Płaszczka nazywana jest diabłem morskim, jednak ich usposobienie jest zupełnie przeciwne. Są łagodne, nie atakują ludzi, wyjątek stanowią sytuacje, które stwarzają zagrożenie dla zwierzęcia, podobnie jak u wszystkie zwierzęta.
Do śmierci człowieka może dojść po spotkaniu płaszczką Ogończą, a konkretnie po dotknięciu jej ogona, które grozi na skutek ukucia kolcem jadowym. Nie jest to skutkiem ataku zwierzęcia a przeważnie nadepnięcia jej na ogon lub otarcia się o niego podczas nurkowania z tym gatunkiem płaszczek.
O to kilka ciekawostek na temat tych pływających diabłów o anielskim usposobieniu:
1. Waga
W zależności od gatunku potrafią warzyć nawet do 2 ton, rekordowa manta (rodzaj płaszczki) ważyła 3 tony i mierzyła 7 metrów długości.
2. Pierwsze szczątki
Pierwsze szczątki płaszczek pochodzą sprzed 150 milionów lat.
3. Żywienie
Żywią się skorupiakami, małżami i ślimakami.
4. Rekordowe rozmiary
Rekordowych rozmiarów płaszczka została znaleziona w Tajlandii i mierzy 4 metry.
5. Unikanie wroga
Chowając się przed wrogiem, płaszczki zakopują się na dnie oceanu w pasku. Ich kamuflaż jest niemal niezauważalny, łatwo nadepnąć na taką płaszczkę w ukryciu.
6. Starożytność
W starożytności jadu płaszczki używano jako środka znieczulającego.
7. Manty
Manty zabijane są najczęściej w celu zdobycia mięsa oraz pozyskania ich wątroby, z której wyrabiany jest na skalę przemysłową tran.
8. Wyskakiwanie z wody
Płaszczki, mimo że nie robią tego często, potrafią wyskakiwać z wody nawet na kilka metrów. Robią to najczęściej ze względów estetycznych i sanitarnych, pozbywają się pasożytów, które nagromadziły się na ich skórze.
9. Płaszczki Drętwy
Płaszczki Drętwy potrafią wytwarzać prąd. Natężenie elektryczne wykorzystują to ogłuszenia swojej ofiary, jednak nie jest ono w stanie zabić.
10. Węch i oczy
Płaszczki posiadają doskonały węch, na którym polegają, poruszając się i szukając pożywienia. Oczy mają na wierzchniej części ciała i nie widzą co dzieje się pod nimi. Używają także dotyku w celu rozpoznawania terenu. Siła ich płetw jest tak duża, że potrafi zabić mniejsze istoty albo chociaż oderwać je od dna oceanu. Wykorzystują siłę swoich płetw, aby zdobywać pożywienie.