You are currently viewing 10 interesujących ciekawostek o Bielsko Białej
https://pixabay.com/photos/bielsko-biala-mail-mail-polish-4422883/

Bielsko biała to miasto w południowej Polsce, łączące ze sobą klimat górski i miejski w jedną całość. Jako miasto o tej samej nazwie funkcjonuje od 1.01.1951 roku, kiedy to połączono dwie odrębne dotąd miejscowości znajdujące się na przeciwległych brzegach rzeki Białej, która stanowiła granice śląska i małopolski. XIX wieczna architektura uczyniła miasto jednym z najpiękniejszych Polskich regionów.

1. Zamek Książąt Sułkowskich

Jasna elegancka bryła górująca nad miastem to Zamek Książąt Sułkowskich, jest to największy i jednocześnie najstarszy budynek w Bielsku-Białej.

2. Drugi Wiedeń

Bielsko-Biała nazywana była drugim Wiedniem, ponieważ było to drugie po nim najlepiej prosperujące miasto Cesarstwa Austro-Wegierskiego.

3. Bielskie Studio Filmów Rysunkowych

Bielskie Studio Filmów Rysunkowych, powstałym w 1948 roku, jest miejscem narodzin „Bolek i Lolek” i „Reksio”. To tutaj powstały także inne kreskówki np. „Podróże profesora Baltazara Gąbki”, „Przygody błękitnego rycerzyka”.

4. Aż 4 rynki

To jedyne miasto w Polsce które posiada w swoich granicach aż 4 rynki: Rynek, plac Bolesława Chrobrego, plac Wojska Polskiego i plac Wolności.

5. Tramwaje elektryczne

Tramwaje elektryczne wyjechały na ulice miasta jeszcze wcześniej niż w Warszawie czy Krakowie, a nawet Wiedniu.

6. Jeden z najbardziej prestiżowych teatrów

Jeden z najbardziej prestiżowych teatrów w Europie znajduje się w Bielsku-Białej, Teatr Lalek Banialuka, który powstał w 1947 roku.

7. Hejnał Bielska-Białej

Codziennie co trzy godziny z wieży bielskiego ratusza można usłyszeć hejnał Bielska-Białej.

8. Park „W Dechę”

Park „W Dechę” to pierwszy w Polsce park dla dzieci, który został wybudowany w stylu skandynawskim z naturalnych materiałów.

9. Pierwsza zapora wodna

W roku 1932 powstała pierwsza zapora wodna na ziemiach polskich w Bielsku-Białej, dziś Zapora na Wapienicy jest centrum wycieczek nie tylko mieszkańców Bielska-Białej, ale także podróżnych.

10. Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych

W Bielsku-Białej odbywa się Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych oraz Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej, odbywający się raz w roku.

11. Fiat 126 p

Bielsko-Biała jest miastem, w którym produkowany był Fiat 126 p, produkcja odbywała się w Fabryce Samochodów Małolitrażowych (FSM)

12. Głaz narzutowy

W centrum miasta niedaleko ratusza znajduje się głaz narzutowy ‘czerwony granit skandynawski’ pochodzący z okresu zlodowacenia.