Magda Gessler, choć właściwie Magdalena Daria Gessler, to znana polska restauratorka, właściciela kilku restauracji, malarka, felietonistka, autorka trzech książek kucharskich, ciesząca się autorytetem i uznaniem w branży kulinarnej i restauracyjnej zarówno w Polsce jak i za granicą. Jako osobowość telewizyjna powiązana ze stacją TVN, gdzie od marca 2010 prowadzi własny program telewizyjny „Kuchenne Rewolucje”, a od września 2012 jest jedną z jurorek w polskiej edycji „MasterChef”. Wszystkie restauracje Magdy Gessler to miejsca promujące tradycyjną kuchnię polską.
„U Fukiera”, Warszawa Rynek Starego Miasta 27
Restauracja otworzona przez Magdę Gessler 6 marca 1991 roku. Mieści się w budynku o długich tradycjach kulinarnych. Na początku XVI wieku słynny handlarz winami Grzegorz Korab, zbudował w tej lokalizacji kamienicę z piwnicami, gdzie otworzył skład win.
Znana z obecnej nazwy restauracji rodzina Fukierów, została włączona w grono właścicieli kamienicy na początku XVIII wieku, kontynuując tradycję winiarską. Przez lata odkładała najstarsze i najlepsze wina, tworząc imponującą kolekcję. W XIX wieku stanowiła ona zbiór najstarszych win na świecie.
Obecnie, nawiązując do historii miejsca, działa tutaj restauracja Magdy Gessler szczycąca się kontynuowaniem polskich, przedwojennych, a nawet XVII–wiecznych tradycji kulinarnych.
Miejsce stworzone przez polską restauratorkę zachwyca harmonijną formą, stworzoną przez piękny, elegancki wystrój wnętrza, pyszne smaki, bogate zapachy i klimatyczne dźwięki, wypełniające lokal.
“U Fukiera” stanowi miejsce, gdzie gości się wielkich polityków, arystokrację, artystów i dziennikarzy, a także poszukiwaczy dobrej, tradycyjnej polskiej kuchni, przygotowanej pod okiem kucharzy wyszkolonych przez Magdę Gessler. Jak sama właścicielka twierdzi, lokal jest ambasadą polskości, gdzie może przyjmować swoich zagranicznych przyjaciół, a także wielkie osobistości świata. W smaczny sposób zapoznawać ich z polską tradycją i smakami kulinarnymi, odkrytymi na nowo.
“U Fukiera” gościli między innymi:
– angielska księżna królewska Anna Mountbatten-Windsor, którą ugoszczono specjalnie przygotowanym dla niej białym menu, na które między innymi składał się, krem z białych warzyw z bitą śmietaną, selerem, porem i młodymi ziemniakami, cielęcina pieczona w maśle i białym winie, podana z musem szparagowym oraz postna pascha bez żółtek z sokiem z cytryny;
– Felipe González hiszpański polityk, sekretarz generalny Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej, wieloletni parlamentarzysta, w latach 1982–1996 premier Hiszpanii, został tutaj ugoszczony podczas spotkania w 1993 roku z ówczesną polską premier Hanną Suchocką, przy tradycyjnie przygotowanej polskiej kaczce z jabłkami;
– królowa Danii z dynastii Glücksburgów Małgorzata II;
– Icchak Rabin, izraelski polityk i mąż stanu, dowódca wojskowy w stopniu generała porucznika, oficer dyplomowany Sił Obronnych Izraela;
– Madeleine Albright, amerykańska dyplomatka i polityk pochodzenia żydowskiego, 64. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych, która stołowa się „U Fukiera” podczas każdej wizyty w Polsce;
– Zbigniew Kazimierz Brzeziński polsko-amerykański politolog, doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, doradca prezydentów Lyndona Bainesa Johnsona oraz Johna Fitzgeralda Kennedy’ego.
W menu znajdziemy takie pozycje jak:
– deskę polskich serów,
– pasztet z dziczyzny,
– tatar po polsku z polędwicy,
– pierogi z kaczką, cielęciną oraz ukraińskie,
– żur na prawdziwkach,
– barszcz czerwony na zakwasie i skórkach z polskich Antonówek,
– flaki po warszawsku z pulpetami,
– comber z jelenia,
– kotlet schabowy na całą patelnię z zasmażaną kapustą,
– szarlotka z polskich jabłek z lodami waniliowymi,
– bezę z sezonowymi owocami.
Sieć restauracji „Polka”
„Polka” to piękny przejaw autorskiej idei, by propagować różnorodność, barwność i tradycję polskiego stołu. Jest to miejsce, gdzie odwiedzający mogą szybko i w przyjaznym, kolorowym wnętrzu zapoznać się z tradycyjnymi smakami naszego kraju. Jest to realizacja pomysłu Magdy Gessler na propagowanie różnorodności, barwności i wyrafinowania polskiej kuchni, w której mieszają się wpływy wielu kultur. Obecnie lokale spod tej marki obecne są w trzech lokalizacjach na mapie Polski. W każdej z nich menu nieco się różni, reprezentując lokalne tradycje i korzystając z regionalnych produktów.
Warszawa, ulica Świętojańska 2
W jednej z pięknych kamienic warszawskiego Starego Miasta znajduje się pierwsza restauracja „Polka”. W zielonym wnętrzu ozdobionym we wzorach kwiatowych, na drewnianych stołach, nieprzykrytych zbędnymi obrusami, na drewnianych deskach można zjeść pyszne dania. Wśród nich znajdują się takie pozycje jak:
– tatar ze śledzia;
– wątróbka indycza podana z kruchym jabłkiem, prażonym porem i cebulą, kremową śmietaną z nutą majeranku;
– placki ziemniaczane z kwaśną śmietaną lub sosem grzybowym;
– bigos staropolski;
– kotlet schabowy z kością na puree ziemniaczanym z boczkiem, cebulą i kapustą zasmażaną;
– pstrąg w złocistej panierce podany z ziemniakami w mundurkach z surówką z marchwi;
– łosoś z pieca z pieczonym pomidorem, cukinią i ziemniakiem w sosie z suszonych pomidorów i szpinakiem;
– W-Z tka warszawska z konfiturą z róży.
Łódź, Manufaktura, ulica Ogrodowa 19
Lokal umieszczony w wielofunkcyjnym centrum kulturalno-handlowo-rozrywkowym, będącym pierwotnie pochodzącym z drugiej połowy XIX wieku częścią kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Połączenie historii i nowoczesności spełnia się również w obecnej tutaj restauracji „Polka”, której wystrój nawiązuje zarówno do czerwonej cegły, jak i czerwonych, polskich maków. W tym oryginalnym wnętrzu możemy zajeść tradycyjne polskie dania jak:
– śledź w oleju lnianym z cebulą;
– pierożki z kaczką w grzybowym bulionie;
– cepeliny z mięsem wołowym, ze skwarkami i słodką kapustą;
– kapuśniak na wędzonce z prażokiem;
– golonkę wieprzową na kapuście zasmażanej;
– gołąbki faszerowane kaszą gryczaną na sosie z borowików;
– roladę bezową z likierem kawowym, mascarpone i wiśniami.
Wisła, Aries Hotel & SPA Wisła, ulica Czarne 3
Lokal znajduje się w prestiżowym hotelu, w otoczeniu pięknych górskich widoków. Wnętrze silnie nawiązuje do folkloru górskiego, poprzez drewniane ściany, wzory oraz kolorystkę. W karcie również zobaczymy dania korzystające z górskiego położenia restauracji. Obecne są między innymi:
– żołądki gęsie z pomidorami, cebulą, truflą i demi glace;
– pierogi z żebrem wołowym,
– jelenina z brokułami, groszkiem, ziemniakami i żurawiną;
– pstrąg wiślański;
– kluski z oscypkiem.
AleGloria, Warszawa, plac Trzech Krzyży 3
Klimatyczna restauracja Magdy Gessler, gdzie we wnętrzu panują truskawki oraz gęsi w otoczeniu drewna i bieli. W takim zaskakującym i klimatycznym wnętrzu wyeksponowane zostały smaki Młodej Polski, które dziś zostały nieco zapomniane. Sztandarowym mięsem jest więc gęsina. Obecnie rzadko spotykana, zwłaszcza dobrej jakości, a przecież kiedyś cieszyła się opinią dania pożądanego i szlachetnego. W karcie znajdziemy więc:
– śledzie w zalewie korzennej;
– foie gras „na czarno” z galaretką z płatków róż na placku drożdżowym;
– sałata Verde;
– piersi kacze na różowo w sosie różanym z kluskami śląskimi i sałatką z truskawek na ostro;
– pieczone udo z gęsi z grzybowymi pierożkami w sosie z czerwonego wina;
– połówka kaczki po polsku z jabłkami;
– truskawki zapiekane w zabaglione.
Słodki Słony, Warszawa, ulica Mokotowska 45
Cukiernia połączona z restauracją, gdzie łączy się niebanalna kuchnia i przepyszne słodkości. Miejsce, w którym można docenić kulinarny oraz cukierniczy kunszt przepisów Magdy Gessler. Kwiatowe, urocze wnętrze przywodzi na myśl klimatyczny, przedwojenny salon pani domu, dzięki zastosowaniu subtelnych tkanin, ręcznych malowideł na ścianach i łąkowych kwiatów otaczających odwiedzających. Menu dzieli się na dwie części, odpowiadające tytułowym smakom. Na słono możemy skosztować więc:
– śledzia po japońsku;
– placków ziemniaczanych z łososiem, kawiorem i kwaśną śmietaną;
– domowej pomidorowej;
– strogonowa z polędwicy wołowej podawanego z ryżem jaśminowym.
Tymczasem na słodko obecne są między innymi:
– babeczki owocowe, na kruchym spodzie z kremem waniliowym;
– biszkopt z sezonowymi owocami;
– bułeczki maślane;
– ciasteczka kruche z konfiturą malinową;
– cynamonka;
– eklerka waniliowa;
– karpatka z malinami;
– serniki krakowski, wiedeński i z kajmakiem.