Jakość to czas, który spędzasz z rodziną. Są to najważniejsze momenty, które warto uczcić. Z pewnością żaden młody człowiek w Olsztynie nie będzie narzekał na nudę. To miasto przyjazne dzieciom, dające im wiele atrakcji, czy to edukacyjnych, sportowych, krajoznawczych czy rekreacyjnych.
1. Aquasfera
Aquasfera to nowoczesny aquapark, będący idealnym miejscem dla osób ceniących sobie wodny wypoczynek. Obiekt ten jest podzielony na kilka stref. Skorzystać można m. in z basenu olimpijskiego, basenu rekreacyjnego, klubu fitness, a także odpocząć w restauracji lub zrobić zakupy w sklepie sportowym. Działa tutaj jeden z najnowocześniejszych w Europie basenów olimpijskich. Znajduje się tutaj widownia na 1500 osób oraz trybuna przeznaczona dla zawodników na 140 miejsc. w basenie rekreacyjnym można korzystać z takich atrakcji jak leżanki, bicze wodne, sztuczna rzeka, kaskada wodna, masaże podwodne. Z myślą o najmłodszych powstały także dwie zjeżdżalnie oraz brodzik.
2. Leśne Arboretum Warmii i Mazur
Miejsce to powstało w 1989 roku. Jego głównym założeniem było stworzenie terenu, którego celem będzie umożliwienie ochrony obecnej tu fauny i flory. Pierwsze drzewa oraz krzewy posadzono tutaj w 1990 roku, dzięki darowi przekazanemu przez SGGW w Rogowie. Zobaczyć tutaj można liczne działy florystyczne np. Dział flory polskiej, w którym znajduje się ponad 300 krzewów i drzew występujących w Polsce. Kolekcja składa się z ponad 700 gatunków krzewów i drzew. Znaleźć tu można interesujące kolekcje jałowców, klonów, suchodrzewów, świerków, jodeł i innych gatunków. Za najbardziej interesujący uznaje się dział o nazwie „Las naturalny”. Zawiera on fragment lasu bogaty w drzewa pomnikowe. W ostatnich latach arboretum zostało uświetnione przez „Lapidarium geologiczne”. Podziwiać tu można kamienie i głazy z województwa Warmińsko-mazurskiego.
3. Muzeum Warmii i Mazur
Muzeum to działa od 1945 roku. Znajdują się tu zabytki z działu historii, archeologii, sztuki, numizmatyki, piśmiennictwa kultury ludowej. Zbiory pochodzą głównie z tego regionu. Siedziba muzeum służyła pierwotnie administratorowi dóbr kapituły warmińskiej. Na ścianie muzeum zobaczyć można tablicę doświadczalną Mikołaja Kopernika z 1517 roku. Znajduje się tutaj także jedyny zachowany w Polsce inkunabuł medyczny pochodzący z biblioteki Kopernika. Wartym uwagi eksponatem jest też XVIII- wieczny atlas świata Johanna Baptisty Homanna.
4. Warmiolandia
Warmiolandia to miejsce, które zapewne ucieszy każde dziecko. Jest to nowoczesny plac zabaw dla najmłodszych mieszkańców Olsztyna. Sale zabaw Mądrych Klocków znajdują się w Galerii Warmińskiej. Dzieci mogą bawić się na huśtawkach, ślizgawkach, zjeżdżalniach i wiele innych. Wszystkie urządzenia na placu zabaw są nowoczesne i bezpieczne dla dzieci.
5. Park Centralny
Wspaniałym miejscem na spacer dla rodzin z dziećmi jest Park Centralny. Został on stworzony w stylu angielskim, a jego powierzchnia jest równa 13 ha. Znajdują się tu trasy spacerowe oraz rowerowe. Dla dzieci utworzono tu także plac zabaw. Znajduje się tutaj także przystań kajakowa, eliptyczna, podświetlana fontanna, której półkule nawiązują do wzniosłego odkrycia Mikołaja Kopernika oraz plac amfiteatralny.
6. Park Bartbo – park rozrywki
Park Bartbo to park rozrywki aktywnej o powierzchni 18 ha, położony w Olsztynie. Na terenie parku znajduje się wiele atrakcji dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, takich jak park linowy, paintball, quady, kule sferyczne, segwaye i wiele innych. Jednym z elementów Parku Bartbo jest również karczma, która zapewnia gościom smaczne jedzenie i ciepłą atmosferę. Z pewnością po aktywnym dniu spędzonym na terenie parku warto zatrzymać się w karczmie na posiłek i chwilę relaksu.
7. Ławeczka Mikołaja Kopernika
Pomnik Mikołaja Kopernika znajduje się w centralnej części Starego Miasta, tuż obok ewangelickiej świątyni Chrystusa Króla. Monument powstał w 2003 roku. Był to element obchodów 530 urodzin najsłynniejszego polskiego astronoma oraz 650-lecia miasta. Pomnik przedstawia Mikołaja Kopernika, który trzyma w jednej ręce astrolabium, a w drugiej zwój pergaminu. Miejsce tuż obok astronoma pozostawiono wolne. Umożliwia to robienie sobie pamiątkowych zdjęć.
8. Planetarium i Obserwatorium Olsztyńskie
Obserwatorium znajduje się w budynku, w którym wcześniej znajdowała się wieża ciśnień z 1899 roku. Planetarium działa w tym miejscu od 1976 roku. Główną jego rolą jest działanie popularyzatorskie i edukacyjne. Odbywają się tutaj pokazy nocnego nieba, organizowane w poniedziałki, środy i piątki.
9. Zwierzyniec Warmiński
Zwierzyniec Warmiński to miejsce, w którym odnajdą się wszyscy miłośnicy przyrody. Teren ten zamieszkują jelenie, daniele, świnki wietnamskie i kangury. Właścicielem Zwierzyńca jest wielki pasjonat przyrody, który sam oprowadza po tym miejscu.
10. Aquapark Pluski
Aquapark Pluski to trzy-poziomowy park wodny koło Olsztyna, który zapewni maksimum frajdy i relaksu dla osób w każdym wieku. Na terenie parku wodnego znajdują się baseny sportowe z trzema torami pływackimi, baseny rekreacyjne z hydromasażami, leżankami wodnymi oraz podwodnym akwarium, zjeżdżalnie, tężnie solankowe, groty dla zakochanych oraz jacuzzi zewnętrzne i wewnętrzne.
11. Jezioro Długie
Jezioro znajduje się praktycznie w centrum miasta. Długość zbiornika rozciąga się na 1,5 km. W okolicy jeziora znajduje się 5,5 km trasa rowerowa i piesza. Po drodze znajdują się liczne leżanki, siedziska, pomosty i ławeczki. Miejsce to jest doceniane przez wędkarzy. W pobliżu trasy spacerowej znajduje się ścieżka zdrowia.
12. Plaża miejska
Dla osób lubiących się wylegiwać na plaży, alternatywą jest znajdująca się nad brzegiem jeziora Ukiel miejska plaża. Można tutaj dojechać komunikacją miejską. Możliwe jest wypożyczenie łodzi, kajaków, żaglówek oraz rowerów wodnych. Znajduje się tutaj także 6 boisk do siatkówki, boisko do piłki plażowej, koszykówki oraz mała gastronomia. W lecie organizowane są tutaj także rejsy po jeziorze. Atrakcyjnym miejscem na spacery jest także znajdujące się tutaj molo.
13. Stare Miasto w Olsztynie
Tutejsze Stare Miasto powstało w XIV wieku. Niestety nie zachowało się w całości w oryginalnym stanie, gdyż w 1945 roku zostało prawie całkowicie zniszczone przez armię radziecką.
Z obiektów wartych uwagi, ocalała Wysoka Brama, stanowiąca wrota na Stare Miasto. Wcześniej stanowiła ona część murów obronnych. W późniejszych latach pełniła funkcję więzienia, zbrojowni oraz komisariatu policji. W 2003 roku władze miasta podjęły decyzję o jej odnowieniu. Umieszczono wtedy na niej wizerunek Matki Boskiej, który został podarowany przez Jana Pawła II.
Podczas wizyty na Starym Mieście warto zobaczyć budynek, który jest rekonstrukcją siedziby „Gazety Olsztyńskiej”. W dzisiejszych czasach znajduje się tutaj Muzeum Historii Olsztyna.
Ciekawym obiektem jest także katedra św. Jakuba z XIV wieku. W środku są zachowane zabytki z czasów gotyku i renesansu.