You are currently viewing 10 ciekawostek o Katowicach
https://pixabay.com/photos/city-architecture-modern-3294353/

Katowice są głównym miastem Śląska, a jego początki sięgają XVI wieku, a gwałtowny rozwój zaczął się w XIX wieku, kiedy do miasta doprowadzono linię kolejową. Lezą ta trasie głównych szlaków krajowych i międzynarodowych zarówno drogowych, jak i kolejowych.

1. Kształt spodka

Kształt spodka, czyli najbardziej charakterystycznej budowli miasta, wcale nie miał przypominać ufo. Projekt był podyktowany kwestiami bezpieczeństwa, ponieważ powstał w miejscu narażonym na tąpnięcia, osunięcia i inne szkody wynikające ze szkód kopalnych.

2. Fidel Castro i Metallica

Spodek gościła wiele słynnych artystów, gwiazd i znanych osób, jednym z takich gości był np. Fidel Castro czy Metallica. Jego stalowa kopuła waży 100 ton.

3. drewniany kościół Michała Archanioła

Najstarszym zabytkiem Katowic jest drewniany kościół Michała Archanioła, który znajduje się w Parku Kościuszki i pochodzi z roku 1510 roku.

4. Pomnik Powstańców Śląskich

Symbolem Katowic jest Pomnik Powstańców Śląskich na Alei Wojciecha Korfantego, przedstawia trzy orle skrzydła symbolizujące trzy powstania śląskie.

5. „kat”

Nazwa miasta wzięła się od przezwiska „kat”, pierwszej osoby zamieszkującej osadę, a konkretnie od kuźnika.

6. Wielokulturowa stolica Dolnego Śląska

Do niedawna Katowice kojarzyły się głównie z przemysłowym krajobrazem wielkiego miasta, z wieżami wyciągowymi kopalń i dymiącymi kominami fabryk. Jednak w ciągu ostatnich kilkunastu lat wielokulturowa stolica Dolnego Śląska znacząco zmieniła swój wizerunek, zmieniając się w nowoczesną i wciąż rozwijającą się metropolię.

7. Katowicki rynek

Katowicki rynek jest zupełnie inny niż place staropolskich miast, znajdują się przy nim zabudowania powstałe w XIX wieku, ale wiele z nich zostało zburzonych w PLu, latem ustawione są tu palmy i leżaki i rynek bardziej przypomina kurort nadmorski.

8. Pierwszy sztuczny tor łyżwiarski

Pierwszy sztuczny tor łyżwiarski Torkat powstał 7. 12. 1930 roku w Katowicach przy ulicy Bankowej. Dzięki szybkiej jego realizacji (zaledwie w 4 miesiące) Śląsk lat się pionierem sportów zimowych, odbywały się tu mistrzostwa Polski w jeździe figurowej i hokeju.

9. Krzysztof Krawczyk i Jerzy Kukuczka

Katowice to rodzinne miasto wielu słynnych osób, m.in. Krzysztofa Krawczyka oraz himalaisty Jerzego Kukuczki, zdobywcy korony Himalajów.

10. Dolina Trzech Stawów

Tatry mają Dolinę Pięciu stawów a Katowice Swoją Dolinę Trzech Stawów. Czyli kompleks rekreacyjno-sportowy, zajmujący 86 ha powierzchni, z czego 9 ha stanowi woda. Zielona oaza w centrum miasta.