Najlepsze ciekawostki o mieście Tczew leżącym w województwie pomorskim.
1. Pierwsza w Polsce Rada Miejska.
W Tczewie powstała pierwsza w Polsce Rada Miejska.
2. Most drogowy na Wiśle
Zbudowany w 1857 roku most drogowy na Wiśle był najdłuższym mostem w Europie
3. Most kolejowy
Do dziś, most kolejowy jest jest najdłuższym tego typu obiektem w Polsce.
4. Pierwsza w Polsce Państwowa Szkoła Morska
Tu mieściła się pierwsza w Polsce Państwowa Szkoła Morska. Przez 10 lat działalności doczekała się 140 absolwentów.
5. 2226 hektarów
Miasto na przełomie XIX i XX wieku obejmowało 1867 hektarów, dzisiaj to już 2226 hektarów.
6. Oko za oko, ząb za ząb
W dawnych czasach bardzo często stosowano zasadę: oko za oko, ząb za ząb. Przez wieki taka metoda panowała także w Tczewie. A pokuta była bardzo ciężka. Jednych winowajców przywiązano do słupa, a następnie na oczach zgromadzonych mieszkańców chłostano, zaś innych od razu skazywano na szubienicę.
7. Pomorska Wieża Eiffla
Pomorska Wieża Eiffla czyli most drogowy na Wiśle powstał w latach 1851-1857. Gdy go otwarto, był najdłuższą taką konstrukcją w Europie (długość całkowita wynosiła 837,3 m, a po odliczeniu przyczółków – 785,28 m). Most porównywany jest do paryskiej wieży Eiffla, bo podobnie jak ona został uznany przez Amerykańskie Towarzystwo Inżynieryjne za międzynarodowy zabytek inżynierii budowlanej i dlatego, że przy budowie kratownic użyto podobnej technologii. Filary mostu zwieńczono 10 wieżami, wojnę i późniejsze zaniedbania przetrwały tylko cztery.
8. Lokomotywa
Lokomotywa w barwach flagowych Republiki jest atrakcją turystyczną Tczewa. Parowóz pomalowany w czarno-białe pasy stanął przy węźle komunikacyjnym w sąsiedztwie tczewskiego dworca PKP. Miał być różowy, ale nad ekstrawagancją górę wzięła pamięć miasta kolejarzy o Grzegorzu Ciechowskim, liderze zespołu muzycznego Republika. Muzyk, kompozytor i poeta urodził się w Tczewie.
9. Osadnictwo
Osadnictwo na terenie Tczewa należało do najstarszych na Pomorzu Gdańskim. Znaleziska archeologiczne wskazują, że okolice Tczewa były zasiedlone przez człowieka już ok. 3000-1700 lat p.n.e.
10. Wojna ze Szwecją
W czasie wojen ze Szwecją w XVII w. i w okresie wojny północnej (1700-1721) miasto ucierpiało od przeciągających tędy obcych wojsk. Niespokojne były też dla Pomorza, w tym również dla Tczewa, czasy saskie poprzedzające rozbiory i rządy pruskie.