obecnie Muzeum Karkonoskie uchodzi za jeden z najwspanialszych obiektów muzealnych w całej Polsce. Na terenie obiektu można podziwiać wspaniałe wystawy szkła artystycznego oraz wiele cennych eksponatów nawiązujących do historii tego pięknego regionu. Wizyta w tym miejscu dla każdego dziecka może stać się cenną lekcją historii oraz możliwością zgłębienia swojej wiedzy.
4. Fun Park – Sala Zabaw Dla Dzieci
Fun Park znajduje się pod adresem Podwale 25. To świetna alternatywa w obliczu wyjątkowej niepogody i gwarancja świetnej zabawy dla dzieci w każdym wieku. Na terenie obiektu znajdują się kolorowe zjeżdżalnie, tory przeszkód i oczywiście baseny wypełnione po brzegi kolorowymi piłeczkami. W Fun Parku regularnie odbywają się kreatywne warsztaty dla dzieci. Nic również nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować w tym miejscu niezapomniane urodziny dla własnej pociechy i jej przyjaciół. Sporym uznaniem cieszą się także ekscytujące nocki w Fun Parku oraz cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem paintball.
5. Muzeum Motoryzacji
Muzeum Motoryzacji również znajduje się pod adresem Podwale 25. Dla dużych i małych miłośników samochodów będzie pozycją obowiązkową na mapie miejsce do zwiedzenia w Jeleniej Górze. Historia tego miejsca narodziła się z pasji, która następnie przemieniła się w Królewskie Towarzystwo Automobilowe, by w końcu stać się muzeum dostepnym dla każdego zainteresowanego. Większość eksponatów należało niegdyś do twórców miejsca, a za każdym z nich kryje się ekscytująca historia. Podczas zwiedzania będzie można podziwiać prawdziwe perełki, do których należy między innymi Polski Fiat Model 518 czy taksówka pochodząca z 1928 roku. To fantastyczne miejsce zachwyci każdego miłośnika motoryzacji, a także osoby, które do tej pory z motoryzacją nie miały nic wspólnego. Eksponaty zapierają dech w piersiach i jednocześnie zmuszają do refleksji nad postępem technologicznym.
6. Termy Cieplickie
Termy Cieplickie znajdują się w Parku Zdrojowym 5. To miejsce, którego wielu osobom nie trzeba przedstawiać. Nie będzie również przesadą stwierdzenie, że jest pewnego rodzaju wizytówką Jeleniej Góry. Goście mają do dyspozycji świetnie wyposażony basen sportowy oraz rekreacyjny, który z kolei posiada szereg imponujących atrakcji, m.in. huśtawkę wodną i hydromasaże. Dla najmłodszych gości przygotowano specjalne brodziki. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się oczywiście zjeżdżalnie wewnętrzne oraz baseny termalne. Warto odwiedzić to miejsce zwłaszcza w sezonie letnim. Wówczas regularnie organizowane są koncerty, noce filmowe czy nocne pływanie. Dla dzieciaków, które w aquaparkach czują się jak ryby w wodzie Termy Cieplickie będą źródłem ogromnej radości i satysfakcji. Miejsce posiada niezliczoną ilość atrakcji, a dzięki temu możemy mieć pewność, że na żadnym etapie pobytu nie odczujemy nudy.
7. Baszta Grodzka w Jeleniej Górze
Baszta Grodzka przypadnie do gustu młodym miłośnikom historii. Z pewnością pobudzi ich wyobraźnię i być może sprawi, że będą chcieli samodzielnie zgłębić historię miasta. Niegdyś Jelenia Góra otoczona była murami obronnymi oraz fosą, których zadaniem było chronienie mieszkańców przed najazdem nieprzyjaznych osobników. W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa postanowiono również wybudować specjalne baszty. W okresie średniowiecza powstało aż 36 baszt, aczkolwiek do dnia dzisiejszego zachowały się tylko dwie – Zamkowa oraz Grodzka. Historyczne źródła dowodzą, że Baszta Grodzka powstała jeszcze w XV wieku. Co ciekawe, w XX wieku pełniła funkcję interesującej, acz mieszkalnej kamienicy. Obecnie na jej terenie mieści się hostel, który warto wziąć pod uwagę. Nieczęsto zdarza się przecież okazja do nocowania w średniowiecznej baszcie.
8. Jeleniogórski Deptak
To zdecydowanie jedno z najpopularniejszych miejsc w centralnej części miasta. Z racji tego, że w okresie II Wojny Światowej Jelenia Góra nie odniosła żadnych strat, do dnia dzisiejszego przetrwały urokliwe kamieniczki. Przemierzając deptak będziemy mogli podziwiać wiele z nich, a trzeba przyznać, że zaliczają się do architektonicznych perełek. Deptak jest także naszpikowany kawiarenkami i miejscami, w których można zaopatrzyć się w ciekawe pamiątki lub po prostu dobrze zjeść. Zawsze tętni życiem i prezentuje się pięknie zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku.