You are currently viewing Jelenia Góra Atrakcje 2024: co robić i co zobaczyć?
Foto. Pixabay.com

Jelenia Góra to bardzo ciekawe miasto, które ma sporo do zaoferowania turystom w każdym wieku. Warto udać się do niego zarówno w sezonie wakacyjnym, jak i poza nim. Miejsce to bowiem kryje w sobie całkiem sporo różnego rodzaju atrakcji.

Dobrze byłoby poznać te najważniejsze, bo wtedy można będzie stworzyć ciekawy plan wycieczki. Oczywiście im dłużej zatrzymamy się w Jeleniej Górze, tym więcej uda nam się zwiedzić i zobaczyć. Jeśli zatrzymujemy się w tym mieście tylko na chwilę, nic straconego. Do Jeleniej Góry warto bowiem powracać i to wielokrotnie.

1. Rynek

Będąc w Jeleniej Górze, nie sposób nie pomyśleć o odwiedzeniu Rynku. To jedna z największych atrakcji tego pięknego miasta. W centrum rynku ulokowany jest majestatyczny Ratusz, liczący sobie ponad trzysta lat. W tym miejscu warto zaznaczyć, że sama Jelenia Góra liczy ich sobie ponad 900. Na rynku można podziwiać także wspaniałą fontannę Neptuna. Co ciekawe, kiedyś w tym miejscu znajdowała się studnia. Warto także przespacerować się po deptaku, a w porze letniej skosztować lodów bądź napić się czegoś orzeźwiającego.

2. Szlak Jelonków

Osoby wybierające się do Jeleniej Góry wraz ze swoimi dziećmi, powinny rozważyć poszukiwanie jelonków. Są one mniej więcej tym co krasnale we Wrocławiu. Jeżeli chce się poznać mapę takich jelonków, warto rozważyć ufanie się do Punktu Informacji Turystycznej. Co ciekawe, co roku figurek jelonków przybywa. Z tego też względu, odwiedzając Jelenią Górę po raz kolejny, można znaleźć taką, której nie widziało się nigdy wcześniej. Warto sfotografować się w towarzystwie sympatycznych jelonków na pamiątkę.

3. Kościół Łaski

Kościół Łaski to jedna z najbardziej majestatycznych i najpiękniejszych świątyń w Jeleniej Górze. Co ciekawe, został on zbudowany przez protestantów. Kościół ten został zbudowany na planie krzyża greckiego, a może pomieścić nawet siedem tysięcy wiernych. Świątynia prezentuje się atrakcyjnie nie tylko z zewnątrz, ale i w środku. Można podziwiać tam między innymi przepiękną ambonę wykonaną z piaskowca. We wnętrzu tego kościoła znajdują się też polichromie. Niezwykle interesująco prezentuje się też teren wokół kościoła. Okazuje się bowiem, że świątynię otacza cmentarz z osiemnastoma kapliczkami w stylu barokowym.

4. Park na wzgórzu Kościuszki

Park zlokalizowany na wzgórzu Tadeusza Kościuszki stanowi jedną z najciekawszych atrakcji Jeleniej Góry. Co ciekawe, najwyższe wzniesienie tego parku mierzy sobie aż czterysta metrów nad poziomem morza. Na terenie parku można podziwiać wspaniałą przyrodę, jak również florę oraz faunę charakterystyczną dla tego obszaru. Warto dodać, że na terenie tego parku znajduje się też uroczy Kaczy Staw. Dzieci mogą zaś skorzystać z dobrze wyposażonego placu zabaw. Rodzice będą mieli chwilę wytchnienia, podczas gdy ich pociechy będą się huśtać i zjeżdżać na zjeżdżalni.

5. Wieża Krzywoustego

Jeżeli zależy nam na pięknym widoku na Jelenią Górę, koniecznie udajmy się na Wieżę Krzywoustego. Znajduje się ona na jednym ze wzgórz, które podobnie zresztą jak sama Wieża, nosi nazwę Wzgórza Krzywoustego. Mierząca sobie 35 metrów wieża, bywa określana także mianem Grzybka. Co ważne, z wieży tej roztacza się widok nie tylko na Jelenią Górę, ale również na Karkonosze. Warto zaznaczyć, że jest to atrakcja, z której można korzystać bezpłatnie. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy lubią takie okazje.

6. Bazylika mniejsza

Bazylika mniejsza pod wezwaniem Świętego Erazma i Pankracego to najstarszy Kościół znajdujący się w Jeleniej Górze. Jego powstanie datuje się na 1552 rok. Co ciekawe, Bazylika ta posiada aż trzy nawy, a ta główna mierzy sobie 24 metry. Warto wspomnieć także o pięknej wieży renesansowej, której wysokość sięga 52 metrów. Wewnątrz świątyni można podziwiać ołtarz zaprojektowany przez Thomasa Weissfelda, w stylu barokowym. Warto wspomnieć także o kaplicy barokowej, która została dobudowana później. Tytuł bazyliki mniejszej nadał świątyni w 2011 roku ówczesny papież Benedykt XVI.

7. Zamek Chojnik

Zamek ten został zbudowany w roku 1364. Znajduje się on co prawda w pobliżu Jeleniej Góry, ale naprawdę warto byłoby go odwiedzić. Ulokowany jest na wysokiej górze i prezentuje się wyjątkowo majestatycznie. Co ciekawe, w zamlu tym mieści się współcześnie najstarsze bractwo rycerskie na Śląsku. Do zamku można trafić szlakami turystycznymi z okolicznych miejscowości. Niektóre z nich są dość wymagające. Warto byłoby więc dowiedzieć się, który z nich sprawdzi się wtedy, gdy spacerujemy z dziećmi.

8. Mury obronne z basztami

Będąc w Jeleniej Górze nie sposób nie podziwiać majestatycznych murów obronnych z basztami. Uważa się, że powstały one jeszcze w XIV wieku. Co ciekawe, główne umocnienia miały aż osiem metrów wysokości. Niegdyś w murze znajdowały się aż trzy bramy, Zamkowa, Wojanowska oraz brama przy ulicy Długiej. Miejskie mury utraciły swoje pierwotne znaczenie dopiero w wieku XVIII.

9. Kościół Podwyższenia świętego Krzyża

Jest to świątynia zbudowana w latach 1709-1718. Warto dodać, że jest ona największym kościołem w Jeleniej Górze. Biorąc pod uwagę miejsca siedzące oraz stojące, obiekt ten jest w stanie pomieścić blisko osiem tysięcy ludzi. Co ciekawe, jest to również kościół garnizonowy. Wyróżnia się nie tylko pięknym wyglądem zewnętrznym, ale i ciekawym wnętrzem. Można podziwiać w nim liczne malowidła oraz rzeźby. Jeśli chce się poznać ciekawą historię kościoła, warto skorzystać z usługi doświadczonego przewodnika.

10. Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze

W Jeleniej Górze znajduje się też niezwykle ciekawe Muzeum Karkonoskie. Wydaje się ono szczególnie interesujące dla osób, które interesują się historią rodowitych mieszkańców tych terenów. W Muzeum Karkonoskim można między innymi podziwiać sudecką chatę. Na tym oczywiście nie koniec. Miejsce to przyciąga uwagę również wielobarwnymi strojami. Są to rzecz jasna ubrania regionalne, nawiązujące swoim wyglądem do lokalnych tradycji i zwyczajów. W Muzeum Karkonoskim organizowane są zarówno wystawy cykliczne, jak i stałe. Warto zatem śledzić na bieżąco stronę internetową i sprawdzić, jakie wydarzenia będą mieć miejsce w trakcie naszego pobytu. Uczniowie mogą liczyć na bilety ulgowe, dlatego warto mieć przy sobie legitymację.

11. Jeleniogórskie Centrum Kultury

Osoby zainteresowane interesującymi wydarzeniami kulturalnymi, koniecznie powinny rozważyć odwiedziny w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Wyprawa do tego miejsca może być szczególnie interesująca w okresie wakacyjnym. Jest tam wówczas organizowanych wiele ciekawych wydarzeń, takich jak spotkania z ciekawymi ludźmi, na przykład z autorami książek. Centrum Kultury jest też odpowiedzialne za organizację wielu ciekawych warsztatów. Mowa tu chociażby o warsztatach rękodzielniczych czy malarskoch. Wiele takich wydarzeń może być odpowiednich dla najmłodszych, którzy niekoniecznie lubią zwiedzać kościoły czy ponure zamki.