Najlepsze Atrakcje 50 kilometrów od Sopotu

molo w sopocie

Będąc w Sopocie warto wybrać się również na zwiedzanie jego najbliższej okolicy. Oto propozycje atrakcji.

1. Muzeum Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie

Prezentuje historię rodziny i warsztatu Neclów, zajmujących się od wielu pokoleń rzemiosłem garncarstwa, a także ich wyroby. W pracowni garncarskiej można dowiedzieć się, jak odbywa się proces produkcji, zobaczyć pokaz toczenia na kole garncarskim lub za dodatkową opłatą spróbować swoich sił. W Muzeum można obejrzeć również piece garncarskie i zapoznać się z procesem wypalania naczyń ceramicznych.

2. Trójmiejski Park Krajobrazowy

Położony w bliskiej odległości od Trójmiasta. Przez jego teren przebiegają dwie ścieżki przyrodnicze – w Dolinie Samborowo i w Marszewie. Wyznaczono również osiem ścieżek rowerowych. Ciekawostką przyrodniczą jest prawdopodobnie najstarsze drzewo na terenie parku – dąb szypułkowy nazywany Grubym Dębem. Ma ok. 350 lat, ponad 5,5 m grubości i ponad 25 m wysokości.

3. Muzeum Volkswagena w Pępowie

Prywatne muzeum obejmujące kolekcję ponad 50 aut marki Volkswagen, a wśród nich Garbusy, słynne Ogórki a także Kübelwagen. Podziwiać można również ponad 1000 miniaturowych aut marki Volkswagen wykonanych w skali od 1:64 do 1:18.

4. Kalwaria Wejherowska

Część Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Wejherowie zwanego „Duchową stolicą Kaszub”. Szlak Kalwaryjski obejmuje 26 kaplic i liczy 4,6 km długości. Większość kaplic pochodzi z XVII wieku.

5. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

Mieści się w dawnym Pałacu Keyserlingków i Przebendowskich. Można tu zobaczyć pamiątki po pisarzach, kolekcje malarstwa olejnego, grafiki i rysunku, zabytki z zakresu medalierstwa i falerystyki, śpiewniki czy instrumenty muzyczne. Do najcenniejszych eksponatów należą zabytki piśmiennictwa kaszubsko-pomorskiego, druki gdańskie czy ilustrowany zielnik Syneriusza – pierwsze polskie dzieło botaniczne.

6. Plac Jakuba Wejhera w Wejherowie

Rynek miejski imienia założyciela miasta, wytyczony w XVII wieku. Przy Rynku znajdują się zabytkowe obiekty: Kolegiata Świętej Trójcy, Ratusz i Szpitalik o konstrukcji szachulcowej.

7. Groty Mechowskie

Osobliwość przyrodnicza, w części udostępniona do zwiedzania. W jaskini zobaczyć można różne ciekawe formy naciekowe.

8. Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub w Sianowie

Świątynia o konstrukcji szachulcowej. Wewnątrz znajduje się gotycka figurka Maryi z Dzieciątkiem Jezus, słynąca jako cudowna. Ciekawostką jest tablica z modlitwą „Ojcze nasz” zapisaną w języku kaszubskim.

9. Punkt widokowy Wieżyca

Umiejscowiony na najwyższym wzgórzu Niżu Polskiego – Wieżycy (328,7 m n.p.m.). Na szczycie znajduje się wieża widokowa im. Jana Pawła II o wysokości 35 m, z której roztacza się wspaniała panorama. W pobliżu znajduje się ścieżka przyrodnicza „Pod Wieżycą”.

10. Park Kulturowy Osada Łowców Fok w Rzucewie

Położony jest w miejscu odkrycia osady pochodzącej z epoki kamienia. Wśród atrakcji znajduje się rekonstrukcja chaty słupowej, wewnątrz której zobaczyć można wystawę archeologiczną. Na terenie Parku wytyczono ścieżkę dydaktyczną, która prowadzi m.in. do pracowni obróbki siekier kamiennych i dłubanek. Z platformy widokowej można podziwiać panoramę Cypla Rzucewskiego.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *