You are currently viewing 10 ciekawostek o kleszczach
https://pixabay.com/pl/photos/kleszcz-borelioza-kleszcze-1271763/

Kleszcze są pasożytami owianymi złą sławą, żywią się krwią innych zwierząt, w tym ludzi. Mimo, że ich ugryzienie nie jest bolesne, to mogą przenosić dużo różnych chorób, m.in. zapalenie mózgu i boreliozę. Oto 10 ciekawostek o kleszczach:

1. Najstarsze szczątki

Najstarsze szczątki kleszczy odnaleziono w bursztynie i pochodzą sprzed prawie 100 milionów lat, z okresu kredy. Należą do dwóch wymarłych rodzajów.

2. Mity

Nieprawdą jest, że kleszcze spadają albo skaczą z liści drzew. Występują na niewielkich roślinach i wyższych trawach, można je znaleźć np. na paprociach, krzewnikach, leśnych bylinach.

3. Ślina kleszczy

Jak mówią naukowcy, ślina kleszczy, zawierająca około trzech tysięcy białek, może być naturalnym źródłem leków na wiele przypadłości: na przykład reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę Alzheimera lub udar mózgu. Jest więc ciekawym kierunkiem przyszłych badań.

4. Organ na odnóżach

Kleszcze mają wykształcony organ na odnóżach, i to właśnie dzięki nim mogą rozpoznawać zmiany temperatur, a także ekspozycję dwutlenku węgla. Dzięki temu wyczuwają ciepło, a także wydychane powietrze zbliżającego się żywiciela.

5. Ciało kleszcza

Ciało kleszcza może powiększyć się nawet kilkaset razy. Powiększa się w miarę wysysania przez niego krwi. Nassany kleszcz może być większy od swojej „normalnej” wersji nawet kilkaset razy!

6. Glód

Kleszcz przez większość życia jest głodny, żeruje trzy razy: kiedy jest larwą, nimfą i jako dorosły osobnik. Napije się krwi i odczepia od żywiciela, przekształca w kolejne stadium.

7. 19 gatunków kleszczy

W Polsce istnieje około 19 gatunków kleszczy, natomiast w całej Europie nawet 70. Największa różnorodność tych stworzeń występuje w rejonach tropikalnych i subtropikalnych.

8. Bursztyn dominikański

W tzw. Bursztynie dominikańskim, którego wiek szacuje się na 15 mln lat, znaleziono kleszcza z zachowanymi krętkami Borrelia. To sugeruje, że borelioza mogła pojawić się na ziemi na długo, zanim pojawił się na nich człowiek.

9. Groźne choroby

Nie każdy kleszcz przenosi choroby groźne dla ludzi, lecz po wyciągnięciu każdego warto się zbadać.

10. Dorosły kleszcz

Dorosły kleszcz po kopulacji ginie, samica dwa tygodnie później gdy złoży jaja. Życie kleszcza to od 2 do 3 lat.