You are currently viewing 10 najlepszych atrakcji w Tczewie
https://pixabay.com/pl/photos/tczew-most-zabytek-architektura-776131/

Tczew jest niewielkim miastem leżącym w województwie pomorskim w północnej Polsce. Poniżej najlepsze atrakcje jakie można znaleźć w tym mieście:

1. Muzeum Wisły

fot. pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Wisły_w_Tczewie | Ludwig Schneider

Muzeum Wisły – oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Tczew ul. 30 Stycznia 4 (budynek Fabryki Sztuk). Mieści się w budynku przedwojennej Fabryki Maszyn Rolniczych „Arkona”, w której w czasie okupacji znajdował się hitlerowski obóz przesiedleńczy dla ludności polskiej z pow. tczewskiego wyrzucanej z własnych domów i gospodarstw.

2. Farny kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

fot. fb.com/ParafiaPodwyzszeniaKrzyzaSwietegoWTczewie

Najstarszy zabytek w mieście. Kościół pochodzi z XIII w., zbudowany został w stylu nadwiślańskiego gotyku, a jego wystrój wewnętrzny pochodzi z okresu baroku.

3. Podominikański kościół

fot. fb.com/kosciolszkolny

Podominikański kościół św. Stanisława Kostki – pochodzący z XIV w., jest to kościół o bardzo dobrej akustyce.

4. Wiatrak typu holenderskiego

fot. pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Tczew_045.jpg | udwig Schneider

Zbudowany został w 1806; drewniany, podmurowany, posiada rzadko spotykane pięcioramienne skrzydło i obrotową głowicę; od 1983 znajduje się w rękach prywatnych, udostępniony na harcówkę dla szczepu harcerzy w Tczewie.

5. Miejska wieża ciśnień

fot. pl.wikipedia.org/wiki/Tczew | Tomasz Przechlewski

Zbudowana w 1905, obrazuje dawne budownictwo urządzeń komunalnych. 40-metrowa wieża siłą naturalnego ciśnienia rozprowadzała do mieszkań wodę, zgromadzoną w ogromnym zbiorniku.

6. Ratusz

fot. pl.wikipedia.org/wiki/Tczew | Ludwig Schneider

Znajdował się na placu Hallera, w centralnym punkcie Starego Miasta, był siedzibą Rady Miejskiej, sądu i kancelarii miejskiej. Po pożarze w 1916 nie został już odbudowany, obecnie siedzibą władz miejskich jest budynek z początku XX w. Obecnie na placu Hallera znajduje się wykonany z kostki obrys dawnych murów ratusza.

7. Budynek Poczty

fot. pl.wikipedia.org/wiki/Tczew | Jarosław Dąmbrowski

Wzniesiony w 1905 według projektu Karola Hempla na miejscu dwóch mniejszych budynków z pruskiego muru. Poczta mieści się w tym miejscu od 1850. Na budynku umieszczone są: herb Gdańska, herb Tczewa oraz godło państwowe.

8. Most drogowy

fot. pl.wikipedia.org/wiki/Tczew | Ludwig Schneider

Most drogowy na Wiśle oraz most kolejowy– stanowią szczególną atrakcję Tczewa. Jako pierwszy powstał most drogowy (1851-1857) i był wówczas jednym z najdłuższych na świecie (837 m długości).

9. Park miejski

fot. pl.wikipedia.org/wiki/Tczew | The chest

Znajduje się w centrum miasta zajmując powierzchnię ok. 15 ha. Jego dolna część powstała w drugiej połowie XIX w., górna część pochodzi z początku XX w. Znajduje się tu m.in. amfiteatr z muszlą koncertową, a przy wejściu do parku można zobaczyć pomnik upamiętniający tczewskich harcerzy, którzy zginęli w II wojnie światowej.

10. Państwowa Szkoła Morska

fot. fb.com/ILOTczew

Budynek pierwszej w Polsce Państwowej Szkoły Morskiej – zbudowany w 1911, początkowo mieściła się w nim Szkoła Żeńska. Szkoła Morska powstała w 1920 i działała w Tczewie do 1930. Przed przeniesieniem do Gdyni ukończyło ją 140 absolwentów na wydziałach nawigacyjnym i mechanicznym. Obecnie mieści się w nim I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie.