You are currently viewing Toruń – co warto zwiedzić? Ciekawe atrakcje turystyczne
fot. fb.com/MuzeumOkregoweWToruniu

Toruń – perła gotyku nad Wisłą, miasto pełne tajemnic i niezwykłych smaków. Kto choć raz spacerował po jego brukowanych uliczkach, ten wie, że to miejsce ma duszę. Nie bez powodu mówi się, że Toruń to polskie Carcassonne – średniowieczna architektura zachwyca tu na każdym kroku.

Ale Toruń to nie tylko zabytki. To także miasto żywe, tętniące energią studentów i artystów. Miasto, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością, a historia przeplata się z legendą. Gdzie indziej znajdziecie planetarium w XIII-wiecznych murach? Albo interaktywne muzeum w kamienicy pamiętającej czasy Kopernika?

A skoro o Koperniku mowa – to właśnie tutaj, w Toruniu, przyszedł na świat ten genialny astronom. Jego duch unosi się nad miastem, inspirując kolejne pokolenia do sięgania gwiazd. Dosłownie i w przenośni.

Toruń to także raj dla łasuchów. Kto nie skusił się na słynne pierniki, ten nie wie, co traci. Te aromatyczne ciasteczka to nie tylko przysmak, ale i kawałek historii – ich receptura niewiele zmieniła się od średniowiecza.

Co warto zobaczyć w Toruniu? Lista jest długa, a każdy znajdzie tu coś dla siebie. Czy lubicie architekturę, historię, naukę, czy po prostu dobrą zabawę – Toruń ma wam wiele do zaoferowania. Zapraszamy więc w podróż po tym fascynującym mieście. Odkryjcie jego sekrety, zasmakujcie jego uroków i dajcie się oczarować jego magii. Bo Toruń to nie tylko miejsce na mapie – to przeżycie, które zostaje w sercu na zawsze.

1. Żywe Muzeum Piernika

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu
fot. fb.com/MuzeumPiernika

Toruńskie pierniki to niemal wizytówka miasta, która cieszy się popularnością zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. W związku z powyższym nie mogło w Toruniu zabraknąć miejsca, które nawiązuje do wieloletniej tradycji i pozwala zgłębić wiedzę na temat cieszącego się tak wielkim uznaniem produktu. Żywe Muzeum Piernika znajduje się przy ulicy Rabiańskiej 9. Muzeum zostało założone w 2006 roku przez Andrzeja i Elżbietę Olszewskich. Mieści się w budynku starej piekarni, której historia sięga XVI wieku. Podczas zwiedzania będzie można zapoznać się z historią toruńskich pierników, a także wziąć udział w procesie produkcji.

2. Ogród Zoobotaniczny

Ogród Zoobotaniczny - Toruń
fot. fb.com/people/Ogród-Zoobotaniczny-w-Toruniu

Ogród Zoobotaniczny to idealna propozycja dla osób, które pragną odetchnąć od miejskiego zgiełku i spędzić nieco czasu w przepięknej scenerii. Ogród znajduje się przy ulicy Bydgoskiej 7, na terenach, na których w XV wieku wybierano glinę do wyrobu cegieł. W XVIII wieku teren znalazł się w rękach botanika, który zaczął z wielką pasją aranżować teren. Jednak dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku zaczęto na miejsce sprowadzać pierwsze zwierzęta. Obecnie na terenie ogrodu można podziwiać nie tylko wspaniałe okazy roślin, ale i egzotyczne zwierzęta, w tym ostronosa białonosego, tupaję północną czy leniuchowca dwupalczastego. Sporym zainteresowaniem cieszą się również tutejsze gady.

3. Niewidzialny Dom

Niewidzialny Dom w Toruniu
fot. fb.com/InvisibleHouseTorun

Niewidzialny Dom z pewnością zalicza się do atrakcji jedynych w swoim rodzaju. Znajduje się przy ulicy Strumykowej 5 i od pewnego czasu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Zwiedzanie trwa około godziny i odbywa się w całkowitej ciemności. Ideą twórców jest pokazanie gościom rzeczywistości, choć z wyłączeniem jednego najważniejszego w tym przypadku zmysłu – wzroku. Twórcy pragną w ten sposób naświetlić nieco problem osób niewidomych, które przecież na co dzień borykają się z codziennością bez możliwości zobaczenia otaczającego ich świata. To jedno z kilku miejsc tego typu na świecie, które zaprasza do udziału w wyjątkowym doświadczeniu.

4. Dom Legend Toruńskich

Dom Legend Toruńskich
fot. fb.com/DomLegendTorunskich

Dom Legend Toruńskich znajduje się przy ulicy Szerokiej 35. Jest to miejsce łączące w sobie najlepsze cechy muzeum i teatru. Powstało z wielkiej miłości do Torunia i jego historii, pełnej niezwykłych legend. Twórcy postanowili stworzyć przestrzeń, w których pobudzające wyobraźnię legendy dosłownie ożywają. Przestrzeń pełna jest interaktywnych elementów, choć dzieci najbardziej cieszą się z możliwości bycia częścią wybranej legendy. Na miejscu pracują znakomici animatorzy, którzy doskonale wiedzą, w jaki sposób wciągnąć gości w fantastyczny świat.

5. Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej
fot. fb.com/etnomuzeum.torun | A. Zakrzewski

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu znajduje się pod adresem Wały Generała Władysława Sikorskiego 19. To idealna propozycja dla osób, które mają ochotę zanurzyć się w dawno minionych już czasach i samodzielnie odkrywać aspekty codzienności dawnych mieszkańców. Muzeum skupia się na polskiej kulturze ludowej. Podczas zwiedzania będzie można zobaczyć wnętrza chat oraz przedmioty codziennego użytku, które dzisiaj nie znajdują właściwie żadnego zastosowania. Warto podkreślić, że muzeum zgromadziło ponadto około sześćdziesięciu tysięcy eksponatów.

6. Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu

Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu
fot. fb.com/p/Muzeum-Sztuki-Dalekiego-Wschodu-61553333487004

Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu znajduje się przy Rynku Staromiejskim 35. Jest to jeden z siedmiu oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Miejsce pod każdym względem wyjątkowe. Z pewnością przypadnie do gustu osobom, które w jakikolwiek sposób interesują się Dalekim Wschodem, Indiami oraz Azją Południowo-Wschodnią. Większość muzealiów pochodzi z prywatnej kolekcji Tadeusza Wierzejskiego, kolekcjonera i pasjonata. Wizyta w tym miejscu jest podróżą po odległych krajach, które odznaczają się bogactwem kultury i niesamowicie ciekawą tradycją.

7. Zabytkowe kamienice i budynki w Toruniu

Zabytkowe kamienice i budynki w Toruniu
fot. fb.com/TONZTorun

Toruń to miasto słynące z zapierającej dech w piersiach architektury. Większość z nich znajduje się właściwie w samym sercu miasta, bo tuż przy rynku. Dla miłośników architektury oraz historii spacer po toruńskim rynku będzie nie lada przyjemnością. Znajduje się tutaj wspaniały kościół pw. Ducha Świętego, którego historia sięga XVIII wieku. Jest także przepiękny neogotycki gmach Poczty Głównej, który z kolei powstał w XIX wieku. Na rynku znajdziemy również słynny Pomnik Flisaka, który nawiązuje do legendy o flisaku Iwo.

8. Wieża Ratuszowa

Wieża Ratuszowa w Toruniu
fot. fb.com/MuzeumOkregoweWToruniu

Wieża Ratuszowa w obecnych czasach pełni rolę jednego z najlepszych punktów widokowych w całym mieście. Z jej szczytu można podziwiać toruńską panoramę, która zapiera dech w piersiach. Przebywają tutaj turyści z najróżniejszych zakątków Polski i nie tylko. Wieża stała się także ulubionym miejscem dla pasjonatów fotografii krajobrazowej. Nie ma co do tego wątpliwości, że przy dobrej pogodzie, można z tego miejsca wykonać niezwykle malownicze zdjęcia. Wielu ludzi uważa, że najlepszym momentem na odwiedzenie Wieży Ratuszowej jest pora zachodu słońca. Wówczas starówka prezentuje się wprost magicznie.

9. Dom Mikołaja Kopernika

Dom Mikołaja Kopernika - Toruń
fot. fb.com/DomMikolajaKopernika

Dom Mikołaja Kopernika znajduje się przy ulicy Kopernika 15/16. Ta przepiękna kamienica każdego roku odwiedzana jest przez tysiące turystów pragnących zobaczyć miejsce narodzin jednego z najwybitniejszych uczonych. Warto dodać, że poszukiwania miejsca narodzin Kopernika zaczęły się już w pierwszej połowie XVIII wieku. W tym celu przeszukano wszystkie dostępne dokumenty i archiwa. Ostatecznie udało się ustalić fakty, a w kolejnych latach miejsce było odwiedzane przez takie osobistości jak Napoleon Bonaparte czy Fryderyk Chopin.

10. Katedra pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty

Katedra pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty
fot. Wikimedia | Kazimierz Mendlik

To bez wątpienia jeden z najważniejszych kościołów w całym mieście. Taki status uzyskał przede wszystkim ze względu na wieloletnią historię. Jest bowiem najstarszym kościołem w Toruniu, a jego budowę rozpoczęto jeszcze w XIII wieku. Na przestrzeni dziejów zmieniała formę i oczywiście była przekształcana na miarę kolejnych trendów architektonicznych. Należy jednak podkreślić, że obecna forma katedry krystalizowała się przez ponad dwieście lat. Jej wnętrze zapiera dech w piersiach i robi niemałe wrażenie na turystach.

11. Muzeum Dom PRL-u

Muzeum Dom PRL-u w Toruniu
fot. fb.com/domprl

Muzeum Dom PRL-u znajduje się przy ulicy Mostowej 13. To niezwykłe miejsce przenosi nas do wcale nie tak odległych czasów. Nieco starsze pokolenia z pewnością bez problemu znajdą wśród bogato wyposażonych wnętrz przedmioty z okresu własnej młodości i dzieciństwa. Nie ma co do tego wątpliwości, że dla małych dzieci wizyta w tym miejscu będzie serią wielkich odkryć, ale dla nieco starszych osób będzie sentymentalną podróżą.

12. Muzeum Zabawek i Bajek

Muzeum Zabawek i Bajek - Toruń
fot. fb.com/pages/Muzeum Zabawek i Bajek w Toruniu

Muzeum Zabawek i Bajek znajduje się przy ul. Ducha Świętego 12. W tym wyjątkowym miejscu udało się zgromadzić ogromną ilość zabawek pochodzących z różnych dziesięcioleci. Niektóre z nich dzisiaj cieszą się statusem eksponatów o dużej wartości sentymentalnej, inne pochodzą z nieco późniejszych czasów. Wizyta w tym miejscu w oczywisty sposób przenosi gości do czasów dzieciństwa, w którym beztroska zabawa stanowiła podstawę codzienności.