You are currently viewing 20 Zaskakujących Ciekawostek na Temat Rysiów

Ryś to jeden z niewielu gatunków z rodziny kotowatych, które występują naturalnie na terenie naszego kraju. Obecnie ich liczba w Polsce wynosi około 170. Mimo, że występują one w Polsce to szanse na ich spotkanie twarzą w twarz są niewielkie prowadzą one bowiem bardzo dyskretne życie.

Dziś przedstawimy wam kilka ciekawostek o tych rodzimych drapieżnikach. Być może informacje te wpłyną na waszą chęć ochrony tego gatunku.

1. Rysie w przeciwieństwie do swoich krewnych nie mają zdolności do biegania. Są zwinne i szybkie, ale szybko się męczą, dlatego mogą gonić swoje ofiary tylko przez kilkaset metrów.

2. Rysie są dobrymi pływakami. Potrafią one przepłynąć jezioro szerokości około 500 metrów lub pokonać nurt rzeki.

3. Bardzo często samice ze swoimi żeńskimi potomkami tworzą niewielkie stada. Wynika to z zajmowania przez młode terytoriów niedaleko matki.

4. Zwierzęta te mogą pokonywać naprawdę dalekie trasy. Wędrując mogą przemieścić się one nawet o 50 km w ciągu jednego dnia.

5. Łapy rysia pełnią funkcję naturalnych rakiet śnieżnych. Wynika to z ich wielkości oraz sposobu rozkładania palców.

6. Rysie mają dwa rodzaje sierści. Sierść letnia jest krótsza w kolorze pomarańczowym. Zimą sierść rysia staje się dłuższa – szaro-srebrna.

7. Jedną ze wspólnych cech rysia i naszych domowych kotów jest czas poświęcony na spanie. Rysie bardzo dużo śpią i potrzebują spokojne miejsca do tego celu.

8. Ten gatunek kotów ma bardzo dobrze rozwinięty wzrok. Pomaga im to dostrzec zwierzynę nawet z dalekich odległości.

9. Badania wykazały, że jeden dorosły ryś w trakcie roku może upolować przeciętnie 60 saren. Zjedzenie jednej ofiary zajmuje mu kilka dni.

10. Rysie to zazwyczaj samotniki. Samce zazwyczaj żyją samotnie. Jeśli chodzi o samice to jak wcześniej już wspominaliśmy często matki i córki żyją wspólnie.

11. Na terenie kraju prowadzone są liczne akcje, które mają na celu zwiększenie liczby rysi żyjących w warunkach naturalnych w Polsce.

12. Rysie mają bardzo charakterystyczny wygląd, z czego najbardziej znane są ich „pędzle” na uszach. Ta cecha ułatwia im lokalizowanie dźwięków.

13. Rysie są jednymi z największych drapieżników żyjących na wolności w Polsce. Ich długość ciała (bez ogona) może wynosić do 130 cm, a masa ciała do 30 kg.

14. Długość życia rysi w naturze wynosi zazwyczaj 10-12 lat, ale niektóre osobniki potrafią dożyć nawet 17 lat.

15. Dieta rysi to przede wszystkim ssaki – gryzonie, zające, sarny, a nawet młode dziki i jelenie. Ale rysie potrafią zjeść też ptaki i ryby.

16. Rysie mają bardzo rozwinięte zmysły. Nie tylko wzrok, ale i słuch i węch są u nich szczególnie wyostrzone, co umożliwia im skuteczne polowanie.

17. Młode rysie zostają z matką zwykle do końca pierwszego roku życia. Następnie zaczynają samodzielne życie, szukając własnego terytorium.

18. Ryś jest gatunkiem ściśle chronionym na terenie Polski i jest objęty Polską Czerwoną Księgą Zwierząt.

19. Ze względu na swoją tajemniczość i rzadkość, rysie są często bohaterami miejscowych legend i opowieści.

20. W Polsce, w Bieszczadach, funkcjonuje ścieżka edukacyjna „Ryś w Bieszczadach”, dzięki której można dowiedzieć się więcej o tym fascynującym gatunku i jego naturalnym środowisku.