9 ciekawostek o Jastrzębiej Górze

Jastrzębia góra nie posiada nadzwyczajnie długiej historii, ponieważ pierwsze domy zaczęły pojawiać się tu dopiero na początku lat 20 XX wieku. Jednak współczesne miasto jest bogate w liczne i różnorodne atrakcje turystyczne, kulturalne a przede wszystkim posiada wybrzeże i dostęp do morza.

1. Nazwa miasta

Miasto swoją nazwę zawdzięcza swojej lokalizacji, a konkretnie najwyższemu wzniesieniu znajdującemu się 67 m n.p.m., nad którym szybowały i osiedlały się mięsożerne jastrzębie.

2. Kto tutaj wypoczywał?

Dawniej wypoczywali tu m.in. Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki, Edward Ryc Śmigły.

3. Nowa Warszawą

W okresie międzywojennym osada ta była modnym, zwłaszcza wśród warszawskiej śmietanki, miejscem wypoczynku. Nazywana była także „Nową Warszawą”.

4. Najbardziej na północ wysunięte miejsce Polski

W 2000 roku po przeprowadzeniu analiz geodezyjnych, stwierdzono, że właśnie w tym miejscu, jest najbardziej na północ wysunięte miejsce Polski. Usytuowano więc tutaj pamiątkowy obelisk zwany Gwiazdą Północy.

5. Promenada Światowida

Najbardziej rozrywkową częścią Jastrzębiej Góry jest Promenada Światowida, gdzie można dobrze zjeść, potańczyć, a także spędzić czas z rodziną.

6. Dom Whisky

Na smakoszów królowej alkoholi czeka w Jastrzębiej Góry Dom Whisky, najbardziej znane i atrakcyjne dla dorosłych miejsce w regionie.

7. Winda

Jastrzębia góra jako jedyna próbowała wozić plażowiczów na plażę… windą. Z uwagi na bardzo dużą ilość schodków prowadzących na plażę, swego czasu istniała taka opcja, jednak po paru latach uległa katastrofie budowlanej i po „Światowidzie” została tylko promenada o takiej samej nazwie.

8. Gdzieś w okolicach Latarni morskiej

Gdzieś w okolicach Latarni morskiej na Rozewiu, Żeromski tworzył gdzieś tutaj powieść “Wiatr od morza”. Przynajmniej wg oficjalnych informacji. Wg mniej oficjalnych – powieść powstała w Warszawie, Żeromski latarnię kiedyś tylko zwiedził, a z latarnikiem się zaprzyjaźnił – przy czym „zaprzyjaźnienie” obejmowało też konsumpcję napojów wyskokowych.

9. Typowy przykład nadmorskiej

Typowy przykład nadmorskiej architektury ostatnich lat znajduje się na Promenadzie Światowida w Jastrzębiej Górze — Dom do góry nogami, znajduje się on z tyłu stoisk gastronomicznych. Podobne budowle znajdują się także w górskich miejscowościach i stanowią lubianą atrakcję turystyczną dla dzieci, ale także dla dorosłych.

Oceń postDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.