Wiedeń jest stolicą i jednocześnie największym miastem Austrii, położonym w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Pełni funkcję ośrodka administracyjnego, przemysłowego, handlowo-usługowego, akademickiego, kulturalnego i turystycznego o znaczeniu międzynarodowym. Ze względu na historyczne centru miasta, w którym znajduje się przekrój zabytków z różnych epok, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz bogactwo atrakcji miasto należy do najchętniej odwiedzanych w skali Europy.
1. Pałac Schönbrunn
Pałac zbudowany w XVII–XVIII w. na zlecenie cesarza Leopolda I, według projektu Johanna Bernharda Fischera von Erlacha, od 1996 znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Z ponad 1440 komnat zwiedzającym udostępniono 45, utrzymanych głównie w stylu rokoko z charakterystycznymi białymi powierzchniami ozdobionymi pozłacanymi 14-karatowym złotem ornamentami, czeskimi lustrami kryształowymi i piecami fajansowymi. Za wyjątkiem komnat mieszkalnych i gabinetu Franciszka Józefa, które są proste i skromne, jednak ich wartość historyczna jest nieoceniona. Ciekawostką jest fakt, że w Sali Lustrzanej koncertował między innymi Amadeusz Mozart ze swoją siostrą Anną Marią jako para cudownych dzieci.
2. Hofburg
Jeden z największych kompleksów pałacowych na świecie, będący niegdyś oficjalną siedzibą dworu Habsburgów. Obecnie na jego terenie funkcjonuje wiele instytucji, jak Hiszpańska Szkoła Jazdy, Austriacka Biblioteka Narodowa, cesarskie rezydencje i Muzeum Sisi. To ostatnie jest jednym z najczęstszych powodów odwiedzin tego miejsca, kto bowiem nie słyszał o mitycznej już niemal cesarzowej austro-węgierskiej Elżbiecie, nazywanej Sisi. Muzeum posiada wystawę eksponatów, które w głównej mierze stanowią osobiste przedmioty cesarzowej, a także najsłynniejsze jej portrety. Odwiedzający mogą tutaj zapoznać się z całym życiem Sisi w otoczeniu, w którym żyła. Przybliżone zostało jej prywatne życie od dzieciństwa, po niespodziewane zaręczyny z austriackim cesarzem, bunt przeciwko dworskiemu ceremoniałowi i jej niespokojne życie pełne podróży po jej tragiczną śmierć w Genewie w 1898 roku.
Turystów zachwyca również sama architektura tego miejsca. Od XIII wieku, kiedy notuje się pierwsze ślady zabudowań zamkowych w tym miejscy po 1918 rok, kompleks był rozbudowywany, przebudowywany i remontowany, osiągając niezwykłe rozmiary i połączenie różnych rozwiązań architektonicznych, których ślady oglądamy do dziś.
3. Kanał Dunajski Donaukanal
Pod koniec XIX wieku został uregulowany główny nurt Dunaju, tworząc w mieście około 17-kilometrową odnogę, rzeki, wokół której powstała ciekawa dla oka i praktyczna z punktu widzenia turysty infrastruktura. Przez rzekę przechodzą 22 mosty umożliwiające sprawą komunikację między kolejnymi dzielnicami Wiednia, przy czym większość z nich jest rekonstrukcją zabudowań zniszczonych podczas II wojny światowej. Nie odejmuje to jednak urokowi tego miejsca, który w pogodne dni przyciąga rzesze turystów oraz mieszkańców. Kanał Dunajski stał się bowiem rekreacyjnym węzłem Wiednia, umożliwiającym przyjemne spędzenie czasu.
4. Katedra św. Szczepana w Wiedniu
Jeden z symboli miasta, znany z licznych przedstawień malarskich i graficznych, znajdujący się w sercu najstarszej części miasta. Katedra została zbudowana w latach 1230/1240–1263 w stylu późnoromańskim i przez wiele lat spełniała funkcję kościoła farny miejskiej. Dopiero w 1365 roku stała się siedzibą kapituły, a w połowie II połowy XV wieku stała się siedzibą biskupstwa wiedeńskiego. W okresie od XIV do XVI wieku przeobrażeniu uległa również bryła kościoła, która została zmieniona według stylu gotyckiego, reprezentowanego przez nią do dzisiaj. W 1723 roku natomiast ponownie podniesiono rangę katedry do arcybiskupstwa.
Kościół należy do największych świątyń europejskich, mając długość 107 metrów przy szerokości 34 metrów. W jej wnętrzu znajdują się liczne dzieła sztuki gotyckiej i barokowej, jak ołtarz z Wiener Neustadt w stylu gotyckim, grobowiec Fryderyka III, ołtarz główny z obrazem męczeństwa św. Szczepana.
5. Wurstelprater, Wiener Prater
Największy park w Wiedniu, pomiędzy Dunajem, gdzie znajduje się słynny lunapark. Na jego terenie znajduje się jeden z symboli miasta – Wiener Riesenrad, czyli jeden z najstarszych diabelskich młynów o wysokości 65 metrów. Poza Diabelskim Młynem na park rozrywki składają się liczne karuzele, kolejki górskie, dom strachu, kolejka parkowa Liliputbahn i muzeum figur woskowych Madame Tussauds.
Większość atrakcji w tym miejscu otwarte jest od marca do października, choć restauracje i budki z jedzeniem są całoroczne.
6. Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu, Burgring 7
Muzeum otwarte w 1899, wzniesione w stylu historycznym przez Gottfrieda Sempra i Carla von Hasenauera na zlecenie cesarza Franciszka Józefa I. Już dekoracje fasady budynku nawiązują do sił przyrody i postępu naukowego, które reprezentuje między innymi rzeźba greckiego boga słońca Heliosa.
Muzeum posiada 39 sal ze stałymi ekspozycjami, sklep z pamiątkami i szatnie dla zwiedzających. Można tutaj zobaczyć ciekawe wystawy geologiczne, mineralogiczne, petrograficzne, ekspozycje poświęcone historii Ziemi i ewolucji. W pomieszczeniach poświęconych dinozaurom obecne są szkielety diplodoka, allozaura i iguanodona, które można zobaczyć z każdej strony. Zgromadzono tutaj również ciekawe obiekty związane z mikrofauną, czyli organizmami jednokomórkowymi, gąbkami, jamochłonami, mięczakami, stawonogami, płazami, gadami i ssakami.
Do najcenniejszych eksponatów muzeum należą jednak figurki Wenus z Willendorfu i Wenus z Galgenbergu, stanowiące jedne z pierwszych artefaktów sztuki.
Architektonicznym odbiciem Muzeum Historii Naturalnej jest leżące naprzeciwko Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu. Obydwa gmachy zostały wzniesione w stylu historycznym na zlecenie Franciszka Józefa I (1830–1916) przez Gottfrieda Sempra (1803–1879) i Carla von Hasenauera (1833–1894)
7. Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, Maria-Theresien-Platz
Jedna z największych na świecie galerii, szczycąca się niezwykłą kolekcją malarstwa europejskiego, sztuki starożytnej oraz eksponatami numizmatycznymi. Dwa lata młodszy budynek od Muzeum Historii Naturalnej, stojącego naprzeciwko, został wybudowany jako lustrzane odbicie do pierwszej jednostki muzealnej. Oba budynki powstały na zlecenie cesarza Franciszka Józefa I według projektu Gottfrieda Sempera i Karla Freiherr von Hasenauera.
W muzeum znajdują się takie dzieła sztuki jak:
– „Wieża Babel”, „Walka karnawału z postem”, „Myśliwi na śniegu”, „Chłopskie wesele” i „Rzeź niewiniątek” Pietra Bruegla Starszego;
– „Helena Fourment w futrze” i „Cztery kontynenty” pędzla Petera Paula Rubensa;
– „Alegoria malarstwa” Jana Vermeera;
– „Madonna w zieleni” Rafaela Santi;
– „Madonna Różańcowa”, „Dawid z głową Goliata”, „Cierniem koronowanie” autorstwa Caravaggia.
8. Pałac Kinskich w Wiedniu, Freyung 4
Barokowy pałac zbudowany w latach 1713-1716 przez Johanna Lucasa von Hildebrandta, na zamówienie marszałka hrabiego Philippa Wiricha von Dauna. Budowla została jednak przejęta w 1784 roku przez rodzinę Kinsky, z którymi do dzisiaj się ona kojarzy. Jest to własność prywatna, jednak warto przynajmniej podejść pod nią i zobaczyć, zwłaszcza że pałac związany jest z polską historią. Tutaj bowiem 7 maja 1763 roku urodził się książę Józef Poniatowski, Naczelny Wódz Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, marszałek Francji, którego matką była Maria Teresa Kinsky (spolszczona forma Kiński).
9. Belweder w Wiedniu, Prinz-Eugen-Straße 27
Barokowy pałac składający się z dwóch budynków rozdzielonych ogrodem w stylu francuskim z charakterystycznym szeregiem sfinksów. Tak wyróżniony został Górny Belweder będący miejscem bankietów i uroczystości oraz Dolny pełniący funkcję letniej rezydencji.
W 1752 roku pałac został kupiony przez cesarzową Marię Teresę, a od 1775 roku z polecenia Józefa II przechowywano tutaj kolekcję obrazów rodziny cesarskiej. Po zakończeniu I wojny światowej zorganizowano tutaj muzeum.
Co ciekawe najstarszą częścią kompleksu, która została zachowana, jak najbliżej pierwowzorowi jest ogród. Ten bowiem został założony około 1700 roku i przez te lata nie zmienił swojego charakteru.
10. Kościół św. Ruprechta w Wiedniu, Ruprechtsplatz
Najstarszy kościół w Wiedniu. Pierwsze wzmianki o tej świątyni pochodzą z 1161 roku. Według badań jednak nawa główna i niższe piętra wieży kościelnej pochodzą z XI wieku, podczas gdy wyższe są już zasługą przebudowy z XII i XIII wieku. Warto tutaj przyjść, aby zobaczyć najstarsze wiedeńskie witraże z XIII wieku.