You are currently viewing Atrakcje w pomorskim na niepogodę
https://pixabay.com/pl/photos/bursztyn-bursztyny-naszyjnik-418235/

Gdy podczas urlopu nad morzem deszcz leje się strumieniami, nie ma co zalewać się łzami. Otóż na Pomorzu znajduje się mnóstwo ciekawych miejsc, które można zwiedzać niezależnie od pogody.

1. Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach

fot. fb.com/muzeumchojnice

W ramach działalności Muzeum zapoznać można się z czterema podstawowymi kolekcjami. Kolekcja archeologiczna przedstawia najdawniejsze zabytki z terenu powiatu chojnickiego, w tym dotyczące Gotów. Kolekcja historyczna prezentuje m. in. eksponaty związane z sześcioma wiekami działalności Strzeleckiego Bractwa Kurkowego. W ramach kolekcji etnograficznej podziwiać można dawne sprzęty, narzędzia, przyrządy z terenu Kaszub. Kolekcja sztuki prezentuje m.in. portrety mieszczaństwa i szlachty pomorskiej.

2. Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

fot. fb.com/muzeumslupsk

Ulokowane jest w centralnej części miasta i składa się na nie kilka budynków. W Zamku Książąt Pomorskich zobaczyć można eksponaty związane z książętami pomorskimi, wyposażenie z dawnych dworów pomorskich czy numizmaty. W Młynie Zamkowym prezentowane są przedmioty związane z różnymi ludami zamieszkującymi dawniej te tereny. W Białym Spichlerzu zobaczyć można największą na świecie kolekcję dzieł Witkacego.

3. Zamek w Kwidzynie

fot. fb.com/muzeumkwidzyn

Zamek Kapituły Pomezańskiej pochodzący z XIV wieku. Wewnątrz mieści się Muzeum, które gromadzi zbiory z zakresu archeologii, etnografii, historii naturalnej oraz sztuki i rzemiosła artystycznego. Do najcenniejszych eksponatów należą m.in. płaskorzeźba „Święta Rodzina odpoczywająca podczas ucieczki do Egiptu” z XVII wieku, kolekcja monet, z których najstarsze pochodzą z XIV wieku, renesansowy portal z XVII wieku czy bardzo dobrze zachowana czaszka tura z niekompletnym szkieletem.

4. Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich

fot. fb.com/NarodoweMuzeumMorskie

Doskonała okazja, by zgłębić tajniki szkutnictwa i rybołówstwa. Można tu zobaczyć warsztat szkutniczy pochodzący z okolic Sztutowa wraz z oryginalnymi narzędziami. Wśród eksponatów znajdują się też: barkas – łódź okrętowa, którą używano do połowów, o długości 10 m oraz żakówki – tradycyjne łodzie rybackie.

5. Muzeum Rybołówstwa w Helu

fot. fb.com/NarodoweMuzeumMorskie

Wśród eksponatów znajdują się dawne łodzie rybackie, takie jak czołn łebski czy łódź rybacka z Mechelinek. Diorama ukazująca rybaka przy pracy przybliża zwiedzającym rybacki fach. Ciekawie prezentuje się również warsztat szkutniczy wzorowany na warsztacie rodziny Strucków z Jastarni. Muzeum wystawia też dzieła o tematyce marynistycznej.

6. Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie

fot. fb.com/muzeumzachodniokaszubskiebytow

Mieści się w Domu Zakonnym dawnego zamku krzyżackiego. Dział etnograficzny Muzeum prezentuje zabytki kultury materialnej Kaszubów oraz pokaźny zbiór współczesnej sztuki ludowej, w tym ogromną kolekcję dzieł Józefa Chełmowskiego z Brus. W dziale artystyczno-historycznym zobaczyć można m.in. starodruki „Ordynacja kościelna w państwie pomorskim” z 1563 r. i Biblię w tłumaczeniu Marcina Lutra z 1690 r., cynowe świeczniki z 1613 r., mosiężny świecznik z 1591 r. czy ławę skrzyniową z oparciem.

7. Muzeum Kapsla w Gniewie

fot. fb.com/bajarz

Prywatne muzeum prezentujące kapsle z różnych części świata, w tym z rejonów tak odległych jak Chiny czy Maroko. Atrakcją jest tor do gry w kapsle. Muzeum mieści się w kamienicy usytuowanej przy Rynku.

8. Muzeum Piekarnictwa i Cukiernictwa w Ustce

fot.fb.com/ustkanafali

Gromadzi różnorodne eksponaty związane z piekarnictwem. Zobaczyć można stół do wyrabiania ciasta piernikowego z XVII wieku, gofrownice z początku XX wieku czy automat do sprzedaży cukierków pochodzący sprzed wojny. Zwiedzający mają okazję dowiedzieć się szczegółów dotyczących wyrabiania sękaczy lub zapoznać się z dawnymi sposobami odważania składników i przyrządami do tego przeznaczonymi.

9. Muzeum Minerałów w Ustce

fot.fb.com/ustkanafali | Mariusz Surowiec

Niewielkie Muzeum, które posiada jednak w swojej kolekcji niezmiernie ciekawe eksponaty a wśród nich największy kryształ górski w Polsce. Zobaczyć można ponadto szkielet dinozaura, kolekcję muszli czy różne skamieniałości.

10. Muzeum Bursztynu – Bursztynowa Komnata w Stegnie

fot. fb.com/p/Muzeum-Bursztynu-i-Galeria-Bursztynowa-Komnata-w-Stegnie-100054392926350

Prywatne muzeum, które mieści się w zabytkowym domu podcieniowym. Prezentuje różnorodne bryły bursztynu bałtyckiego. W niektórych z nich zatopione są owady i fragmenty roślin. Wśród atrakcji wymienić można naukę odróżniania prawdziwego bursztynu od jego podróbek czy możliwość zapoznania się z historią bursztyniarstwa jak również Bursztynowej Komnaty.