You are currently viewing Zaskakujące Ciekawostki o Czymkolwiek

Ciekawostki to interesujące informacje na temat czegokolwiek, o których zazwyczaj podczas zaznajamiania się z pojęciem się nie słyszy. Wśród nich istnieją takie, które trudno będzie zrozumieć, a wciąż będą fascynować. Oto ciekawostki, które rozwalą twój mózg.

1. Głową o ścianę

Gdyby ktoś przez godzinę uderzał głowę o ścianę, w tym czasie spaliłby 150 kilokalorii.

2. Kojot

Kojot jest w stanie usłyszeć mysz schowaną dwie stopy pod ziemią, co przekłada się na lepszy wyniki w polowaniu na gryzonie, jak i skuteczną ucieczkę podczas wyczucia niebezpieczeństwa.

3. Gęsia skórka

Martwi ludzie mogą dostać gęsiej skórki.

4. Oczy są tą częścią ciała

Oczy są tą częścią ciała, która nie rośnie — ich rozmiar pozostaje taki sam przez całe życie człowieka.

5. Litery

Nie da się wypowiedzieć litery “o” z zamkniętymi ustami ani litery “b” z otwartymi ustami.

6. Piramidy

Wbrew temu, co może się wydawać po zdjęciach, piramidy w Gizie nie stoją całkowicie na pustyni, a w niewielkim oddaleniu od miasta.

7. Jezioro Górne

W Jeziorze Górnym (Lake Superior, największe w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej) jest na tyle dużo wody, że mogłaby przykryć ona obie Ameryki 30 centymetrami wody.

8. Basia Murmańska

Basia Murmańska była nietypowym żołnierzem — a niedźwiedzicą polarną, która służyła w I Korpusie Polskim w Rosji podczas I wojny światowej. Gdy Polska odzyskała niepodległość, Basia wraz ze swoim oddziałem brała udział w defiladzie w Warszawie w 1919 roku — zdarzenie miało miejsce na Placu Saskim. Wzbudziła zainteresowanie, gdyż szła na dwóch łapach, jak i zasalutowała łapą samemu Józefowi Piłsudskiemu. Wieść niesie, że nawet się z nim przywitała, podając mu łapę. Niestety, los Basi nie był szczęśliwy — w tym samym roku, kiedy miejsce miała defilada, niedźwiedzica została zabita przez chłopów w jednej ze wsi pod Warszawą.

9. Maczanka

Maczanka to polska wersja hamburgera, która wyprzedziła ten znany fast food. Stworzona przez krakowskich, biednych studentów, swoją nazwę zawdzięcza maczaniu w sosie dania: połączenia karkówki, cebuli, ogórka, bułki. Na salonach pojawiła się w XIX wieku, kiedy hamburger w 1904 roku.

10. Fale tsunami

Fale tsunami mogą poruszać się z prędkością dochodzącą do 970 km/h — czyli z taką samą, z jaką porusza się odrzutowiec.