Kangury kojarzą się przede wszystkim z Australią. Są jej symbolem i znajdują się w herbie tego kraju, mają symbolizować naród idący do przodu, ponieważ to jedyny kierunek, w jakim potrafią poruszać się kangury. Są one także na monetach australijskich dolarów i znaczkach. Dla Australijczyków oraz Nowo Zelandczyków zjedzenie kangura to praktycznie tak samo, jak dla Polaka jedzenie dzika czy sarny.
1. Po co kangurom torba?
Po co kangurom torba? Kangury rodzą bardzo małe, nierozwinięte młode. Mały kangurek tuż po urodzeniu jest niewiele większy od kciuka. Wpełza do torby swojej matki, szukając tam ciepła, bezpieczeństwa i pokarmu.
2. Pazurogon
Pazurogon to rodzaj ssaka z rodziny kangurów. Do niedawna uważany za gatunek wymarły, jednak w 1973 roku odkryto kolonię tych zwierząt w pobliżu miasta Dingo w Australii. Obszar zamieszkiwany przez pazurogony został objęty ochroną.
3. Mięso kangurów
Mięso kangurów jest powszechnie spożywane w Australii i Nowej Zelandii, jest uważane za wyjątkowo zdrowe i dobrej jakości źródło białka.
4. Skakanie
Kangury potrafią bardzo wysoko skakać, nawet do 3 metrów wzwyż, jest to trzykrotność wielości, jaką sami posiadają.
5. Australia
Najwięcej kangurów żyje w Australii, populacja tych zwierząt jest tam większa niż samych Australijczyków.
6. Długie stopy
Największą i najważniejszą częścią ciała kangurów są ich długie stopy, które umożliwiają im skakanie, przemieszczanie się, pływanie, obronę przed napastnikiem czy walkę z innym samcem.
7. Ogon kangura
Ogon kangura służy do poruszania się i utrzymywania równowagi, długość ogona może sięgać 120 cm.
8. Nowo narodzony kangur
Nowo narodzony kangur mierzy zaledwie 2,5 cm długości, swoje pierwsze miesiące życia spędza jedynie w torbie swojej matki, ma tam nawet swoją toaletę, którą jego mama musi czyścić.
9. 50 km/h
Kangury potrafią być bardzo szybkie, więc ucieczka przed nimi nie ma sensu, chyba że ktoś potrafi biec szybciej niż 50 km/h.
10. Średnia długość życia
Średnia długość życia kangura to ok. 6 lat na wolności, dużo z nich ginie pod kołami aut lub zostają redukowane dla utrzymania populacji w granicach. W niewoli potrafią dożyć nawet 20 lat.