Neapol jest miastem skrajności z jednej strony można znaleźć tam wiele zabytków, atrakcji turystycznych i piękne widoki, z drugiej miasto kojarzone jest z przestępczością i życiem mieszkańców na niskim poziomie.
Oto najlepsze ciekawostki w Neapolu:
1. Pizza Margherita została nazwana na cześć królowej Margherity Teresa Giovanni po jej wizycie w mieście w 1889 roku. Można zobaczyć włoską flagę w kolorach: bazylia zielona, ser biały i czerwony sos pomidorowy.
2. W Pompejach, znajduje się słynne starożytne miejsce. W 79 r. n. e. słynny budynek został zniszczony z powodu wybuchu Wezuwiusza.
3. W czasie II wojny światowej najbardziej zbombardowanym włoskim miastem był Neapol. Ale teraz Neapol jest rozbudowany o sieć metra i nowoczesne budynki.
4. Lotnisko w Neapolu nie jest duże i leży około 7 km od centrum miasta Ruch w Neapolu jest natężony, ale transport publiczny dobrze sobie radzi z autobusami, metrem i koleją linową do wyższych obszarów miasta.
5. Kolejka linowa w Neapolu jest jedną z najdłuższych kolei linowych na świecie, obsługującą rocznie ponad 10 milionów pasażerów. W dni robocze przewozi średnio 28 000 pasażerów, a w weekendy i dni świąteczne jest to średnio 10 000 pasażerów
6. Historia Neapolu jest bogato przeplatana historiami związanymi z istnieniem społeczności obcych, które osiedlały się w Neapolu w celach handlowych. Historyczne centrum Neapolu jest największym w Europie miastem o powierzchni 1700 hektarów, które obejmuje 27 wieków historii i jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
7. Neapol i okolice stworzyły również wielu włoskich reżyserów i aktorów, takich jak Sophia Loren, laureatka nagrody akademii, która urodziła się w rejonie Pozzuoli w Neapolu
8. W mieście znajduje się 448 zabytkowych kościołów.
9. Neapol ma 3 zamki – Castel Nuovo, który został zbudowany w 1279 roku przez Karola I z Anjou, Castel dell’ Ovo o starożytnym pochodzeniu i Castel Sant’ Elmo, twierdza górująca nad miastem, która sięga co najmniej 1275 roku.
10. W szóstym wieku Neapol został podbity przez Bizantyjczyków.