Józef Piłsudski był Naczelnikiem Państwa, pierwszym Marszałkiem Polski, dwukrotnym premierem tego kraju i Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych. Jego kariera polityczna wywarła dominujący wpływ na politykę dwudziestolecia międzywojennego, a on sam uwielbiany był przez największych poetów tamtego okresu, takich jak Skamandryci. Oto kilka ciekawostek na temat wybitnego polityka.
1. Józef Klemens Piłsudski urodził się w 1867 roku na Litwie. W jego domu żyło się wówczas jeszcze wspomnieniami o powstaniu styczniowym, a nawet listopadowym. Wychowywano go w szacunku do kultury i historii polskiej.
2. Jego brat, Bronisław, był jednym z najważniejszych etnografów epoki. Badał kultury Dalekiego Wschodu, a przede wszystkim lud Ajnów, z którym przebywał na Sachalinie. Józef miał jeszcze dwie starsze siostry oraz siedmioro młodszego rodzeństwa.
3. Największą tragedią w dzieciństwie Józefa był pożar ich majątku oraz fakt, że ojciec miał pecha do inwestycji i pomysłów biznesowych. Wskutek spłonięcia całego dom rodzinnego, rodzina musiała przenieść się do Wilna, gdzie trwał proces rusyfikacji.
4. Po zdaniu matury Józef rozpoczął studia medyczne na Uniwetsytecie Charkowskim. To właśnie w tamtym okresie młody Ziuk, jak nazywali go przyjaciele, rozpoczął działalność konspiracyjną. Za udział w demonstracjach studenckich ukarano go nie raz aresztem.
5. Zupełnie przez przypadek Józef został aresztowany pod zarzutem udziału w przygotowaniach do zamachu na cara. Został wówczas skazany na zsyłkę na Sybir i bardzo okrutnie pobity.
6. Prawdopodobnie właśnie wtedy strażnicy wybili mu kolbą karabiny dwie jedynki, których do końca życia sobie nie wstawił. Ubytek w uzębieniu zasłaniał bujnymi wąsami, które stały się jego znakiem rozpoznawczym i zawsze odrobinę seplenił.
7. Z zsyłki Piłsudski wrócił do Wilna dopiero po pięciu latach. Bliscy uważali, że było to kluczowe wydarzenie w jego życiu, które na zawsze go ukształtowało. Niedługo potem stał się liderem litewskiego PPS i zaczął wydawać nielegalne pismo „Robotnik”.
8. W 1899 roku Piłsudski ożenił się z Marią z Koplewskich Juszkiewiczową, dla której zmienił wyznanie na luteranizm. Para nigdy nie doczekała się dzieci. Ziuk i Maria przeprowadzili się do Łodzi, jednak wkrótce ponownie go aresztowano i przewieziono do warszawskiej Cytadeli.
9. W Cytadeli Piłsudski koncertowo udawał, że zwariował. Jego gra była tak dobra, że dla jego dobra przeniesiono go do szpitala Mikołaja Cudotwórcy, skąd o wiele łatwiej było uciec. Rzeczywiście, niedługo potem Józef znowu był na wolności.
10. Józef Piłsudski był dowódcą podczas słynnego napadu na wagon pocztowy w Bezdanach. Wskutek tego skoku udało się zdobyć 200 tysięcy rubli, które były niezbędne do dalszego prowadzenia działalności.
11. Kiedy po pierwszej wojnie światowej Polska odzyskała niepodległość, Piłsudskiego przywieziono z Magdeburga, a Rada Regencyjna przekazała mu władzę wojskową. Został również naczelnikiem państwa, co miało związek z jego popularnością oraz zaufaniem, jakim cieszył się wśród Polaków.
12. W 1920 roku polskie wojsko pod wodzą Piłsudskiego rozbiło atakujące kolumny Sowietów. Był to słynny cud nad Wisłą. Polska miała wówczas znaczenie marginalne. Bolszewikom zależało na tym, aby rewolucję proletariacką przenieść z ojczyzny Lenina do ojczyzny Karola Marksa.
13. W 1921 roku w Rydze podpisano pokój między Polską a Rosją, co nie udało się nawet podczas Traktatu Wersalskiego. W 1931 Piłsudski zapewnił Polsce pakt o nieagresji ze Związkiem Radzieckim, a w 1934 z Trzecią Rzeszą.
14. W 1926 roku Piłsudski stanął na czele przewrotu majowego, wskutek którego zginęło prawie 400 osób, a ponad tysiąc zostało rannych. Bezpośrednią przyczyną była niechęć do rządu Wincentego Witosa i szereg kryzysów gabinetowych. W październiku tego samego roku Piłsudski został po raz pierwszy premierem Polski.
15. Drugą żoną Józefa była Aleksandra, która również była działaczką socjalistyczną. To ona urodziła mu dwie córki, a ich związek na początku był utrzymywany w tajemnicy przed Marią. W związku z tym, że żona odmówiła mu rozwodu, Józef poślubił Aleksandrę dopiero po jej śmierci.
16. Do największych skandali dwudziestolecia międzywojennego należał romans Józefa Piłsudskiego z Eugenią Lewicką, która była lekarką. Marszałek regularnie odwiedzał ją w jej domu, który znajdował się w pobliżu Belwederu.
17. W 1930 Piłsudski odwiedził Maderę, gdzie wraz z nim przebywała między innymi kochanka. Mimo, że Eugenia Lewicka opuściła wyspę wcześniej, plotki o romansie dotarły do żony Piłsudskiego, która doprowadziła do konfrontacji. Niedługo potem lekarka została odnaleziona martwa, a przyczyną jej śmierci było otrucie.
18. W Japonii Józef Piłsudski koniecznie chciał spróbować sushi. Było ono wówczas podawane zupełnie inaczej niż dziś, a ledwie ogłuszona ryba zaczęła ruszać ogonem w trakcie posiłku. Podobno polski przywódca mimo wszystko ją zjadł, ale następnie wypił ogromną ilość koniaku, od którego na co dzień stronił.
19. Ukochanym adiutantem Piłsudskiego był Bolesław Wieniawa-Długoszowski, który miał stać się symbolem dwudziestolecia międzywojennego. Marszałek darzył go bezgranicznym zaufaniem i traktował go jak syna, a liczne anegdoty o tej dwójce tylko potwierdzają, że faktycznie tak było.
20. Najsłynniejszą klaczą epoki była należąca do marszałka Kasztanka. Koń był do niego niezwykle przywiązany i służył mu przez kilkanaście lat. Strzelcy I Brygady Legionów Polskich otrzymali Kasztankę od Marii z hr. Romerów Tytusowej Duninowej.