Będąc na Podlasiu na weekend lub dłużej, można docenić uroku Augustowa, który znajduje się zaledwie 35 km od granicy z Białorusią, 37 km od Litwy i 60 km od Rosji. Swoje miejsce znajdą tu jednakowo miłośnicy przyrody, amatorzy sportów wodnych oraz poszukiwacze ciekawych zabytków historycznych. Augustów posiada bowiem wiele miejsc dla osób poszukujących samotności, ale także szeroką ofertę wydarzeń kulturalnych.
1. Augustów to nie Mazury, jak sądzi duża część społeczeństwa, należy on do Podlasia.
2. Miasto uzyskało status uzdrowiska w;latach 90, dzięki dużym zasobom złoży borowiny i źródłom wód mineralnych.
3. W roku 1812 miasto odwiedził Napoleon Bonaparte, nocował wówczas w kamienicy stojącej przy Rynku Zygmunta Augusta 28.
4. W Augustowie znajduje się rozsławiona przez Janusza Laskowskiego restauracja Albatros, w której piosenkarz przeżył ponoć nieszczęśliwą miłość i w 1965 roku napisał utwór, który do dziś nucą kolejne pokolenia Polaków: „Beata z Albatrosa”. Dziś po tamtych czasach została restauracja oraz posąg kelnerki Beaty siedzącej na ławce, z którą można zrobić sobie zdjęcie pamiątkowe.
5. Augustów jest turystyczną miejscowością, w której imprezy odbywają się przez cały rok.
6. Miasto posiada liczne zabytki architektoniczne, jednym z najważniejszych i najbardziej znanych jest kanał Augustowski, który został uznany za pomnik historyczny w roku 2007, jest najważniejszym zabytkiem regionu.
7. Augustów posiada swoją plażę, która znajduje się przy jeziorze miejskim i stanowi miejsce wypoczynku nad wodą nie tylko dla mieszkańców, ale również dla turystów.
8. Z Augustowa można popłynąć na wycieczkę na Białoruś. Rejsy wycieczkowe, pomiędzy sąsiadującymi krajami to ciekawa atrakcja turystyczna.
9. Miasto swoje istnienie prawdopodobnie zawdzięcza związkowi Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny, jak głosi legenda, to w Augustowie miała odbyć się jedna z ich pierwszych schadzek. A następnie, aby uczcić to wydarzenie, król założył miasto w miejscu spotkań z ukochaną.
10. Augustów posiada swoje tradycyjne produkty będące dziedzictwem regionu, które zostały wpisane ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych, są to jagodzianka i zbicień.